Poznaj Kasię- 30 letnią, pracującą kobietę, mijasz ją codziennie na ulicy, w sklepie lub w miejscu pracy. Zauważasz, że czasem nawet się do ciebie uśmiecha. Wszystko wydaje się być w jak najlepszym porządku, bo przecież nie zanosi się płaczem, nie chowa się, nie chodzi w starych, wygniecionych dresach, nie wygląda gorzej niż którakolwiek inna osoba.

Kasia ma wielu znajomych w pracy i poza nią, chodzą razem na lunch, rozmawiają, wszyscy uważają ją za bardzo zaradną, pracowitą i silną kobietę. Szef jest zadowolony ze swojej pracowniczki, zdobyła jego zaufanie, zawsze na czas oddaje projekty, wnosi do firmy powiew świeżości i potrafi rozmawiać z ludźmi. Przeglądając social-media Kasi pomyślałbyś pewnie „jakie ona ma cudowne życie, kochający mąż, wakacje, dobra praca”.

Mąż i dwie najlepsze przyjaciółki kobiety zauważają, że mimo całej otoczki doskonałości, coś tu nie gra. Nie potrafią jednak do niej dotrzeć, ich usilne próby wyciągnięcia z kobiety informacji przypominają „walenie głową w mur” i sprawiają, że Kasia jeszcze bardziej zamyka się w sobie.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Kasia boi się wyznać co tak naprawdę czuje, wie co ludzie mogliby pomyśleć- „jak możesz narzekać na swoją sytuację, przecież tyle osób ma gorzej, doświadcza biedy i głodu, a ty-dobra praca, wspierający mąż, a ciągle pretensje do losu?”

To właśnie te okoliczności sprawiają, że w głowie młodej kobiety odgrywa się horror i ciągła walka z samą sobą. Ona doskonale wie, jak postrzegają ją inni, dlatego nie chce ujawnić swoich słabości, a tym samym skazuje siebie na samotne cierpienia.

Pomoc psychologa w Warszawie - depresja, nerwica,choroby XXI wieku

Zadajmy pytanie, co tak naprawdę dzieje się w głowie Kasi? Co czuje?

Kasia odczuwa ciągły, nawracający lęk, czasem paniczny, nawet w zwyczajnych codziennych sytuacjach. Nie widać go na zewnątrz, jednak od środka paraliżuje kobietę, która nie potrafi go racjonalnie wytłumaczyć. Paradoksalnie pojawia się w chwilach względnego, pozornego spokoju, a mija, kiedy może zająć czymś swoją głowę. 30 latka boi się rozmów i spotkań ze znajomymi, które przecież z pozoru są całkiem przyjemne. Pojawiają się wewnętrzne ataki paniki, dusi się ze swoimi myślami, nie może oddychać. Zanim się wypowie, dokładnie analizuje zamierzony tekst, aby nie zostać źle odebraną i ocenioną. W rzeczywistości woli unikać wszelkich konfrontacji, rozmów przez telefon czy wyjść z ludźmi.

Mąż 30-latki- Marcin, bardzo się o nią martwi, stara się, aby kobieta była uśmiechnięta i szczęśliwa, jest czuły i opiekuńczy. W głowie Kasi jednak, pojawiają się negatywne myśli, ciągłe wątpliwości i strach. Zadaje sobie pytania: „może jestem niewystarczająco dobra

i Marcin pewnego dnia mnie zdradzi”, „myślę, że za mało pracuję, a on chce zapewnić nam jak najlepsze życie, za bardzo się poświęca, co ja zrobię, jeśli przeze mnie zachoruje?”, „powinien być w domu już godzinę temu, a jeśli miał wypadek?”.

Pomoc psychologa w Warszawie- choroby XXI wieku, depresja, nerwica, stres, lęk

Tysiące kłębiących się w głowie wniosków przed snem, niepokój, zdenerwowanie

I do tego ruminacje (uporczywe, negatywne myśli, najczęściej dotyczące bolesnej przeszłości) – to wszystko składa się na zaburzenia snu, które dla naszej głównej bohaterki są codziennością.

