Warto. Nie tylko kiedy zauważamy trudności w związku. Konsultacje z terapeutą mogą być pomocne także w sytuacji kiedy już nawet nie wiemy czy dalej w tym związku być…

Sesja z terapeutą to okazja żeby przyjrzeć się na jakim etapie tej relacji jesteś, czy masz trudności z tym „JAK” razem być a może chodzi o odpowiedź na kluczowe pytanie „CZY” nadal razem być? Dopóki w tej kwestii nie będzie jasności nie ma sensu rozpoczynania terapii nastawionej na poprawę funkcjonowania związku.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Terapia par i małżeństw w Centrum probalans w Warszawie

W sytuacji kiedy jedna z osób nie widzi siebie dalej w tej relacji sesje mogą pomóc w przejściu przez rozstanie. Para może też pojawić się u terapeuty od razu z taką prośbą: nie umiemy być ze sobą i już nie chcemy dalej próbować, proszę nam pomóc rozstać się bez kłótni. Jest to bardzo ważna kwestia – zwłaszcza kiedy para wychowuje wspólnie dziecko i jest bardzo ważne aby nadal funkcjonowała jak najlepiej jako rodzice.

Spotkania z psychoterapeutą czasem kończą się na kilku sesjach/konsultacjach. Zawsze jest to sprawa indywidualna. Dłuższa terapia wskazana jest dla tych par, w których obie strony zadeklarowały chęć i gotowość do ratowania związku, do pracy nad nim. Potrzebna jest nadzieja, wytrwałość i chęć starania się oraz pracy nad sobą. Wtedy – wspólnie z terapeutą – można zastanawiać się JAK być ze sobą, jak ranić się mniej a rozumieć więcej, jak znowu zaufać, otworzyć się na drugą osobę.

Terapia par - psycholog i psychiatra w Warszawie

Ważne jest aby spróbować terapii dla par

Terapia niestety nie jest gwarancją pozbycia się wszystkich problemów, a terapeuta nie jest czarodziejem. Potrzebne są realne starania partnerów. Trzeba pamiętać, że bez próbowania nie dajemy sobie szansy na poprawę sytuacji.

Terapia par to sesje dla wszystkich par tzn. nie trzeba być małżeństwem ani posiadać odpowiednio długiego stażu. W każdym wieku i na każdym etapie związku można napotkać trudności – nie trzeba się wstydzić i zapierać, że „musimy sobie poradzić sami”.

Zdecydowanie lepiej zwrócić się o pomoc i próbować rozwiązać problemy kiedy zostaną zauważone a znane nam sposoby radzenia sobie zawodzą. Kiedy jedna za stron cierpi a druga nie widzi problemów warto spróbować namówić ją na konsultację z terapeutą. Jeśli odmawia, można przyjść samemu na sesję aby omówić tą sytuację, zastanowić się co dalej robić.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Często pary czekają aż kłopoty się nazbierają i dopiero kiedy są na skraju rozstania pojawiają się u terapeuty. Zawsze jeśli tylko tli się nadzieja warto dać sobie szanse i spróbować zawalczyć o dobry związek. Jeśli jednak nie uda się już uzdrowić tego związku ważne jest zdobycie pewności, że podejmujemy słuszne, przemyślane decyzje i że zrobiliśmy wszystko, żeby ten związek ratować.

Terapia pary nastawiona na uzdrawianie relacji to okazja do lepszego poznania zarówno siebie jak i partnera. Często poznania się „na nowo”. To okazja na powiedzenie tego, co może trudno nam powiedzieć na głos, wskazanie co rani, poproszenie o to co dla nas ważne ale też nauka słuchania, empatii, rozumienia drugiej osoby, sztuka kompromisu oraz stawiania granic.

terapia par i małżeństw w Warszawie - Centrum Probalans

Terapia w związku, szansą na poznanie siebie

Często partnerzy mają przekonanie, że znają się na wylot, reagują automatycznie, nie spodziewają się już niczego dobrego. Często terapia daje nowe spojrzenie, nowe nastawienie, wzbudza ciekawość siebie i tej drugiej osoby. Może uczyć nowego bycia razem, z nastawieniem na łagodność, przyjemność, wyrozumiałość, zabawę, akceptację. Daje narzędzia do lepszego komunikowania się, rozumienia swoich intencji. Terapia pary może być – jestem o tym przekonana – ciekawą przygodą, poszukiwaniem, eksperymentowaniem. Nie musi być smutno i śmiertelnie poważnie! Wbrew pozorom często pary wychodzą z sesji z uśmiechami na twarzach. Warto dać sobie szansę.

Psycholog – Psychoterapeuta Centrum probalans Magdalena Szkup – Małecka