Jakie słowa najczęściej słyszę w gabinecie od moich pacjentów  gdy rozmawiamy o piciu?  Jeden kieliszek na rozluźnienie po ciężkim dniu pracy jeszcze nikomu nie zaszkodził, piję tak jak wszyscy , mam prawo się zabawić i zrelaksować .  W ich oczach  widzę często niedowierzanie, a nawet oburzenie, kiedy mówię im, że ich styl picia i prezentowane objawy świadczą o rozwoju zespołu uzależnienia od alkoholu. Bardzo często powody  pierwszej wizyty w gabinecie terapeuty są zgoła inne i nie maja żadnego związku z piciem. Najczęściej są to problemy ze snem,  lub objawy lękowe oraz narastająca ilość konfliktów zarówno w domu jak też w pracy, co potęguje stres jakiego doświadczają w codziennym życiu. Dopiero gdy zaczynamy spokojnie analizować dotychczasową historię kontaktów z alkoholem, okazuje się, że niepokojące objawy zaczęły pojawiać się już miesiące a nawet lata temu i  wiele przyczyn obecnych kłopotów ma swoje ukryte źródło właśnie w alkoholu.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Jakie sygnały ostrzegawcze mogą świadczyć o rozwijającym się uzależnieniu? Co powinno wzbudzić niepokój? – odpowie psycholog w Warszawie

  • Jeśli zdarzają ci się sytuacje w których upijasz się, mimo iż obiecywałeś sobie że dziś się nie upijesz, wypiję tylko kilka kieliszków, 2 małe piwa a jednak kończysz gdy jesteś już pijany.
  •  Zdarza ci się pić alkohol w sytuacjach gdy okoliczności wymagają abyś był trzeźwy.
  •  Zaczynasz przez swoje picie zawalać sprawy zawodowe, zdarzają ci się nieobecności lub spóźnienia z powodu kaca, lub musisz ratować się zwolnieniami lekarskimi.
  •  Pojawiają się pragnienie napicia się w sytuacjach gdy nie możesz zasnąć, jesteś zły lub czujesz się skrzywdzony czy też samotny a alkohol wydaje się jedynym sposobem żeby poczuć się lepiej.

Psychoterapeuta Warszawa Centrum Probalans oferuje pomoc Osobom z syndromem DDA

  •  Alkohol staje  się najlepszym sposobem spędzania wolnego czasu i dobrej zabawy.
  •  Potrafisz wypić więcej niż kiedyś a mimo to nie czujesz się pijany. Porównując się z innymi zauważasz że masz coraz mocniejszą głowę.
  •  Zaczynasz leczyć się alkoholem na kaca.
  •  Dochodzenie do siebie po piciu zajmuje ci więcej czasu niż kiedyś i towarzyszą mu nieprzyjemne objawy fizyczne takie jak –  drżenie wymioty, kołatanie serca i psychiczne – lęk poczucie rozbicia, bezsenność.
  •  Obiecujesz sobie że przestaniesz pić alkohol a jednak po pewnym czasie znów wracasz do picia.
  •  Coraz więcej osób zwraca ci uwagę że powinieneś przestać lub ograniczyć picie.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Jeśli czytając ten tekst  zauważasz u siebie przynajmniej kilka z tych objawów warto zwrócić się o pomoc i zasięgnąć opinii specjalisty – doświadczonego terapeuty uzależnień.

Pierwszy krok w kierunku zmiany jakim jest podjęcie terapii daje możliwość  obiektywnej oceny sytuacji i zaplanowanie z psychoterapeutą drogi do osiągnięcia trzeźwości.

Psycholog – Psychoterapeuta – Terapeuta Uzależnień Jerzy Cyran Centrum probalans

Zapraszamy do kontaktu.