Praca jest ważną częścią życia człowieka. To dzięki niej można spełniać się, osiągać cele i satysfakcje, zapewnić sobie komfortowe życie. Gdy jednak dotychczasowa przyjemność z wykonywanej pracy znika, pojawia się stres, niechęć i zmęczenie, jest to sytuacja do niepokoju. Podobne objawy mogą świadczyć o wypaleniu zawodowym. Jakie są jego przyczyny i syndromy? Kiedy i gdzie szukać skutecznej pomocy? Na te i inne ważne pytania odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Przyczyny wypalenia zawodowego

Utarło się przekonanie, według którego jedynie osoby podejmujące pracę mającą na celu pomoc innym są narażone na wypalenie zawodowe. Mowa tutaj o zawodach takich jak funkcjonariusz policji, lekarz, pracownik socjalny czy strażak. Okazuje się jednak, iż tak naprawdę wykonawca każdego zawodu może doznać wypalenia zawodowego. Może mieć ono różne przyczyny, wśród najbardziej charakterystycznych można wymienić:

  • długotrwały stres,
  • wyczerpanie psychiczne i fizyczne,
  • nadmiar obowiązków,
  • brak możliwości wypoczynku i odstresowania,
  • brak możliwości perspektyw oraz rozwoju,
  • mobbing,
  • poczucie niesprawiedliwego traktowania w miejscu pracy.

Pewne cechy mogą sprawiać, iż niektórzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Mowa tutaj o osobach, które cechuje perfekcjonizm, brak asertywności. Także osoby, które nie potrafią przyjmować porażek czy zachować równowagi między życiem prywatnym a zawodowym, są bardziej narażone na borykanie się z wypaleniem zawodowym. Osoba, która tego doświadcza doznaje różnych objawów.

psycholog i psychiatra Warszawa

Wypalenie zawodowe – objawy

Człowiek, który doznaje wypalenia zawodowego ma bardzo ciężką codzienność. Stan ten powoduje odczuwanie różnorodnych objawów, które są bardzo uciążliwe i po prostu nieprzyjemne. Każdy przypadek jest indywidualny, a więc objawy również mogą się różnić. Najczęściej jednak pojawiają się problemy ze snem w postaci bezsenności, wybudzania się w trakcie snu, koszmarów czy wczesnych pobudek. Często pojawiają się także problemy związane z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Podwyższone ciśnienie, bóle głowy i ciągłe zmęczenie to kolejne objawy wypalenia zawodowego. Organizm jest w złym stanie, co ma także negatywny wpływ na poziom odporności.

Osoba wypalona zawodowo jest w trudnej sytuacji, która ma wpływ na życie zawodowe. Obowiązki są najczęściej wykonywane na niższym poziomie, spada efektywność i chęć do pracy. Relacje ze współpracownikami również ulegają znacznemu pogorszeniu a motywacja do pracy spada. Taka sytuacja nie pozostaje bez wpływu także na życie prywatne. Relacje z bliskimi mogą ulec osłabieniu.

Wypalenie zawodowe to bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować. Sytuacja jest o tyle trudna, iż nawet kilkudniowy odpoczynek i urlop niewiele pomogą. Niestety powrót do pracy jest trudny, a osoba cierpiąca na wypalenie zawodowe ma trudności z koncentracją i odczuwa bezsilność. W przypadku zauważenia objawów wypalenia zawodowego, należy podjąć odpowiednie działania jak najszybciej. Dzięki temu można skrócić czas trwania tej ciężkiej sytuacji i ochronić swoje zdrowie oraz samopoczucie. Co należy zrobić? Najlepszym sposobem jest wizyta u specjalisty.

