Wiele par sama sobie radzi z kryzysami relacyjnymi- kłócą się, ale i potrafią się godzić, przepraszać i sobie wybaczać. Przede wszystkim umieją rozmawiać i dzielić się tym co myślą i co czują. Jednak nie wszyscy mają wystarczające umiejętności, dostateczne poczucie bezpieczeństwa i zaufania, a wtedy nieodzowna jest pomoc terapeuty par. Poniżej wymienione zostały najczęstsze problemy z którymi pary zgłaszają się na psychoterapię:

-problemy komunikacyjne – najczęściej zgłaszanym przez pary problemem jest nieumiejętność dogadania się. Rodzi to frustrację, poczucie niezrozumienia, rozczarowanie. W komunikacji najważniejsze jest aby to co przekazuje nadawca było odebrane przez odbiorcę w jak najbardziej niezmienionej formie. Nie pomagają emocje, które w rozmowach związkowych często biorą górę. Jak partnerzy nie radzą sobie z komunikacją warto pod okiem specjalisty nauczyć się rozmawiać ćwicząc modele komunikacyjne. Rozmowa to podstawa relacji, bez niej nie można przekazać ani co się myśli, ani co się czuje ani jakie ma się potrzeby względem drugiej osoby w związku, a ćwiczenie czyni mistrzem.

-różnice w wartościach – zakochani ludzie żyją nie w związku, ale żyją wyobrażeniem o związku. Partnerzy postrzegają siebie idealistycznie, widzą jedynie pozytywy, a to co negatywne jest wypierane. To nie czas na poważną i dojrzałą dyskusję o wartościach, potrzebach, wspólnych wizjach i oczekiwaniach. Gdy euforia zakochania mija wszelkie różnice między partnerami zaczynają być widoczne jak pod szkłem powiększającym. Taka para powinna zacząć właściwie od początku. Szczera rozmowa o tym co ważne dla każdego z partnerów i dla pary to podstawa.

-brak intymności seksualnej – seks to bardzo ważny element związku. Najczęściej gdy para boryka się z kłopotami to jako pierwsze pojawiają się problemy w życiu intymnym. Mówi się, że to papierek lakmusowy badający jakość relacji. Bliskość intymna idzie w parze z bliskością emocjonalną. Jak para się emocjonalnie oddala, jak nie ma bliskości, zaufania i poczucia bezpieczeństwa, to i seks kuleje. Z pomocą terapeuty najpierw para odbudowuje bezpieczeństwo emocjonalne a potem małymi krokami przełamują opory w życiu seksualnym. Szczere rozmowy, otwartość emocjonalna, wspólne randki są środkami do prowadzącymi do celu.

-różne wizje wychowywania dzieci – wydaje się, że w kochającym się związku dzieci są największym szczęściem. Życie pokazuje, że różnie z tym bywa, szczególnie gdy przyszli rodzice nie dzielą się między sobą tym, jak chcą wychowywać potomstwo. Każdy z partnerów pochodzi z innego domu i kształtują ich odmienne schematy wychowywania dzieci i realizowania się w rodzicielstwie. Narodziny dziecka uruchamiają wzorce, które często są wzajemnie kolizyjne. Często pomaga właśnie przepracowanie zakorzenionych przekazów z domu. I nauczenie się budowania kompromisów.

-zdrada – to problem związkowy największego kalibru. Para w kryzysie zdrady nie poradzi sobie bez pomocy psychoterapii par. Poziom zranienia jest tak duży, że często niemożliwa jest prosta, codzienna komunikacja. Psychoterapia zdrady to proces trudny i długi. I najczęściej bardzo bolesny, bo wymagający też pochylenia się nad przyczynami, które doprowadziły do zdrady. Oznacza to, że osoba zdradzona przez partnera w którymś momencie musi skonfrontować się ze swoją odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację, a to często budzi ogromny opór. Optymistyczne jest to, że nawet tak duży kryzys może sprawić, że para po terapii wejdzie na lepszy i bardziej świadomy poziom relacji.

Każda para przeżywa problemy, kryzysy, gorszy czas. Jeżeli zasoby związkowe nie wystarczą do pokonania impasu warto zgłosić się po pomoc do doświadczonego terapeuty par. Na rozstanie zawsze jest czas.

 

Psycholog – Psychoterapeutka Agnieszka Szafrańska – Romanów

Skuteczny Psycholog w Warszawie - Centrum Psychoterapii Probalans