Ostry, promieniujący ból klatki piersiowej kojarzony jest niekiedy z atakiem serca. Nie zawsze ma się do czynienia z tak poważną sytuacją. Czasem są to nerwobóle klatki piersiowej, które u pacjentów mogą wywoływać dyskomfort. Dlaczego w klatce piersiowej pojawia się taki ból? Czy można nad tym zapanować? Oto niezbędne informacje, które przydać się mogą wielu pacjentom.

Neuralgia w klatce piersiowej

Często można spotkać się z określeniem neuralgia międzyżebrowa. To nic innego jak nerwoból, który nie tylko powoduje uczucie dyskomfortu, ale także ucisk i pieczenie. Wiele osób obawia się przy tym o zawał serca. Tak może być. Jednak przyczyna występowania ma najczęściej do czynienia z innymi czynnikami.

Warto jednak zacząć od wyjaśnienia, czym tak naprawdę jest nerwoból międzyżebrowy. Otóż jest to ból związany z uszkodzeniem lub podrażnianiem nerwu obwodowego. Owe nerwy mają na co dzień za zadanie przewodzić impulsy, jakie mają trafić do układu nerwowego. Jeżeli jednak dojdzie do uszkodzenia nerwów, pojawić się będzie nieprzyjemne odczucie, którym jest właśnie nerwoból.

Przyczyny bólu klatki piersiowej

Tego typu nieprzyjemne sytuacje mogą tak naprawdę pojawić się u każdej osoby. Są jednak pacjenci, którzy są bardziej narażeni na to, że w okolicy klatki piersiowej, częściej pojawiać się będą promieniujące boleści.

Neuralgia w klatce piersiowejMowa tu dokładnie o:

  • urazach żeber,
  • chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa,
  • niedoborze witamin z grupy B,
  • podrażnienia nerwu przez przewianie czy gwałtowny ruch,
  • zapaleniu nerwu obwodowego,
  • uciskach nerwu przez zmiany nowotworowe lub obrzękowe,
  • zapaleniu nerwu obwodowego,
  • chorobach z grupy układowych chorób tkanki łącznej.

Ból w klatce piersiowej, który występować może w najmniej spodziewanych momentach, może się także pojawić u pacjentów, którzy mają do czynienia z: chorobami naczyniowymi, toksycznymi uszkodzeniami nerwów, a także z zaburzeniami metalicznymi. To dlatego tak często zwraca się uwagę na to, aby dbać o swoje zdrowie. Im częściej po lewej stronie klatki piersiowej będzie pojawiał się paniczny ból, tym większe ryzyko zawału serca.

Ból w klatce piersiowej – objawy

Rwący, kłujący, rozdzierający, palący lub piekący ból – osoby, które mają już za sobą taki atak, tak właśnie określają uczucia, jakie im wtedy towarzyszyły. Nic przyjemnego, ale można to przetrwać. Ból może nasilać się przy delikatnym dotyku ręki w tej właśnie strefie. W takim wypadku mówi się o przeczulicy. Czasem może się okazać, że ból w klatce piersiowej występujący o różnych porach dnia, to także niedoczulica.

Nerwoból międzyżebrowy będzie się nasilać. Najczęściej podczas oddychania. To zjawisko, które ma charakter napadowy. Gdyby opisać to bez konieczności używania sformułowań medycznych, można powiedzieć, że ma się do czynienia z uczuciem zaciskającej się pętli w okolicach klatki piersiowej.

Omawiając przyczyny nerwobólu, warto wskazać na jeszcze jedną chorobę, która nazywana jest półpaścem. Nawet osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z takim zjawiskiem, w trakcie tej choroby mogą mieć mieć do czynienia z objawami nerwobólu międzyżebrowego. W obrębie klatki oraz w pozostałych strefach występować może także pęcherzykowa wysypka, która będzie miała podłoże rumieniowe.

Gdzie pojawiają się nerwobóle?

