Uzależnienie od alkoholu Warszawa

Nadużywanie alkoholu dotyczy ponad 2,5 mln Polaków, z kolei 700-900 tys. osób w naszym kraju jest uzależnionych od alkoholu. Na chorobę alkoholową chorują nie tylko uzależnieni ale całe ich środowisko. W rodzinach alkoholowych żyje ok. 4 mln osób z czego ok. 2 mln dzieci – to one cierpią najbardziej i odnoszą największe straty psychiczne i emocjonalne. W dorosłości często cierpią na syndrom Dorosłego Dziecka z Rodziny Alkoholowej w skrócie DDA.

Terapia uzależnień w Centrum probalans Warszawa

Choroba alkoholowa rozwija się etapowo: od picia ryzykownego (picie alkoholu przekraczające normy ilościowe), przez picie szkodliwe (picie jeszcze większych ilości alkoholu oraz pojawienie się szkód w życiu pijącego) do uzależnienia (gdzie pojawiają się głody alkoholowe, utrata kontroli picia, występowanie zespołu abstynencyjnego, zmiana tolerancji spożywanego alkoholu, zaniedbywanie dotychczasowych przyjemności, picie alkoholu pomimo występowania oczywistych szkód w życiu).

Na każdym etapie problemu alkoholowego można sobie pomóc. Jedyną skuteczną metodą leczenia problemu alkoholowego jest terapia uzależnienia alkoholowego. W przypadku osób uzależnionych od alkoholu wymogiem koniecznym przy podejmowaniu terapii jest całkowita abstynencja. Jeżeli choroba jest zaawansowana czasem potrzebna jest terapia zamknięta poprzedzona terapią odwykową. W przypadku osób potrafiących utrzymać abstynencję i potrafiące poddać się zasadom ustalonym na terapii możliwa jest psychoterapia stacjonarna z psychologiem-psychoterapeutą, terapeutą uzależnień.

Pomoc psychologa w walce z uzależnieniem

Początkowy etap pracy z psychologiem to terapia podstawowa polegająca na radzeniu sobie z objawami uzależnienia: głodami alkoholowymi, brakiem kontroli, odmawianiem picia etc. Klient poznaje także mechanizmy rządzące uzależnieniem i odzyskiwaniem kontroli nad nimi. Dalsza praca terapeutyczna obejmuje terapię pogłębioną która przypomina klasyczną psychoterapię.

Terapia uzależnienia jest jedynym skutecznym rozwiązaniem problemów alkoholowych: zarówno nadużywania alkoholu, jak i poważnego problemu chorobowego jakim jest uzależnienie od alkoholu.

Piwo  po stresującym dniu pracy, lampka wina na dobranoc czy też szampański wieczór w klubie po którym trudno przypomnieć sobie wszystkie szczegóły to sytuacje związane z piciem alkoholu znane większości  osób dorosłych.  Z czasem jednak z sytuacje związane z piciem zaczynają się mnożyć i przejmować kontrolę nad naszym życiem. Alkohol zamiast dawać ulgę i wytchnienie wpędza nas w coraz to większe kłopoty.  Być może jest to czas żeby skorzystać z profesjonalnej pomocy w dyskretnej i przyjaznej atmosferze gabinetu psychoterapeuty.

Problem alkoholowy może przybierać formę picia ryzykownego, picia szkodliwego i uzależnienia od alkoholu. Uzależnienie to trudna i niebezpieczna choroba, niosąca za sobą konsekwencje natury psychicznej, zdrowotnej i społecznej.

Jeśli obserwujesz u siebie następujące objawy:

  • Czujesz napięcie i rozdrażnienie gdy brakuje alkoholu lub sytuacja zmusza cię do przerwania picia,
  • Używasz alkoholu dla złagodzenia kaca na następny dzień po piciu,
  • Pojawia się chęć wypicia w sytuacji silnej złości lub innych przykrych uczuć takich jak smutek, samotność , poczucie winy,
  • Reagujesz złością gdy inni nakłaniają cię do zmiany sposobu lub zaprzestania picia,
  • Zaczynasz zaniedbywać obowiązki z powodu picia,
  • Twoje próby ograniczenia lub zaprzestania picia nie przynoszą trwałych efektów.

Może to być sygnał, że rozpoczyna się proces uzależnienia

Jeśli zdecydujesz się na terapię w Centrum probalans masz możliwość rzetelnej diagnozy problemu oraz pomoc w wyborze optymalnej  strategii leczenia dostosowanej do twoich potrzeb.

Korzyści z terapii uzależnień od alkoholu:

  •  Nauczysz sie żyć na trzeźwo i rozwiązywać problemy bez używania alkoholu,
  • Poznasz mechanizmy choroby i dowiesz się jak sobie z nimi radzić w codziennym życiu,
  • Poprawisz swoje relacje z bliskimi i samym sobą, które zaniedbałeś przez  swoje picie.W Centrum probalans prowadzimy też indywidualną terapię pogłębioną skierowaną do osób które ukończyły terapię podstawową w trybie stacjonarnym, a także interwencje terapeutyczne w sytuacjach wystąpienia nawrotu zagrażającego dalszej abstynencji.

W Centrum probalans możesz: przeprowadzić diagnozę problemu alkoholowego (wywiad alkoholowy w oparciu o ICD-10, testy), potwierdzić fakt uzależnienia i uzyskać poradę w zakresie skorzystania z form terapii alkoholowej, terapię w przypadku zdiagnozowania picia ryzykownego lub szkodliwego.

PSYCHOLOG ONLINE SKYPE – Kliknij tutaj

Nasz psychoterapeuta- terapeuta uzależnień, który Ci pomoże w Centrum probalans Wola Ratusz:

Agnieszka Szafrańska – RomanówNasz Lekarz Psychiatra dr n. med. Anna Wnorowska

Cena: od 230 zł /50 min.

Rezerwacja online

Potrzebujesz pomocy psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, doradcy zawodowego w Warszawie i online?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt