Kiedy wypowiadamy przy ołtarzu słowa przysięgi małżeńskiej wierzymy a nawet jesteśmy przekonani, że kwestia niewierności nigdy nie będzie nas dotyczyć, z prostego powodu- ponieważ się kochamy. Każdy z nas oczekuje wierności ze strony partnera i deklaruje takie same zachowania na rzecz kochanej osoby. Nie ma powodu aby nie wierzyć w szczerość tych obietnic, ale życie pokazuje, że ludzkie losy często się wikłają wbrew wyznawanych zasadom i w rezultacie doprowadzają do ich rozłamu.

Na ogół wierność małżeńską pojmuje się bardzo wąsko – jako wyłączność partnerstwa seksualnego, a zdradę małżeńską jako stosunki seksualne pozamałżeńskie. Wierność to jednak nie tylko problem wyłączności uczuciowej i seksualnej.  Zdrada małżeńska to taka sytuacja między małżonkami, w której jedno z nich, lub też oboje, właściwie „wywędrowało” emocjonalnie z łączącego ich związku, zwracając się z dużym zaangażowaniem najczęściej do jakiejś społecznie uznanej aktywności.

Z problemami małżeńskimi należałoby zgłosić się do psychologa. Terapia dla par w Warszawie Centrum probalans jest właściwym krokiem. Skontaktuj się z nami w celu umówienia wizyty.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Powody zdrady

Mężczyzna najczęściej ”zdradza” swoje małżeństwo ze swoją pracą zawodową. Tu osiąga sukcesy, awansuje, czuje się niezbędny, odczuwa satysfakcję z rozwoju swoich sprawności i kompetencji, tu napotyka interesujące problemy do rozwiązania, tu może się sprawdzać, tu wreszcie zyskuje uznanie i szacunek. Niestety ta „zdrada”, wyprowadzająca go prawie ze wspólnego domu, jest otaczana powszechnym szacunkiem i traktowana jako coś społecznie pozytywnego. W dodatku bywa nagradzana awansem zawodowym i wyższymi dochodami. Dawniej ten typ zdrady był wyłączną domena mężczyzn, dziś na tym polu skutecznie współzawodniczą kobiety- żony, szczególnie gdy w ich życiu rodzinnym i w małżeństwie powstały problemy ( aby uciec od rozczarowań życia małżeńskiego). W ten sposób praca zawodowa może stać się dla obojga małżonków czymś w rodzaju „skrywanej miłostki”. Oboje po cichu „opuszczają” swoje małżeństwo, łamią wierność, zdradzają.

Drugi rodzaj uznanej społecznie uczuciowej zdrady małżeńskiej to zdrada współmałżonka z dziećmi. To była zawsze domena kobiet. I ta zdrada zakrada się cichaczem, niejako tylnymi drzwiami.  W obliczu rozczarowań małżeństwem i małżonkiem, całe uczucie i zaangażowanie kobieta przenosi z osoby małżonka na dzieci lub dziecko.  Niestety takie właśnie całkowite oddanie się dzieciom bywa społecznie nagradzane i zapewnia pełne uznanie, bo któż śmiałby powiedzieć cokolwiek przeciwko matce, która z całkowitym poświeceniem troszczy się o swoje dzieci, o swoja rodzinę?  To bezkrytyczne oddanie własnym dzieciom stanowi specjalny rodzaj zdrady małżeńskiej. Zaczyna się niewinnie,  małżonkowie po prostu nie mają dla siebie nawzajem czasu, nie mają o czym rozmawiać poza czysto rzeczowymi sprawami wspólnego domu i dzieci.

Psycholog Warszawa oferuje terapię dla par

 

Psycholog z Warszawy radzi: rozmowa to podstawa

Wielu osobom trudno przychodzi szczera rozmowa o niezaspokojonych potrzebach. I jak długo związek funkcjonuje poprawnie, czyli małżonkowie  nie kłócą się , zgodnie wychowują dzieci, razem jeżdżą na wakacje – uważają że wszystko jest w porządku. Tymczasem pod pozorami normalności coraz bardziej zanika bliskość, małżonkowie oddalają się od siebie, a tylko już krok dzieli ich od zdrady. Stopniowo z narastającego dystansu może wyłonić się, ni stąd ni zowąd, narastająca bliskość z kimś spoza małżeństwa, może właśnie z terenu pracy zawodowej, gdzie spędza się razem znacznie więcej wspólnych godzin niż we własnym domu. Rzeczywista zdrada wyłączności erotycznej nie zdarza się wcale „nagle”, jak się to zdawać może- lecz w sposób długo, niejako przygotowywany przez narastający dystans i brak zainteresowania zwróconego od dawna w innym, niż osoba partnera kierunku. Często więc zalążkiem zdrady małżeńskiej nie jest pobudka erotyczna, lecz otwieranie swego serca przed kimś innym niż mąż, żona, dla których jest zarezerwowany przywilej pocieszania i umacniania nas.

Jakkolwiek różne są powody zdrady, szukają one zewnętrznych rozwiązań na problemy, które powinny być rozwiązane w małżeństwie.  Często  są sposobem na to, aby zrealizować to, czego brakuje w związku. I dlatego właśnie warto jest zapobiegać, niż potem na nowo sklejać wspólnotę małżeńską. Warto uświadomić sobie, że dbałość o dobrą relację jest zadaniem obojga partnerów. Jeśli weźmie się odpowiedzialność  za związek, to kiedy  inni zaczynają być bliżsi niż parter, powinno się mu o tym otwarcie powiedzieć, a nie czekać  aż sprawy wymkną się spod kontroli.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Terapia par w Warszawie kluczem do sukcesu

Sprawdzonym środkiem zapobiegawczym omawianym zagrożeniom jest świadoma pielęgnacja kontaktu psychicznego małżonków. Mogą w tym pomóc spotkania małżeńskie (w ramach terapii par), na których są omawiane różne sposoby pielęgnacji wspólnej relacji. Co jednak zrobić kiedy do zdrady doszło? Małżeństwo wówczas się zmienia nieodwracalnie, ale nie musi ona powodować zmiany na gorsze.  Wiele małżeństw w terapii pokazuje, że od niewierności  rozpoczął się trudny proces dojrzewania związku, budowania czegoś prawdziwego a nie opartego na wyobrażeniach. Bo kiedy zostaną przeanalizowane i pogłębione powody i procesy, które spowodowały zdradę zacznie być możliwa prawdziwa bliskość i porozumienie. Pomóc może w tym psychoterapeuta z Warszawy, który w ramach terapii małżeńskiej pomaga uporządkować myśli i uczucia związane z  trudną sytuacją. Tylko spojrzenie w nowy sposób na siebie, drugą osobę i relacje daje szanse na wyjście z kryzysu, ale też na głębszy związek, lepszą komunikację i nowy wymiar bliskości erotycznej.

dr Hanna Elżanowska
psycholog – psychoterapeuta Centrum probalans