Ból w klatce piersiowej pojawia się zupełnie nieoczekiwanie. Warto jednak wiedzieć, że do czynienia można mieć do czynienia z panicznym bólem, który zaliczyć można do kategorii nerwobóli, jaki pojawiać się może w różnych strefach.

Gdzie pojawiają się nerwobóle? Mowa tu o:

  • sercu – dokładnie w okolicach żeber oraz w klatce piersiowej. Neuralgia pojawiać się może po lewej stronie od serca, przy samych żebrach. Człowiek czasem nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że ma do czynienia z taką przypadłością, szukając w pamięci organu, który może być zlokalizowany w tym miejscu, który może tak panicznie boleć.
  • zębach i twarzy – zwane łącznie nerwobólem nerwu trójdzielnego. Z tym zjawiskiem najczęściej mają do czynienia osoby po 60 roku życia. Cechą charakterystyczną jest kłujący ból, który znika po kilku długich sekundach. W tym jednak czasie utrudnione może być mówienie, picie i jedzenie.
  • nerwie językowo-gardłowym – ból jest bardzo uciążliwy i umiejscowiony jest on w obrębie migdałków podniebiennych, języka, podniebienia i w przewodzie słuchowym. Pojawia się nieoczekiwanie, np. podczas ziewania lub podczas śmiania. To kolejna dolegliwość, która może stać się udręką dla osób starszych. Może trwać nawet kilka długich miesięcy, utrudniając niekiedy normalne funkcjonowanie.
  • półpaścu – o czym było wcześniej wspomniane. Z bólem ma się do czynienia najczęściej w obrębie głowy. O ile półpasiec może szybko minąć, tak z tym rodzajem bólu można mieć nawet do czynienia przez kilka kolejnych lat.

 

 

Stres – czynnik, który ma wpływ na występujące nerwobóle klatki piersiowej

Leczenie nerwobólu może przebiegać na różne sposoby. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, z jaką przyczyną ma się dokładnie do czynienia.

Jedną z nich, która wcześniej nie była wymieniona, jest stres. Temat doskonale znany w obecnych czasach. Lęk, niepokój, tłumione emocje, nagłe, silne napięcie ciała, depresja – coś, co wszystkim w obecnych czasach jest doskonale znane. Im dłużej taki stan będzie się utrzymywał, tym większa pewność, że mięśnie klatki piersiowej mogą nie działać w prawidłowy sposób, powodując paniczny ból. Oprócz tego, że będzie się miało do czynienia z bólem w klatce piersiowej, może dojść także do dolegliwości, które będą zlokalizowane w obrębie karku, głowy, barków, ramion, a także w okolicach splotu ramiennego.

Diagnostyka nerwobóli międzyżebrowych

Leczenie nie może zostać podjęte, jeżeli nie zostanie wykonana diagnostyka. Tak, aby wyjaśnić skąd pojawiają się bóle w klatce piersiowej. Leczenie musi zostać tak dobrane, aby nie były ono w stanie zaszkodzić pacjentowi.

Na pewno zostaną zbadane wszystkie części klatki piersiowej (lewa, prawa, górna, dolna). Lekarz musi wziąć pod uwagę wszystkie choroby, na jakie cierpi pacjent. Konieczna jest dokładna analiza historii zdrowotnej pacjenta. Tylko dzięki temu będzie możliwe ustalenie przyczyny problemu.

Jeżeli pacjent zauważy u siebie takie problemy, musi udać się jak najszybciej do lekarza. W takich przypadkach liczy się bowiem czas, ponieważ może być to związane z groźnymi zmianami, jakie zachodzą wewnątrz organizmu. Tak, aby bóle w obszarze klatki piersiowej zostały szybko zlikwidowane.

Leczenie nerwobóli międzyżebrowych

Diagnoza została postawiona. Stres i inne czynniki, których podłoże leży w psychice człowieka, odpowiedzialne jest za bóle występujące w klatce piersiowej. Objawy na to wskazują.

W tym przypadku konieczna może się okazać wizyta u psychologa, który zdecyduje o tym, jaką formę terapii najlepiej wdrożyć.

