Fobia społeczna nazywana też lękiem społecznym jest jednym z bardziej powszechnych zaburzeń lękowych. Występuje u osób, które przeżywają strach przed negatywną oceną, dokonywaną w ich mniemaniu przez innych ludzi. Osoba boi się zażenowania czy upokorzenia w sytuacjach kiedy jest wystawiona na spojrzenia innych lub występuje przed publicznością, gdyż przewiduje, że zrobi lub powie coś, co ją zawstydzi lub wręcz skompromituje. Sytuacje te mogą np. dotyczyć spożywania posiłków w czyjejś obecności, przemawiania, wchodzenia do małych grup czy rozmawiania z nieznajomymi. Osoby z lękiem społecznym obawiają się w takich sytuacjach, że będą postrzegane jako zbyt lękliwe, słabe lub głupie. Przykładowo boją się, że podczas rozmowy z innymi nie będą potrafiły się wysłowić, w momencie spożywania posiłków w miejscu publicznym zaczną im drżeć ręce lub zaczerwienią się podczas rozmowy i przez to ich lęk będzie bardzo widoczny.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Objawy fobii społecznej opisuje psycholog z Centrum probalans

Można przypuszczać, że ludzie w toku ewolucji wytworzyli pewną czujność czy uważność na to jak nas widzą inni. Pewne zachowania jednostki zgodne z interesem grupy były nagradzane inne szkodliwe lub stojące w opozycji do korzyści jakie miała grupa były karane. Osoby, które podporządkowały się tym regułom miały większe szanse na przetrwanie żyjąc w większej społeczności niż w pojedynkę. Dlatego dbałość o własny wizerunek czy obawa przed krytyką innych ma swoje uzasadnienie i jest w pewnym sensie zjawiskiem naturalnym. Niestety u osób cierpiących na lęk społeczny te reakcje są wyolbrzymione, a lęk wszechogarniający. To co wyróżnia osoby dotknięte fobią społeczną, to właśnie nasilenie lęku, który jest większy niż prawidłowy lęk jakiego doświadcza większość ludzi niedotknięta tym zaburzeniem w sytuacjach społecznych. Zazwyczaj jest on tak silny, iż znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, przeszkadza w pracy zawodowej lub życiu towarzyskim albo powoduje cierpienie. W konsekwencji osoby z fobią społeczną przeważnie unikają sytuacji społecznych, często rezygnują z kontaktów z ludźmi lub utrzymują je za cenę dużego dyskomfortu. Charakterystyczne dla tych osób jest też to, iż cechuje je niska samoocena i nasilony samokrytycyzm, a także uporczywa obawa przed byciem oglądanym
i ocenianym przez innych. Takie osoby myślą, że są w centrum uwagi, a ludzie stale ich oceniają.

Poznaj zespół pracujący w Centrum probalans, który z chęcią pomoże w walce z fobią społeczną.

Pomoc psychologa Warszawa

Osoby z fobią społeczną mogą różnić się pod względem ilości sytuacji wywołujących lęk. Niektórzy lękają się tylko jednej sytuacji np. publicznych wystąpień, u innych lęk występuje w przypadku kilku sytuacji. Ale jest też grupa u której zaburzenie dotyczy większości sytuacji społecznych, co jak można się domyślać znacząco utrudnia funkcjonowanie i wpływa na komfort życia, dlatego też najczęściej osoby z tej właśnie grupy zaczynają szukać dla siebie pomocy i podejmują leczenie.

Nieoceniona może okazać się w takiej sytuacji wizyta u psychologa. Centrum probalans to specjaliści, którzy z chęcią pomogą.

Psycholog warszawa Centrum Probalans to profesjonalna i skuteczna pomoc osobom cierpiącym na syndrom DDD

 

Fobia społeczna zaczyna się dość wcześnie, pierwsze objawy pojawiają się między 11 a 19 rokiem życia i utrzymują się niejednokrotnie w wieku dorosłym, a nawet w podeszłym. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. W związku z tym, że zaburzenie zaczyna się we wczesnej młodości często lęk jest bagatelizowany i utożsamiany ze zwykłą nieśmiałością. Młode osoby mogą nie zdawać sobie sprawy, że ich problem wymaga pomocy psychoterapeuty. Niemniej jednak trudności zaczynają narastać, nierzadko część dzieci i młodzieży z fobia społeczną z powodu lęku unika uczęszczania do szkoły, a ich funkcjonowanie w grupie, rodzinie i szkole ulega poważnym zakłóceniom.

Psychoterapia dobrym pomysłem

Trzeba pamiętać, że wszyscy żyjemy w przestrzeni społecznej, która jest poddawana ciągłym zmianom. Od najmłodszych lat wchodzimy w różne środowiska i grupy, począwszy od przedszkola, grup szkolnych, innych grup rówieśniczych, środowiska zawodowego, kręgu towarzyskiego itd. Interakcje z innym ludźmi służą naszemu rozwojowi, nabywaniu różnych umiejętności i poszerzaniu doświadczenia. Dla osób z fobią społeczną sprostanie wymaganiom jakie niosą ze sobą naturalne zmiany zachodzące w życiu i zaczęcie nowego etapu, który wiąże się z rozszerzeniem kontaktów czy wykazaniem się sprawnością w kontaktach społecznych, stanowi niemałe wyzwanie. W takich przełomowych momentach np. przy podjęciu studiów czy pracy zawodowej objawy fobii społecznej mogą ulec nasileniu, a niepowodzenia w pokonywaniu kolejnych trudności mogą wywołać poczucie beznadziejności i przyczynić się do pojawienia innych zaburzeń jak chociażby depresji, zaburzeń lękowych czy nadużywania substancji psychoaktywnych. Dlatego jeśli czujemy, że nie radzimy sobie z lękiem, a problemy zaczynają narastać warto zasięgnąć rady specjalisty: psychologa – psychoterapeuty.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

Efektywna w leczeniu fobii społecznej jest zwłaszcza psychoterapia poznawczo-behawioralna, która pomaga nabyć określonych umiejętności społecznych i nauczyć się patrzeć na siebie i innych w sposób bardziej przystosowawczy i adekwatny do rzeczywistości. Psychoterapia Warszawa poznawczo – behawioralna prowadzona przez doświadczonego psychoterapeutę przede wszystkim jednak pomaga zmierzyć się z lękiem i odzyskać równowagę pozwalającą na lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.