Niepłodność to wg. Światowej Organizacji Zdrowia niemożność osiągnięcia ciąży pomimo regularnych stosunków seksualnych przez okres 12 miesięcy bez stosowania metod antykoncepcyjnych. Problem niepłodności w Polsce dotyczy 10-12% par w wieku rozrodczym. Niektóre źródła podają nawet, że może osiągać 15-20%, co daje liczbę ok. 3 mln. osób. Według statystyk większość z tych osób doczeka się upragnionego potomka, jednak zanim to nastąpi czeka ich często bardzo długi proces diagnostyki medycznej mającej na celu ustalenie co jest przyczyną problemu a potem w wielu przypadkach również długi i kosztowny proces leczenia oraz medycznego wspomagania płodności.
Wsparcie w niepłodności
Potrzeba prokreacji, potrzeba posiadania dziecka jest jedną z najbardziej biologicznych potrzeb życiowych. Gdy na drodze do tego celu pojawiają się przeszkody, ludzie doznają poczucia głębokiej frustracji niekiedy przybierającej formę rozpaczy przejawiającą się dojmującym smutkiem, poczuciem krzywdy, winy, złością. Czasami bywa, że osoby z natury przyjazne i pozytywnie nastawione zaczynają być zawistne w stosunku do kobiet ciężarnych i osób posiadających dzieci – to jest dla nich dodatkowo trudne i obciążające. Doświadczana bezsilność i towarzyszące temu emocje powodują psychiczne i fizyczne cierpienie. Pary doświadczające długotrwałej niepłodności, z wieloma porażkami w jej leczeniu, często po traumie straty ciąży są narażone na silne obciążenia psychiczne skutkujące zaburzeniami lękowymi, atakami paniki, depresją, zaburzeniami somatycznymi.
Psycholog jako wsparcie
Ogromnie ważne jest, aby proces medycznego leczenia niepłodności wspomóc psychologicznie. Dzięki wsparciu psychologicznemu w niepłodności zarówno para borykająca się z tym problemem jak i indywidualnie kobieta i mężczyzna mogą przy pomocy psychologa nauczyć się radzić sobie ze stresem, rozładowywać napięcie emocjonalne, wyrażać emocje, uczyć się technik relaksacyjnych przynoszących tak potrzebny w procesie leczenia spokój.
Psycholog-psychoterapeuta może służyć pomocą parom które doświadczyły bolesnej straty nienarodzonego dziecka. Poronienie szczególnie dla osób borykających się z niepłodnością jest nieopisaną stratą. Psycholog pomaga przejść przez proces żałoby a także wzbudzić nadzieję i odnaleźć siłę do dalszej walki o dziecko lub do akceptacji bezdzietności.
Wsparcie w niepłodności: jeżeli problem niepłodności, niemożności donoszenia ciąży lub straty nienarodzonego dziecka dotyczy Twojej osoby, zachęcamy do spotkania z psychologiem-psychoterapeutą.
Potrzebujesz spotkania ze specjalistą, jeżeli doświadczasz:
- silnej frustracji z powodu trudności z zajściem w ciążę lub straty nienarodzonego dziecka,
- przykrych emocji tj. smutku, lęku, złości, bezsilności, poczucia wstydu,
- poczucia winy i poczucia krzywdy w związku z tą trudną sytuacją,
- stanów depresyjnych, przygnębienia,
- rozluźnienia więzi z partnerem.
Korzyści ze spotkań terapeutycznych i wspierających – wsparcie w niepłodności:
- możliwość opowiedzenia doświadczonemu psychologowi o swoim bardzo osobistym, niejednokrotnie uważanym za wstydliwy, problemie,
- przyjrzenie się uczuciom, potrzebom i przekonaniom, jakie towarzyszą staraniom o dziecko,
- nauczenie się, jak rozładowywać kumulujące się negatywne emocje,
- nauczenie się, jak radzić sobie z presją otoczenia i krępującymi pytaniami.
Nasi psychoterapeuci, którzy Ci pomogą w Centrum probalans Warszawa:
Magdalena Szkup-Małecka, Agnieszka Szafrańska – Romanów, Emilia Sobczyk