Koronawirus niemal z dnia na dzień zmienił nasze codzienne funkcjonowanie dla wielu z nas obecna sytuacja jest bardzo trudnym, wręcz traumatycznym doświadczeniem. Przedłużające się funkcjonowanie w niepewności, strachu i wyczekiwaniu osłabia nasz system odpornościowy i nerwowy. Dla wielu z nas obecna sytuacja związana z pandemią COVID-19, to nie tylko obawa o życie i zdrowie swoje oraz bliskich, ale także zamartwianie się skutkami ekonomicznymi, jakie mogą nas dotknąć. Coraz więcej osób martwi się też o swoją przyszłość zawodową. Wydarzenia ostatnich dni pokazały nam, że nie wszystko jesteśmy w stanie kontrolować, a świat wokół nas potrafi być nieprzewidywalny. Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście zdani jesteśmy na bierne czekanie na to, co przyniesie czas po pandemii?
Nieodległa przyszłość na rynku pracy nie nastraja pozytywnie – mówi psycholog Warszawa
Poziom bezrobocia, z wyjątkowo niskiego stanu w poprzednich latach, może znacząco wzrosnąć. Wiele film, głównie średnich, małych czy mikro, zamierza podjąć redukcję zatrudnienia! Wiele osób już doświadczyło utraty pracy. Wszystko wskazuje na to, ze rynek pracy będzie znów rynkiem pracodawcy, rynkiem, na którym to pracodawcy ustalają warunki zatrudnienia, a kandydaci na dane stanowisko muszą pokonać ogromną liczbę konkurentów.
Jak zaplanować zmiany, które czekają nas na rynku pracy?
Warto podkreślić jedno – zmiana nawet ta wymuszona może być dla nas szansą. Szansą na zdefiniowania swoich umiejętności i możliwości, szansą na zmianę dotychczasowej ścieżki zawodowej – zmianą, o której myśleliśmy już od jakiegoś czasu. Kryzys, związany ze znacznym pogorszeniem warunków pracy, lub związany z jej utratą, może też być dla nasz szansą, na odkrycie zupełnie nowych możliwości zawodowych. Nie zależnie od tego, czy jesteśmy pracownikami branży, której grożą najliczniejsze zwolnienia, czy też takiej, którą w tym momencie charakteryzuje względna stabilność, warto poświęcić czas kwarantanny na przemyślenie kilku spraw. Już teraz warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, tak by być bardziej świadomym swoich możliwości, szans, które przez nami stoją, ale także zagrożeń i trudności z którymi być może przyjdzie się zmierzyć.
Oszacuj swoją wartość – radzi psychoterapeuta w Warszawie
Warto zastanowić się jakimi kompetencjami w tej chwili dysponujemy, jakie są nasze mocne strony, jakie mamy predyspozycje i na jakich stanowiskach pracy, można je wykorzystać, na jakich stanowiskach pracy są one teraz wymagane. Wiele osób będzie zmuszona zmienić swoje dotychczasowe plany zawodowe, a być może i definitywnie zmodyfikować swoje ścieżki zawodowe. Warto więc zastanowić się jakie mamy możliwości i od czego należy zacząć takie zmiany. Warto zastanowić się nad ewentualnymi brakami kompetencyjnymi i strategiami działań, które pozwolą nam szybko i skutecznie zadbać o podniesienie atrakcyjności naszej kandydatury na rynku pracy.
Zaktualizuj dokumenty aplikacyjne, lub stwórz nowe odpowiednie CV
Jeśli zmuszeni jesteśmy myśleć o modyfikacji swojej dotychczasowej ścieżki zawodowej, bo branża w której pracowaliśmy przeżywa w tej chwili kryzys, warto poświęcić czas na dobre przygotowanie dokumentów, które będą dla nas przepustką do nowej branży. Nowe CV musi być dostosowane do nowej, przyszłej kariery zawodowej. Należy wiec zastanowić się, jak opisać swoje dotychczasowe obowiązki zawodowe, aby były one maksymalnie zbieżne z profilem ofert, na które zdecydujemy się aplikować.
Jeśli masz problem z pisaniem CV, skontaktuj się z nami. Proponujemy pomoc w pisaniu CV i listu motywacyjnego.
Sprawdź, jak poszukuje się obecnie pracy
Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa uwidoczniła i zintensyfikowała działania wykorzystujące nowoczesne technologie. Dziś rekrutacja przez telefon, czy skype jest już normą. Co istotne, może się okazać, że rekrutacja za pośrednictwem internetu może być mniej stresująca dla kandydata, który bierze w niej udział, aby jednak tak się stało, warto się do tego procesu dobrze przygotować. Do rekrutacji online wykorzystywane są między innymi Skype, WhatsApp, Facebook Messenger, Google Hangouts, Viber Messenger oraz Microsoft Teams. Jeśli nie mieliśmy wcześniej doświadczeń z tymi aplikacjami i obawiamy się nieco nowych technologii warto wiedzieć, ze możemy poprosić rekrutera przed takim spotkaniem o przesłanie chociażby krótkiego manualu obsługi wykorzystywanego narzędzia. Aby wypaść profesjonalnie i nie generować sobie dodatkowych trudności, warto też zwrócić uwagę też na kwestie jakości połączenia internetowego czy dostępności kamery w urządzeniu mobilnym.
Przygotuj się do poszukiwań
Na początku zmiana pracy może nas nieco zdezorientować. Nie do końca wiemy, jak zacząć poszukiwanie pracy i jak powinno to wyglądać. Jeśli czujemy się zmęczeni, wypaleni, warto pozwolić sobie na kilka dni oddechu. Dzięki temu nabierzemy energii do działania. Coś, co warto sobie tez uświadomić, to fakt, ze poszukiwanie nowych wyzwań zawodowych to długotrwały proces, który wymaga utrzymania wysokiego poziomu zaangażowania i wytrwałości. Aktywność na rynku pracy, dodatkowo aktywność na rynku, który w tej chwili tak dynamicznie się zmienia, może nie być łatwym zadaniem. Jeśli masz obawy, czy samodzielnie poradzisz sobie z tymi procesami, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnego wsparcia. Doradca zawodowy będzie nieocenionym pomysłem. Centrum probalans oferuje właśnie taką pomoc.
Zapraszamy do zapoznania się z naszym zespołem specjalistów.
Psycholog – Doradca Zawodowy – Interwent Kryzysowy Dominika Markowska Centrum probalans