Centrum probalans oferuje profesjonalne i skuteczne doradztwo zawodowe

Fazy wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe można podzielić na kilka faz. Pierwsza z nich to wyczerpanie na tle emocjonalnym. Wówczas człowiek odczuwa zarówno wyczerpanie fizyczne jak i  psychiczne, zmęczenie, które nie ustępuje. Osoba zdaje sobie sprawę, iż praca męczy i odbiera siły, jednak nie wie, w jaki sposób może się skutecznie zregenerować. Drugie stadium to dystansowanie się. Osoba wypalona zawodowo na tym etapie dystansuje się od współpracowników, klientów czy pacjentów. Pojawia się więc depersonalizacja oraz cynizm. Trzecie stadium wypalenia zawodowego to często czas negatywnej oceny swoich osiągnięć zawodowych. W tym momencie człowiek dochodzi do własnych wniosków, iż nie nadaje się do wykonywanej pracy, nie posiada odpowiednich kompetencji i umiejętności, nic dobrego nie osiągnął i prawdopodobnie już nie osiągnie. Następuje wówczas wyraźne pogorszenie jakości życia.

Psychoterapia Centrum Probalans

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu

Czy wypaleniu zawodowemu można zapobiec? Nie zawsze jest to możliwe, z pewnością jednak warto próbować. Należy podjąć kilka ważnych działań:

  • Zachowywanie równowagi między pracą a życiem prywatnym – w wielu zawodach jest to bardzo trudne. Rosnące wymagania, duża konkurencja z pewnością nie ułatwiają tego zadania. Warto jednak nauczyć się to robić, aby uchronić się przed wypaleniem zawodowym. Trzeba znaleźć równowagę i trzymać się tej zasady zawsze.
  • Starać się zachowywać dystans do pracy – każdemu coś może się nie udać, co nie oznacza, iż nie nadaje się do aktualnie wykonywanej pracy. Trzeba mieć także świadomość, iż niepowodzenia w pracy nie są końcem świata. Warto uczyć się na błędach i starać się je naprawiać. Spokój i opanowanie jest w takich sytuacjach kluczowe.
  • Nauczyć się być asertywnym i nie brać odpowiedzialności za zadania, których nie jest się w stanie wykonać – szef po raz kolejny potrzebuje właśnie Twojej pomocy w weekend? Masz urlop, ale przełożona prosi Cię o jego przełożenie? Czasami warto odmówić. Każdy ma prawo do odpoczynku, nawet najlepszy pracownik.
  • Pamiętać o odpoczynku i robić to efektywnie – odpoczynek powinien być bardzo ważną częścią Twojego życia. To dzięki niemu można nabrać nowych sił, wrócić do pracy z nową energią i świeżym umysłem.
  • Prosić o pomoc, jeśli wystąpią trudności – nikt nie jest idealny, nikt nie posiada także całej znanej wiedzy ludzkości. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się o nią prosić. Dzięki temu dowiesz się, w jaki sposób wykonać dane zadanie i oszczędzisz sobie rozczarowania. To również sposób na podniesienie swoich umiejętności.
  • Obserwować reakcje swojego organizmu – jeśli dzieje się coś złego, organizm człowieka reaguje i wysyła stosowne sygnały. Warto więc być czujnym, a w przypadku trudności reagować jak najszybciej.
  • Rozwijać się – nie zawsze jest to możliwe w miejscu pracy. Każdy jednak ma możliwości rozwoju i tematy, które są interesujące. Warto rozwijać się we własnym zakresie.
  • Pielęgnować przyjaźnie oraz więzi rodzinne – relacje są dla każdego bardzo ważne. Nawet w obliczu największych trudności, można sobie poradzić, jeśli obok jest ktoś bliski, kto daje wsparcie. Warto więc znaleźć chociaż odrobinę czasu każdego dnia, aby zadbać o przyjaciół i członków rodziny. Należy pamiętać o tym, iż przynależność i potrzeba miłości to jedne z głównych, które odczuwa każdy człowiek.
  • W krytycznych sytuacjach warto zmienić pracę – niestety czasami nie ma innego wyjścia. Jeśli objawy wypalenia zawodowego nasilają się, a żadne z powyższych działań nie przynosi pożądanych efektów, być może warto pomyśleć nad zmianą miejsc pracy.

