Dzięki rozwojowi medycyny i postępowi nauki dobrze wiemy jak dbać o swoje zdrowie fizyczne. Jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, jednak czy dbanie jednie o swoje ciało wystarczy, aby psyche (gr. „dusza”) była we właściwym stanie?
Obecnie dbanie o zdrowie psychiczne i własne samopoczucie oraz korzystanie z fachowej pomocy w tej dziedzinie stało się normą – i jest to bardzo dobra wiadomość. Od niedawna w funkcjonuje pozytywna definicja „zdrowia psychicznego”, która odnosi się, nie tyle do braku chorób i zaburzeń o podłożu psychologicznym, ale do:
- poczucia własnej wartości i szacunku do siebie
- umiejętności określania i okazywania własnych uczuć i emocji
- dążenia do osiągnięcia postawionych sobie celów
- jasnego deklarowania własnych potrzeb i poglądów
- nawiązywania i utrzymywania relacji międzyludzkich
- umiejętnym poszukiwaniu własnej tożsamości
- niezależności i autonomii
Tak jak przestrzeń, w której mieszkamy, wymaga regularnego sprzątania, tak samo nasza psychika, jest miejscem, której nieporządek wcale nie służy. Na bałagan w naszej głowie składają się: codzienne zmartwienia, lęki, wątpliwości, brak poczucia własnej wartości, mroki z przeszłości, nawracające negatywne myśli czy poczucie przytłoczenia spowodowane np. zbyt dużą ilością obowiązków. Warto w takiej sytuacji skorzystać z profesjonalnej pomocy jaką oferują specjaliści z Centrum probalans.
Jak pielęgnować naszą psychikę? – wskazówki
Zastanów się i nazwij to co Cię przytłacza
Wyżej opisana pozytywna definicja „zdrowia psychicznego” jasno wskazuje, że człowiek, którego psychika jest w zadowalającym stanie: umiejętnie określa, nazywa oraz rozumie własne uczucia i emocje, wprost mówi o swoich potrzebach czy poglądach, jest świadomy swojego wnętrza. Dlatego tak, ważne jest, aby znaleźć czas na chwilę refleksji, zajrzeć w głąb siebie i zadać pytania. Określenie problemu to pierwszy krok do lepszego jutra, umożliwia to zrozumienie, nad czym dokładnie i w jaki sposób powinniśmy pracować.
Staraj się tworzyć i utrzymywać relacje międzyludzkie
Człowiek jako istota społeczna potrzebuje innych ludzi w swoim życiu. W dzisiejszych czasach mamy szeroki wachlarz możliwości komunikacji z innymi, nawet nieznajomymi, co w jakimś stopniu ułatwia tworzenie, przyjaźni, związków, relacji zawodowych itd. Uważaj jednak, aby nie wpaść w pułapkę! Internetowe znajomości, często są powierzchowne, fałszywe, oparte na słabych fundamentach. Postaraj się jak najczęściej przenosić relacje społeczne do świata realnego: spotykać się z kimś na spacer lub kawę, uczestniczyć z innymi, w różnych wydarzeniach kulturalnych: wystawach, wernisażach czy koncertach. Wspólne spędzanie czasu, z ludźmi którzy podzielają twoje zainteresowania to doskonała droga do stworzenia wartościowych, długotrwałych relacji, dzięki którym nie będziesz czuł się samotny, wzrośnie twój poziom poczucia własnej wartości oraz zaczniesz pozytywnie traktować perspektywę otworzenia się na inne osoby.
Regularnie wprowadzaj aktywność fizyczną
Wyniki wielu badań potwierdzają pozytywny wpływ ćwiczeń fizycznych nie tylko na nasze ciało, ale także na zdrowie psychiczne. Zacznij od codziennego spaceru, krótkiego biegu lub rozciągania na świeżym powietrzu, stopniowo możesz zwiększaj intensywność treningów. Kontakt z przyrodą i przebywanie na zewnątrz w świetle dziennym redukuje stres, zmniejsza poziom osamotnienia i objawów depresji, a także pozytywnie wpływa na poczucie szczęścia, spełnienia i dobrostan psychiczny. Ponadto regularna aktywność fizyczna, przyczynia się do zwiększenia aktywności i sprawności mózgu, zapewnia stały przypływ endorfin, poprawia nastrój i pozytywnie wpływa na pracę całego układu nerwowego.
