Jak obudzić namiętność w związku? – podpowiada psychoterapeuta Warszawa

Bywa, że początkowa namiętność w związku z czasem blednie i przestaje pociągać. Rutyna codziennego dnia, opieka nad dziećmi, które pojawiają się często w związku, kłopoty, obowiązki  mogą przytłaczać i studzić chęć na zbliżenia. A tymczasem o namiętność w związku trzeba dbać, bo sex to bliskość, sposób na budowanie więzi, dawanie i branie akceptacji. Co zrobić, by nie umierała, by dwie bliskie sobie, kochające się osoby nie oddalały się od siebie? Co zrobić, bo obudzić ogień na nowo, w wieloletniej relacji?Jak czerpać właściwie z tej jakże ważnej sfery w życiu?
Spróbujcie wprowadzić w życie kilka kluczowych zasad, a jeśli nie jesteście sami w stanie tego zrobić – przemyślcie skorzystanie z terapii, poszukajcie fachowej pomocy psychologa / psychoterapeuty.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Rady psychoterapeutki z Centrum probalans

1. Przede wszystkim pamiętajcie, że związek tworzą dwie czujące osoby, które mają potrzeby. Poziom tych potrzeb może się oczywiście różnić – każdy ma swój poziom libido. W związku dwojga ważnych dla siebie osób można jednak znajdować „środek”, chodzić na kompromisy. Tak, by nikt nie czuł się w związku pomijany, zaniedbywany, odpychany ani nadużywany czy wykorzystywany.

2. Nigdy nie grajcie sexem. Karanie drugiej osoby jego brakiem albo jawnym odpychaniem może spowodować poczucie odrzucenia, upokorzenia oraz oddalenia. To nigdy nie przynosi korzyści związkowi.

3. Dbajcie o wzajemny szacunek w związku, wspólne pasje, plany, oczekiwania, rozmawiać ze sobą i dzielić się swoimi refleksjami na temat wspólnego życia. W przeciwnym razie i do sypialni wkradnie się chłód. Jego nastanie świadczy najczęściej o tym, że partnerzy przestają rozwijać się w innym kierunku, tracą podobne widzenie świata, przestają się wzajemnie rozumieć – krótko mówiąc ich prawdziwa więź wątleje.

4. Nigdy nie odpuszczajcie wspólnych randek i czasu tylko we dwoje. Starajcie się przynajmniej raz w tygodniu zorganizować wolny wieczór czy opiekę dla dziećmi i urządźcie sobie randkę, na której moglibyście popatrzeć sobie w oczy i potrzymać za ręce, porozmawiać, poprzytulać się. Takie chwile budują więź i intymność, pomagają rozbudzić ogień, nawet dawno już przygaszony. Warto zadbać o to, by wieczór po randce skończył się w sypialni.

Specjalistyczna terapia małżeńska w Centrum Probalans Warszawa

5.  Umawiajcie się na seks. Gra wstępna powinna zaczynać się kilka godzin wcześniej, by zbudować odpowiednie napięcie i atmosferę. Starajcie się dawać sobie czas na ponowne ‘poznanie się’, zaznajomienie ze swoją wzajemną cielesnością.

6.  Nie bójcie się rozmawiać o seksie i nie unikajcie tych rozmów. Poznawajcie swoje fantazje i uczucie się siebie nawzajem. To pozwoli Wam na wzajemne dawanie sobie akceptacji i radosne oddawanie się przyjemności.

7.  Nie zapominajcie o okazywaniu sobie czułości nie tylko w łóżku, ale także poza nim. Przytulajcie się, dotykajcie, mówcie i piszcie sobie miłe słowa.

8.  Spędzajcie ze sobą czas. Starajcie się dzielić ze sobą nawzajem swoimi pasjami, podróżujcie, szukajcie wspólnych wrażeń, czegoś, czym możecie się ze sobą dzielić – to umocni więź między wami i sprawi, że bliskość w związku pogłębi się. A wówczas łatwiej cieszyć się intymnością i wzbudzać w sobie namiętność do bliskiej osoby.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Czas i praca

By odbudować namiętność po okresie odwilży potrzeba czasu. Starajcie się nie zniechęcać, tylko powolutku przełamywać bariery. Zaczynajcie znów powoli – jak nastolatki – poznawać swoją seksualność. Od dotyku, pieszczot, muśnięć, pocałunków – nie musicie od razu iść na całość i okazać się bogami sexu. To ma być przyjemność nie obowiązek, nie sprawdzian.

Problemy z seksem w relacji mogą być jednak skutkiem innych kryzysów, nieporozumień, kłopotów z komunikacją między partnerami, osobistych blokad i braku uważności w związku. Wtedy „naprawę” bliskości należałoby zacząć od pracy nad nimi. Sex nie będzie satysfakcjonujący, jeśli obydwoje z partnerów nie będą czuć się akceptowani, ważni i zauważani w związku, a ich potrzeby osobiste nie będą spełniane.

Niekiedy poziom emocji, skrywane żale i złość nie pozwalają się otworzyć. Wtedy skorzystajcie z terapii par. Często obiektywne spojrzenie kogoś z zewnątrz ujawnia sprawy czy problemy, które nie pozwalają Wam poczuć się swobodnymi i szczęśliwymi.

Centrum probalans oferuje terapię dla par. Poznaj zespół  naszych psychologów i psychoterapeutów.

Psycholog – Psychoterapeutka Sylwia Bartczak Centrum probalans