Leczenie nerwobóli międzyżebrowych

Osoby, które szukają pomocy w tej kwestii, mogą udać się do Centrum probalans. Ich stronę można znaleźć na https://centrum-probalans.pl/. Jest to miejsce, gdzie pomocą służą najlepsi psychologowie, którzy zapewniają wsparcie w przypadku depresji, nerwicy, leków, jak również stresu. Tych czynników, które mogą sprawić, że pacjent będzie miał do czynienia z neuralgią klatki piersiowej.

Leczenie takiej przypadłości polega na zaplanowaniu psychoterapii, którą oferuje Centrum probalans. Wdrożone zostanie również leczenie farmakologiczne. Pacjent może otrzymać leki przeciwdepresyjne.

Jak radzić sobie z nerwobólami?

Przyczyny nerwobóli międzyżebrowych zostały już poznane. Już wiadomo dlaczego pojawia się ból w klatce piersiowej. Stres to rzecz znana wszystkim osobom. Uporczywy ból w klatce piersiowej wymaga odpowiedniego podejścia ze strony pacjenta.

Podczas psychoterapii będzie można dowiedzieć się, jak radzić sobie z obniżeniem napięcia emocjonalnego. To także możliwość poznania technik relaksacyjnych. Wiele zależy od tego, aby dowiedzieć się, jak zmienić myślenie o sobie na bardziej pozytywne. Wszystko po to, aby zminimalizować stres, który może powodować ból klatki piersiowej.

Czy psychoterapia zapewnia korzyści?

Oczywiście, że tak. Co do tego nie można mieć żadnych wątpliwości. W końcu można mieć nadzieję na to, że ból w klatce piersiowej promieniujący na różne strony, będzie można opanować. Tak, aby nieznośny ucisk klatki piersiowej zniknął.

Czy psychoterapia zapewnia korzyści?

Psychoterapia jest w stanie przynieść następujące korzyści (oprócz wyżej wymienionych):

  • możliwość rozmowy z terapeutą (osobą niezależną) o osobistych problemach, dzięki czemu można zyskać „świeże” spojrzenie na sprawy;
  • fachowa diagnoza psychologiczna, która pomoże ustalić występowanie określonych objawów nerwobólu;
  • ustąpienie lub znaczne zmniejszenie uciążliwych objawów emocjonalnych;
  • możliwość ustalenia przyczyny bólu klatki, która czasami zakorzeniona jest nawet w czasach bardzo odległych;
  • możliwość przepracowania trudnych relacji z przeszłości, jakie mają istotny wpływ na to, co dzieje się w czasie aktualnym;
  • wprowadzenie pozytywnej zmiany życiowej, która na dodatek będzie nadzorowana przez specjalistę z zakresu psychoterapii;
  • odzyskanie wiary we własne siły, poprawa jakości życia.

Warto? Oczywiście, że tak. Tym bardziej że nerwoból międzyżebrowy pojawia się w najmniej oczekiwanej chwili, często niwecząc plany człowieka. Skoro można zminimalizować te zjawisko, to należy skorzystać z sytuacji.

Kto powinien skorzystać z pomocy psychologa?

Nie tylko nowotwory klatki piersiowej, ale także złe samopoczucie jest powodem występowania takich bolesności. Człowiek czasem nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma problem z nadmierną ilością stresu, depresją. Bóle w klatce piersiowej towarzyszą tak przykrym zjawiskom. To taka konsekwencja.

Jeżeli ktoś odczuwa u siebie obniżenie nastroju, występowanie lęków, niepokoju, dyskomfortu, stałe poirytowanie, rozdrażnienie, zachwianie emocjonalne, zaburzenia snu i łaknienia, to powinien pomyśleć o tym, aby skorzystać z pomocy specjalisty.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Czas w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Niezależnie od tego, czy nerwobóle mają podłoże psychologiczne, czy też są powodem występowania innych chorób – należy jak najszybciej udać się do lekarza, celem wykonania diagnostyki, jaka umożliwi podjęcie właściwego leczenia.