Na codzień nie doceniamy jak wielką moc ma nasz umysł. Jak wielkie jest wzajemne oddziaływanie psychiki na ciało i problemów fizycznych na nasze samopoczucie.

W momencie kiedy coś dzieje się z ciałem szukamy odpowiedzi, jak szybko zwalczyć pojawiające się dolegliwości. Nie koniecznie szukając przy tym odpowiedzi na pytanie: Co było powodem dolegliwości? W celu odnalezienia ulgi zazwyczaj udajemy się do rozmaitych specjalistów z zakresu medycyny. Jednak czasami odpowiedzi na to co dzieje się z naszym ciałem nie uzyskamy w gabinecie lekarskim, a po głębszej analizie odkryjemy ją w fotelu u psychoterapeuty.

Odpowiedzi szukaj u lekarza

Szukanie odpowiedzi na to co dzieje się z ciałem u lekarza wydaje się być bardzo rozsądnym podejściem. Za to pomysł, że przy leczeniu dolegliwości fizycznych może być potrzebny specjalista z zakresu zdrowia psychicznego pomysłem niecodziennym. No właśnie jak psychoterapeuta może pomóc uleczyć ciało?

W momencie kiedy medycyna nie widzi przyczyn somatycznych, które byłyby odpowiedzialne za bieżącą dolegliwość, warto jest się zastanowić czy przyczyna nie leży po stronie psychicznej.

Nasze ciało na początku w sposób subtelny pokazuje nam, że coś jest nie tak. Po przespanej nocy czujemy się niewyspani. Po sycącym posiłku, nienajedzeni. A po intensywnym treningu, który miał być odpoczynkiem jeszcze bardziej zmęczeni.

Relacje umysł - ciało a psychoterapiaTe pierwsze symptomy z ciała, że coś jest nie tak, łatwo jest zignorować. W swojej rutynie czuć się bezpiecznie i wykonywać swoje codzienne zadania jakby nigdy nic. Co więcej nawet lubimy ten stan w którym jesteśmy tak zajęci, że nie ma czasu na chwile refleksji.

Żyjemy z dnia na dzień i niby jest okey, ale w głębi czujemy, że chyba nie do końca to jest prawda.

Jesteśmy w tym przekonaniu tak długo, aż ciało nie zaprotestuje bardziej i oprócz tego ogólnego zmęczenia nie pojawia się inne objawy. Kontuzje, choroby, nawracające infekcje czy bóle. Stan chorobowy wiąże się z tym, że wreszcie musimy zwolnić i zająć się sobą. Przykuci, choć na chwile do łóżka nie mamy jak uciec od zbierających się myśli. Współpraca umysł-ciało działa. Ciało się zatrzymało a umysł upomina o zajęcie pewnymi doskwierającymi kwestiami. To jest ten moment, w którym mamy możliwość zauważyć, że w całym chaosie dnia codziennego umykają nam pewne sprawy.

Bywa tak, że po tym małym zwycięstwie ciało swoimi objawami dokuczliwie co jakiś czas przypomina nam o pewnych ważnych potrzebach naszego umysłu.

Na początku łatwiej jest szukać odpowiedzi na to co się dzieje z ciałem u lekarzy. Diagnozować i szukać odpowiedzi w medycynie. Zamiast zastanowić się głębiej co się tak naprawdę u nas dzieje? Czy jest to przyczyna tylko somatyczna czy może jednak w naszym życiu tyle się dzieje, że nie dajemy już rady?

Dostrzeżenie problemu nie tylko w ciele, ale także w umyśle jest ciężkie. Może pojawić się myśl, że jak coś się dzieje z moją głową to jestem nienormalny/nienormalna. Więc łatwiej jest zająć się tym co dotyczy fizycznych objawów i radzić samemu z własną głową.

Jednak czasem nasza własną siłą i perspektywa nie daje zadowalających rezultatów.

Chociaż dostrzeżenie problemu nie tylko w rzeczywistości, która nas otacza, ale w nas samych jest trudne. To jest to element, który jest niezbędny, aby dokonała się w nas zmiana.

Wybranie się do psychologa

Wybranie się do psychologa w obliczu problemów nie jest zazwyczaj tym, co wybierzemy jako pierwsze rozwiązanie. Dlaczego?

Odpowiedzi szukaj u lekarza

Psycholog z Warszawy – centrum-probalans.pl

Przecież mierzenie się z przeszłością, bólem i trudnymi kwestiami z kimś, kto doda do tego brakującą perspektywę, będzie towarzyszył i pomagał budować nowe silne podstawy wydaje się być dobrą opcją. Z jednej strony tak, ale z drugiej oznacza to przyznanie, że potrzebujemy pomocy, że nasze życie może wcale nie jest tak idealne jak do tej pory myśleliśmy i aby poczuć się lepiej będzie potrzebna zmiana nie tylko w otoczenia, ale w nas samych. Jest to odejście od znanych bezpiecznych schematów na rzecz nieznanego.

Dodatkowo dolegliwości, które pochodzą z ciała często są widoczne i namacalne. Dolegliwości i ból wewnętrzny jest widoczny w subtelnych gestach, a w praktyce jest schowany głęboko w środku. Dlatego, czasami to ciało poprzez różne objawy pokazuje, że z umysłem dzieje się coś niepokojącego.

Bywa też tak, że ze względu na różne choroby, podupada nasz stan psychiczny. Wtedy wizyty u specjalisty z dziedziny psychologii są nastawione na prace nad motywacja, nad wzmocnieniem psychicznym, aby łatwiej było pacjentowi na codzień walczyć o swoje zdrowie fizyczne.

Podsumowując, można więc dostrzec, że te dwie materie psyche i some mają na siebie ogromny wpływ. Co więcej, problemy w jednej z tych sfer działają bezpośrednio na drugą. Dlatego też te dwie materie często muszą być leczone jednocześnie, aby pacjent odzyskać spokój wewnętrzny i poprawę zdrowia. A problemy nie powracały z większą siłą i dezorganizowały życia.

 

Psycholog – Psychoterapeutka Ewa Korzeniecka Centrum probalans