W przypadku silnych i utrzymujących się objawów wypalenia zawodowego, często jedynym wyjściem jest zmiana pracy na inną. Aby tego uniknąć warto stosować wyżej wymienione porady. Nie zawsze okażą się one skuteczne, ale z pewnością zwiększają szansę na uniknięcie wypalenia zawodowego.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Wypalenie zawodowe – co robić?

Szybkie działanie w przypadku wypalenia zawodowego jest bardzo ważne. W przypadku zauważenia pierwszych niepokojących objawów, należy  zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Może to być psycholog albo psychiatra. Z pewnością każdy z nich będzie wiedział, jakie leczenie należy podjąć. W radzeniu sobie z problemami związanymi z wypaleniem zawodowym, doskonale sprawdza się psychoterapia. Warszawa, Lublin, Łomża czy Białystok – nieważne gdzie mieszkasz, z pewnością w okolicach znajdzie się odpowiednie miejsce, w którym zyskasz fachową i skuteczną pomoc. Psychoterapeuta to doświadczony specjalista, który dzięki swojej wiedzy oraz doświadczeniu wie, w jaki sposób może pomóc swoim klientom.

Warto wspomnieć o tym, iż wizytę u psychologa należy traktować podobnie jak wizytę u każdego innego specjalisty. Niestety wciąż panuje przekonanie, iż uczęszczanie na tego rodzaju wizyty jest powodem do wstydu. Nie jest to prawda. Dbanie o zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak dbanie o zdrowie fizyczne. Zaniedbania w tej sferze mogą nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje.

Pierwsza wizyta w gabinecie specjalisty polega zazwyczaj na wywiadzie i zebraniu potrzebnych informacji. Dzięki tej wizycie specjalista może poznać swojego klienta, jego potrzeby oraz wypracować najbardziej efektywny plan działania, aby terapia była skuteczna. Każdy przypadek, choć może być podobny, to jednak przypadek indywidualny. Pierwsza wizyta do niczego nie zobowiązuje, z pewnością warto wybrać się na nią, jeśli pojawiają się pierwsze objawy wypalenia zawodowego. W przypadku ignorowania problemu, konsekwencje będą bardzo uciążliwe. Człowiek wypalony zawodowo, który nie próbuje wyjść z takiej sytuacji, staje się drażliwy i nerwowy. Życie prywatne bardzo cierpi, dochodzi do zmiany osobowościowej. Jedynie szybkie podjęcie odpowiednich kroków daje dużą szansę na uporanie się z problemem i odnalezienia szczęścia i spełnienia na nowo. Nie zwlekaj więc i zapisz się nie pierwszą wizytę do psychoterapeuty.

wypalenie zawodowe pomoc w Warszawie

Wybierz odpowiedzialnie

W celu uzyskania jak najlepszych efektów, warto wybrać dobrej jakości miejsce. Wszędzie pracują osoby z odpowiednimi kwalifikacjami, jednak nie w każdym miejscu można liczyć na naprawdę dobrą pomoc i zrozumienie. Warto zapoznać się  z ofertą Centrum Probalans, które z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej zagubionych i wymagających klientów. Centrum znajduje się w Warszawie, a oferta jest naprawdę szeroka. Można znaleźć tam pomoc w kryzysie, depresji, lękach czy innych trudnościach. Warto wspomnieć również o tym, iż centrum oferuje bardzo wygodną i komfortową formę konsultacji online. W centrum pracuje zespół doświadczonych specjalistów, którzy cieszą się zaufaniem pacjentów. Centrum Probalans to gwarancja satysfakcji, a także otrzymania skutecznej i najlepszej pomocy. Zdrowie i kondycja psychiczna są bardzo ważne. Należy więc takie sprawy powierzać najlepszym specjalistom w tej dziedzinie. Jeśli ktoś w Twoim otoczeniu ma objawy wypalenia zawodowego, spróbuj delikatnie zasugerować mu wizytę u specjalisty.