Wprowadź do swojego życia zdrową rutynę
Postaraj się planować każdy kolejny dzień, zacznij prowadzić dziennik, w którym zapiszesz co chciałbyś/abyś zrobić następnego dnia. Kolejną wskazówką jest to, aby nauczyć się wstawać wcześniej. Ustal rano czas dla siebie, pierwszą godzinę po obudzeniu nie używaj telefonu otwórz okno, pościel swoje łóżko, wykonaj poranną toaletę, zrób krótki trening lub pobiegaj na świeżym powietrzu, poczytaj książkę, zjedz zdrowe śniadanie. Przez cały dzień nie zapominaj o codziennej dawce owoców i warzyw, dlatego planuj wcześniej posiłki, staraj się jeść pełnowartościowe produkty. Pod koniec dnia zadbaj o swoją jakość snu. Te proste czynności sprawiają, że czujemy się produktywni już od samego rana i mamy chęć, aby kontynuować to w ciągu dnia.
Wyznaczaj sobie cele krótko- i długoterminowe
Znając punkt, do którego dążymy, wyznaczamy sobie konkretną drogę, którą chcemy podążać w życiu. Konkretne cele skutecznie motywują ludzi do działania, budują poczucie bezpieczeństwa, nadają głębszy sens czynnościom, które wykonujemy codziennie. Cel jest początkiem sukcesu, dlatego stawianie i pokonywanie codziennych, prostych wyzwań sprawia, że czujemy satysfakcję, a w konsekwencji doprowadza to do osiągnięcia większego, długoterminowego sukcesu. Poczucie spełnienia i osiągnięcia celu, do którego dążyliśmy, korzystnie wpływa na naszą samoocenę, poczucie własnej wartości i stan psychiczny.
Pokochaj i szanuj samego siebie
Jesteś osobą, z którą spędzisz najwięcej czasu w swoim życiu oraz którą powinieneś znać najlepiej, dlatego polub i dbaj o samego siebie. Stawiaj na samorozwój, zdobywaj wiedzę, czytaj książki, otwarcie mów o swoich emocjach, uczuciach i oczekiwaniach wobec innych. Zgodnie z powyższymi wskazówkami traktuj dobrze swoje ciało i umysł, wysypiaj się, stawiaj na zdrowe odżywianie i codzienną aktywność fizyczną, odetnij od siebie ludzi, którzy sprawiają, że źle się czujesz i „podcinają ci skrzydła”. Skup się na sobie, znajdź czas na refleksje, zadawanie pytań samemu sobie i odnalezienie tego w czym czujesz się naprawdę dobrze.
Skorzystaj z pomocy profesjonalisty- psychologa/ psychoterapeuty
Wykorzystując powyższe wskazówki, z pewnością poprawisz jakość swojego życia, jednak pomoc specjalisty może okazać się nieoceniona. Psychoterapeuta dzięki zdobytej wiedzy, stosuje narzędzia i techniki, przez które zwraca uwagę na aspekty, których inni nie są w stanie dostrzec, odkrywa konkretne przyczyny problemów. Podczas regularnych sesji psychoterapeutycznych nauczysz się określać, rozumieć i kontrolowania własne emocje, spojrzysz na życie z innej perspektywy, przepracujesz problemy z przeszłości, które negatywnie wpływają na twoją teraźniejszość, nauczysz się dbać o swój komfort psychiczny, odzyskasz poczucie kontroli oraz poznasz ćwiczenia i techniki, dzięki którym codziennie będziesz robił krok naprzód- ku lepszej przyszłości.