Kobieta myśli o śmierci lub chorobie, swoich bliskich jak i własnej, tworzy w głowie obrazy i scenariusze, konstruuje plan jak temu zapobiec, co może robić lepiej lub czego robić więcej. W pewnym momencie, łapie się na tym, że nie może złapać oddechu, stara się opanować, ale nie potrafi, czuje się bezsilna wobec wykańczających ją emocji. Nadmierne myślenie wywołuje często zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zwane potocznie nerwicą natręctw.

Kasia niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest niestabilna emocjonalnie, niekiedy będąc w domu potrafi być szczęśliwa, uśmiechnięta i radosna, jednak po krótkiej chwili wybucha płaczem, denerwuje się bez powodu, a co najgorsze nie potrafi tego kontrolować. Pod wpływem impulsu zmienia nastrój, towarzyszy jej przewlekłe uczucie pustki.

Nasza bohaterka zmaga się również z brakiem motywacji, chęci do działania i problemami z koncentracją. Prezes, mimo iż zadowolony z efektów pracy kobiety, nie zdaje sobie sprawy jak wiele wysiłku musiała włożyć w to, aby coś było należycie zrobione, jak wiele nocy musiała przepłakać, ile razy ze stresu nie mogła nic przełknąć, jak wiele razy leżała godzinami wpatrując się w sufit, żeby potem na siłę, w kontekście obowiązku pracować całą noc, bez zmrużenia oka.

Kobieta coraz częściej zauważa somatyczne skutki jej funkcjonowania: bóle głowy, przyspieszone bicie serca, bóle kręgosłupa czy żołądka. Rezultatem tych objawów są ciągłe wizyty u lekarza, szuka przyczyny wszystkich dolegliwości. Pojawiają się zaburzenia łaknienia, w przypadku Kasi brak apetytu, który sprawia, że 30-latka ma coraz mniej energii, do codziennego funkcjonowania.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

Tak wyglądało życie naszej bohaterki, do momentu, w którym…

Kobieta, za namową jednej z przyjaciółek, zdecydowała się umówić na wizytę do psychologa- psychoterapeuty i rozpocząć pracę nad sobą. Zrozumiała, że sama nie jest w stanie poradzić sobie z tak złożonym, mającym negatywny wpływ, na każdy aspekt jej życia problemem. Otrzymanie rzetelnej diagnozy psychologicznej pozwoliło jej lepiej zrozumieć własne emocje. Dzięki rozmowom ze specjalistą, który stosuje kompleksowe podejście psychoterapeutyczne i profesjonalne narzędzia, nauczyła się jak radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami.

Pomoc psychologa w Warszawie- choroby XXI wieku, depresja, nerwica, stres, lęk

Dlaczego, w takim przypadku warto rozpocząć psychoterapię?

Jeżeli utożsamiasz się z bohaterką powyższego artykułu, umów się na psychoterapię

i dowiedz się jak żyć bez lęku. Oto jakich korzyści możesz oczekiwać po podjęciu psychoterapii i pracę z psychologiem:

  • znacznie poprawisz jakość swojego życia
  • odzyskasz poczucie kontroli i sprawczości
  • przepracujesz dawne lub obecne problemy i traumy
  • odzyskasz wiarę we własną osobę
  • podniesiesz poczucie własnej wartości
  • naprawisz relacje z bliskimi
  • pozbędziesz się strachu i lęku

Autorka: Agnieszka Brzostowska Centrum probalans

Nasi psychoterapeuci w Centrum probalans, którzy Ci pomogą w: depresja, nerwica, lęk, stres:
Agnieszka Szafrańska – Romanów, Magdalena Szkup-Małeckadr Hanna Elżanowska, Milena GoncerzEmilia Sobczyk,  Sylwia Bartczak,  Joanna Smogorzewska, Paulina Osienicka