Psychoonkologia

Liczba osób zmagająca się z problemem choroby nowotworowej każdego roku drastycznie się powiększa. Może dotyczyć osób w każdym wieku, a leczenie jest zazwyczaj bolesne i długotrwałe. Wyniki badań wskazują, że choroba onkologiczna, zaraz po problemach natury kardiologicznej, jest drugą najczęściej występującą przyczyną śmierci. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić osobom chorym oraz ich rodzinom odpowiednie wsparcie nie tylko medyczne, ale także psychologiczne.

Nowotwór, wiąże się zazwyczaj, ze spadkiem jakości codziennego funkcjonowania pacjenta oraz jego bliskich. Choroba wywołuje lęk, smutek, przygnębienie, często wywraca życie „do góry nogami”. Każdy etap choroby nowotworowej jest odpowiedni na skorzystanie z pomocy specjalisty. Psychoonkologia wskazuje, że zachodzi istotny związek pomiędzy nastawieniem psychicznym do choroby i rzeczywistym wyzdrowieniem. Kluczem jest więc, jak największa redukcja codziennego stresu, przywrócenie harmonii oraz wypracowanie umiejętności określania i prawidłowego przeżywania emocji, nawet tych negatywnych.

Wsparcie psychologiczne dla rodziny chorego, jest równie ważne, co dla niego samego. Psychoonkolog w czasie terapii, edukuje rodzinę i pacjenta onkologicznego, pracuje nad poprawą samopoczucia wszystkich osób, zajmuje się budowaniem wsparcia i dobrego samopoczucia.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty i jak wyglądają spotkania?

 Centrum probalans w Warszawie oferuje konsultacje z psychoonkologiem, który dzięki zdobytej wiedzy na temat przebiegu leczenia nowotworów, jest w stanie realnie pomóc osobie chorej i jej bliskim. Psycholog ten pracuje według określonego schematu, dostosowując się do indywidualnych potrzeb, każdego pacjenta. Ważne jest, aby zdecydować się na pomoc, nawet w początkowych etapach choroby, kiedy pojawia się przygnębienie, obniżenie nastroju i lęk, prowadzi to bowiem niekiedy do depresji i innych trudności. Zdrowie psychiczne natomiast bezpośrednio wiąże się z fizycznym, dlatego taki stan, może doprowadzić również, do pogłębienia się choroby.

Psychoonkolog, jako wykwalifikowany specjalista jest w stanie zapewnić wsparcie oraz poprawę jakości życia pacjenta onokolgicznego i jego rodziny.

Psychoonkologia – pomoc psychologiczna dla osób chorych na nowotwory i ich rodzin.

Nowotwór jest coraz powszechniej spotykaną chorobą w naszym społeczeństwie. Jego przeżywanie dotyczy zarówno samej osoby doświadczającej schorzenia, jak i jej rodziny.

Chorując na nowotwór, pacjenci odczuwają:

  • Złość z powodu tego, że ich ona dotknęła
  • Lęk o swój stan zdrowia, przed bólem i przed śmiercią
  • Smutek, nierzadko prowadzący do depresji
  • Niepokój o samopoczucie i doświadczenia bliskich

Korzyści z psychoterapii:

  • Przepracowanie trudnych emocji, odreagowanie przeżyć związanych z sytuacją
  • Wsparcie w przechodzeniu przez  fazy choroby,
  • Określenie swojego funkcjonowania w obliczu choroby w relacjach z bliskimi i szerszym otoczeniu
  • Opracowanie strategii radzenia sobie z chorobą nowotworową.

Wyzdrowienie w przypadku większości dolegliwości, a w obliczu raka szczególnie, zależy od nastawienia. Ważne, aby pacjent był wyposażony w wiedzę o swoich zasobach i wypracował pozytywne myśli oraz nawyki, które będą pomagać mu wracać do zdrowia.

Zaś dla bliskich osób chorujących na nowotwór ważne jest, aby pomagać, przy poszanowaniu własnych granic i możliwości. Pomoc psychologiczna jest im potrzebna, ponieważ towarzysząc w  przeżywaniu choroby, również doświadczają lęku, złości, frustracji, często samotności i poczucia bycia nadmiernie obciążonym. Jest to sytuacja kryzysowa dla całego bliskiego otoczenia, więc często na psychoterapię decydują się członkowie rodzin i przyjaciele, aby skutecznie pomagać osobie chorej.

Nasi psycholodzy – psychoterapeuci, którzy Ci pomogą w Centrum probalans Warszawa : psychoonkologia

Agnieszka Szafrańska-Romanów, Sylwia Bartczak

Cena: od 210 zł/50 min.

Rezerwacja online

Potrzebujesz pomocy psychologa, psychoterapeuty, doradcy zawodowego w Warszawie i online?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt