Aktualności
Nice sad man feeling unhappy

Atak paniki nie taki straszny – psychoterapia pomaga.

Atak paniki nie taki straszny.

Każdy z nas słyszał pewnie nieraz nie panikuj w sytuacjach gdy zaczynaliśmy snuć katastroficzne wizje naszej przyszłości. Najczęściej są to uwagi żartobliwie  rzucane w celu dodania otuchy, gdy zaczynamy tworzyć czarne scenariusze rozwoju wypadków.

 

Są jednak osoby które doświadczają rzeczywistych ataków paniki rozumianych jako silne epizody lęku połączone z doznaniami fizycznymi  w postaci zaburzeń ostrości widzenia, kołatania serca, duszności, zawrotów głowy. Dodatkowo, bardzo często towarzyszy im poczucie utraty kontroli, może też pojawiać się poczucie zbliżającej się katastrofy odbierające możliwość racjonalnej oceny sytuacji.  Pacjenci są przekonani,  że atak nigdy nie minie a objawy nie ustąpią i mogą doprowadzić do poważnych powikłań lub nawet śmierci.

 

Coś się dzieje z moim ciałem więc pewnie jestem poważnie chory – tak najczęściej brzmi pierwsza myśl kierująca osoby doświadczające ataków paniki do wielu lekarzy specjalistów na kompleksowe, nieraz bardzo kosztowne badania. Nawet pojedyncze ataki potrafią skomplikować poważnie życie ponieważ, gdy dowiedzą się one od lekarza, że powodem problemu są przyczyny psychiczne a nie choroba ciała zaczynają żyć w obawie przed kolejnym atakiem. Aby się przed nim ochronić zaczynają unikać miejsc i sytuacji przypominających jego okoliczności np nie wsiadają do autobusów, omijają hale, poczekalnie, sklepy. Czasem wychodzą tylko w towarzystwie zaufanej osoby, która ma w razie kolejnego ataku zapewnić natychmiastową pomoc. Towarzyszy im poczucie stałego zagrożenia, gdyż nigdy nie są w stanie przewidzieć okoliczności ani pory kolejnego ataku. Nie wierzą również w możliwość zmiany swojej sytuacji, przez co zwlekają z szukaniem pomocy w gabinecie psychoterapeuty. 

 

W rzeczywistości lęk paniczny jest zaburzeniem wynikającym z błędnej, katastroficznej interpretacji doznań cielesnych  dającym się skutecznie leczyć dzięki technikom terapii poznawczo – behawioralnej.  W trakcie psychoterapii pacjenci poznają mechanizmy stojące za atakami paniki i dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom są w stanie zmieniać swoje lękowe przekonania oraz całkowicie wyeliminować występowanie dokuczliwych objawów.

 

Psycholog – Psychoterapeuta – Terapeuta Uzależnień Jerzy Cyran Centrum probalans

Jerzy Cyran

Powrót