Wiele osób zmaga się z dylematami: czy psychoterapia jest dla mnie? Czy to już ten czas, żeby się gdzieś zgłosić? Czy zwariowałem? Czy to wstyd? Jak rozmawiać z kimś obcym o moich problemach? A może to minie samo… A może powinienem sobie radzić sam…
No właśnie, kiedy doświadczanie trudności, zmaganie się z problemami czy wręcz z codziennością wymaga konsultacji psychoterapeuty?
Myślę, że na pewno wtedy, kiedy czujesz, że z różnych powodów dalej już sam nie dasz rady… Kiedy czujesz się przytłoczony i nie masz pomysłu co robić dalej, kiedy nie masz na nic siły ani ochoty, kiedy mimo wsparcia najbliższych czujesz, że jest źle. Jeśli takiego wsparcia nie masz, czujesz się osamotniony i nawet trudno znaleźć Ci zaufaną osobę, z którą możesz porozmawiać – wtedy zdecydowanie polecam udanie się do psychoterapeuty.
Taka konsultacja wcale nie oznacza od razu psychoterapii. Na pierwszych spotkaniach porozmawiamy o tym, co dzieje się w Twoim życiu, co sprawia trudności i ból. Może w ramach kilku spotkań – czyli pomocy psychologicznej i psychoedukacji – uda nam się rozjaśnić meczące Cię sprawy, znaleźć najlepsze sposoby dalszego postępowania lub rozwiązania kryzysów.
Psychoterapeuta da wsparcie
Czasem może się okazać, że źródło problemów leży głębiej i potrzeba więcej czasu na zrozumienie zagadnień, na dotarcie do Twojej prawdy. Czasem prawda może być trudna, bolesna, niechciana. Wtedy możesz liczyć na wsparcie i obecność terapeuty, który pomoże Ci się z nią oswoić. W atmosferze zaufania i zrozumienia możesz lepiej poznać siebie, odkryć motywy swojego postępowania, dotrzeć do uczuć i emocji, które być może nie miały prawa głosu. To wymaga czasu – jeśli uznamy, że tego właśnie Ci trzeba – ustalimy kontrakt na terapię długoterminową. Są to spotkania raz w tygodniu, masz swoje miejsce i swój czas, żeby pomóc sobie.
Trzeba wyjaśnić, że psychoterapeuta nie może przepisywać leków. Jeśli będzie taka konieczność i potrzebna będzie konsultacja lekarza psychiatry – też nie ma się czego obawiać ani wstydzić! Psychoterapeuta porozmawia o tym z Tobą i – jeśli zechcesz – pomoże znaleźć lekarza.
Czasem warto sięgnąć po leki
W leczeniu m.in. silnej nerwicy czy depresji wsparcie psychoterapii odpowiednimi lekami daje bardzo dobre efekty. Nie obawiaj się negatywnych ocen czy „etykietki”. Najważniejsze żeby poczuć się lepiej, zyskać motywację do podjęcia terapii oraz mieć siłę na właściwe działania dążące do zdrowia i spokoju.
Warto może wspomnieć o wątpliwościach niektórych osób wierzących – czy podjęcie terapii jest zgodne z nauką Kościoła Katolickiego? Pozwólcie, że aby rozwiać te obawy wspomnę o Papieżu Franciszku, który podzielił się informacją o tym, że sam korzystał z pomocy psychoterapeuty przez pół roku i – jak twierdzi – pomogła Mu w trudnym dla niego czasie: „Terapia bardzo mi pomogła w tamtym momencie życia, w którym potrzebowałem skonsultować się z kimś, by wyjaśnić pewne rzeczy” – mówi w książce, której fragment opublikował francuski dziennik „Le Figaro”. Trzeba wyraźnie podkreślić, że terapia prowadzona jest z poszanowaniem wyznania i wiary klienta, bez oceny czy prób wpływania na niego.
Psychoterapia to nic strasznego – mówi psycholog Warszawa
Nie bój się, przyjdź! Nie obawiaj się testów, diagnoz i ocen. Możesz liczyć na dyskrecję, otwartość, zrozumienie, uważność, wysłuchanie i chęć pomocy. Nie będzie się działo nic na co nie wyrazisz zgody. Twoje granice i Twoja godność będą w pełni uszanowane.
Daj sobie szansę. Pozwól sobie pomóc.
Psycholog – Psyhoterapeuta Centrum probalans Magdalena Szkup – Małecka
Skontaktuj się z nami.