Uczucie pustki, brak bliskości i przygnębienie, pomimo wiecznej gonitwy i wszechobecnej aury wielkiego miasta. Tyle ludzi wokół, a Ty czujesz się całkiem sam, brzmi znajomo? Chroniczna samotność spowodowana m.in. rozwijającą się fobią społeczną wynikającą choćby z ostatniej izolacji spowodowanej pandemią koronawiursa, to problem coraz większej ilości osób w każdym wieku.

Relacje społeczne- nie ważna jest ilość, a jakość

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do ogromnej liczby narzędzi umożliwiających nam swobodną komunikację z innymi ludźmi. Poznawanie nowych osób na portalach społecznościowych, randkowych czy grupach zainteresowań stało się codziennością, szczególnie wśród młodych osób. Możliwości te niezwykle ułatwiają nawiązywanie znajomości w sposób szybki i ilościowy. Zastanówmy się jednak jak jest z ich jakością?

Rozwój technologii drastycznie przyczynił się do spłycenia relacji międzyludzkich, ludzie traktują znajomości powierzchownie i nie są w stanie ich utrzymać. Ciągła presja społeczeństwa, wykreowany fałszywy obraz życia w mediach społecznościowych sprawia, że ludzie czują się ze sobą coraz gorzej i tracą własną, prawdziwą tożsamość.

Problemy w okresie dojrzewania - skuteczna pomoc psychologa w Warszawie

Samotność ludzi młodych

Samotność u młodzieży i młodych dorosłych jest inna niż w przypadku ludzi starszych. Dużo ciężej ją rozpoznać, gdyż rzadko manifestuje się na zewnątrz w codziennym zachowaniu i często nie wiąże się z brakiem ludzi wokół.

21-letnia Basia to studentka drugiego roku studiów, dziewczyna przeprowadziła się z małej miejscowości do „wielkiego miasta” i zaczęła samodzielne życie. W rodzinnej miejscowości dziewczyna miała dwie najlepsze przyjaciółki, które niestety rozpoczęły studia w innych miastach. Kobieta wybrała tę drogę, ponieważ zawsze uważała, że „duże miasto” da jej ogromne możliwości i otworzy drogę do budowania kariery. Basia często wychodzi, poznaje dziesiątki osób, z którymi ostatecznie zazwyczaj zamienia jedynie parę zdań. Dziewczyna publikuje wiele zdjęć na portalach społecznościowych, dostaje pozytywne komentarze i pochwały. Wydawać by się mogło, że kobieta nie może narzekać na brak przyjaciół i towarzystwa. Nic bardziej mylnego.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Basia skrycie marzy o choć jednej relacji zbudowanej od podstaw, ma dość powierzchownego „skakania po znajomościach”. W rzeczywistości dziewczyna czuje się bardzo samotna, nie może nikomu zaufać, zwierzyć się, nikt nie interesuje się jak tak naprawdę się czuje. Ma również bardzo niskie poczucie własnej wartości, co skutecznie maskuje szerokim uśmiechem na zdjęciach w mediach społecznościowych. Dostrzega wokół siebie mnóstwo ludzi, jednak brak prawdziwego przyjaciela, którego mogłaby darzyć wzajemnym zaufaniem i zrozumieniem. Przeprowadzka do nowego miasta wcale nie ułatwia kobiecie sytuacji, gonitwa za karierą i pieniądzem sprawia, że większość osób myśli tylko o sobie, nie otwiera się na nowe znajomości wymagające poświęcenia i zaangażowania.

Ponadto trwająca długi czas pandemia koronawirusa stała się źródłem lęku i stresu. Przedłużająca się izolacja wykształciła w ludziach nowe sposoby spędzania czasu i codzienne nawyki. Basia również, mimo iż, zawsze otwarta i chętna do rozmowy, odczuwa stres przed spotkaniem z nowymi osobami, powrotem na uczelnię, a nawet chodzenie do pracy jest dla niej niekiedy wyzwaniem. Zaczęła odczuwać też wiele innych dolegliwości m.in. zmniejszony apetyt, problemy ze snem, częste bóle głowy, problemy ze skupieniem czy ciągłe uczucie niepokoju i rozdrażnienia. Z jednej strony dziewczyna pragnie bliskości, a z drugiej się jej boi. Basia zdecydowała się wybrać na konsultację do psychologa-psychoterapeuty i przedstawić swój problem.

Psycholog dziecięcy w Warszawie - Terapia psychologiczna

Jak poradzić sobie z samotnością – wskazówki

Chroniczna samotność wiąże się z wieloma negatywnymi i długofalowymi skutkami, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nią poradzić.

Rób rzeczy, które lubisz z ludźmi, którzy podzielają twoje pasje

Spróbuj robić rzeczy, które zazwyczaj wykonujesz sam i czerpiesz z nich radość, razem z innymi ludźmi. Joga, grupy biegowe, wieczory książki czy filmowe, noce muzeów i inne aktywności dają możliwość poznania wspaniałych ludzi, z którymi będziesz „nadawać na tych samych falach”, bo przecież w końcu te same rzeczy sprawiają wam przyjemność!

Niech realne życie będzie priorytetem

Staraj się uczestniczyć czy też sam organizować spotkania „w prawdziwym świecie”, odważ się zaprosić kogoś kogo lubisz na spacer czy kawę. Daje to możliwość zbudowania od podstaw trwałych relacji, opartych na solidnych fundamentach, w przeciwieństwie do znajomości internetowych, które często są powierzchowne i fałszywe.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Skup się na własnym rozwoju

Zamiast siedzieć i myśleć jak bardzo przygnębiony się czujesz, postaraj się spędzić czas sam ze sobą, jednocześnie nie czując się samotnie. Wykorzystaj czas na samorozwój- dobra książka, nauka nowego języka, trening, planowanie codziennych aktywności, domowe spa. Skupienie się na sobie w taki sposób sprawia, że stajesz się najlepszą wersją samego siebie każdego dnia, a co za tym idzie zaczynasz przyciągać do siebie innych ludzi.

Zacznij rozmowę z nieznajomym

Próba wyjścia z własnej strefy komfortu jest bardzo istotną kwestią w poradzeniu sobie z uczuciem samotności. Człowiek jako istota społeczna potrzebuje interakcji z innymi ludźmi. Nawet krótka, błaha pogawędka z nieznajomym w parku, na stacji benzynowej czy w sklepie może sprawić, że nie tylko ty poczujesz się dobrze, ale również przyczynisz się do tego, że dzień drugiej osoby stanie się lepszy.

Masz poczucie samotności - odwiedź Psychologa w Warszawie

Jak psychoterapia może pomóc w radzeniu sobie z samotnością?

Kluczem udanej psychoterapii jest wzajemne zaufanie między pacjentem, a psychoterapeutą.

Specjalista dzięki zdobytej wiedzy i doświadczeniu, w umiejętny sposób potrafi nakierować osobę na zmianę dotychczasowego sposobu funkcjonowania, spojrzenie na życie z innej perspektywy i przedstawić sposoby na polubienie samego siebie. Psychologowie i psychoterapeuci stosują techniki pracy nad fobiami m.in. społecznymi, które przy regularnych spotkaniach dają zadowalające efekty, dodatkowo pomagają odzyskać poczucie kontroli i sprawczości nad życiem oraz pozbyć się uczucia samotności.

Autorka: Agnieszka Brzostowska