Terapia rodzinna

Terapia rodzinna to forma pomocy psychologicznej, która realizowana jest zazwyczaj w podejściu systemowym, zakładając, że rodzina jest właśnie systemem, w którym każdy ma na siebie realny wpływ. Skierowana jest do wszystkich członków rodziny zmagających się z codziennymi trudnościami, wpływającymi na pogorszenie relacji między domownikami.

Głównym celem terapii rodzinnej jest ustalenie przyczyny oraz zidentyfikowanie
pojawiających się problemów. Ta forma pomocy wskazana jest, kiedy między domownikami zaczyna dochodzić do częstych kłótni, konfliktów i nieporozumień. Rodzice zaczynają kłócić się o sprawy wychowawcze, dzieci odczuwają napiętą atmosferę w domu, przez co często się buntują, relacje są zaburzone, a rodzinna harmonia zostaje zachwiana.

Terapia ta wskazana jest również dla rodzin, które na co dzień starają się być wsparciem dla któregoś członka rodziny, zmagającego się z chorobą psychiczną. Pozwala to na lepsze zrozumienie emocji z jakimi zmaga się dana osoba oraz podjęcie odpowiednich działań.

Terapia rodzinna, skupia się również, na pomocy rodzinom, w której domownicy zmagają się z nagłym, traumatycznym czy przytłaczającym wydarzeniem np. śmierć, opuszczenie, utrata pracy.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy specjalisty i jak wyglądają spotkania?

Najczęściej na pierwszym spotkaniu- konsultacyjnym, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu psychoterapeuta zapoznaje się z danym problemem, a następnie wspólnie z pacjentem ustala plan działania i cel terapii. Następne konsultacje realizowane są zgodnie z poprzednimi ustaleniami. Kluczem do udanej terapii jest regularność, otwartość każdego członka rodziny oraz umiejętność wzięcia odpowiedzialności za swoje, negatywne zachowania. Gabinet psychologiczny jest miejscem neutralnym, w którym często domownikom łatwiej otworzyć się, bez obawy, że ich wypowiedź zostanie poddana krytyce czy negatywnej ocenie.

Specjaliści- psycholodzy i psychoterapeuci z Centrum probalans w Warszawie dzięki zdobytej wiedzy i wieloletniemu doświadczeniu są w stanie w realny sposób pomóc rodzinie w naprawieniu komunikacji i relacji, odbudowaniu zaufania, wzajemnego szacunku i bliskości.

Terapia rodzinna obejmuje nie tylko pacjenta, ale również jego rodzinę. Opiera się na założeniu, że zaburzenie pojedynczej osoby jest przejawem zaburzeń interpersonalnych w rodzinie i że wywiera ono wpływ na innych członków rodziny.

Terapia rodzinna polega na okresowych spotkaniach rodziny z udziałem, bądź bez udziału, pacjenta. Stosowana jest najczęściej przy różnych postaciach nerwic,  zaburzeń psychosomatycznych, czy uzależnień.

Terapia rodzinna jest dla was, jeżeli:

  • nie potraficie się ze sobą porozumieć, a Wasze relacje mają negatywny wpływ na całą rodzinę, szczególnie dzieci,
  • Wasze dzieci cierpią z powodu fobii szkolnej, zaburzeń lękowo-nerwicowych, depresyjnych,
  • Wasze dzieci mają problemy w szkole, w komunikacji z rówieśnikami, sięgają po używki, narkotyki.

Korzyści z terapii rodzinnej:

  • uzdrowienie relacji między członkami rodziny,
  • otwarte mówienie o emocjach, potrzebach, oczekiwaniach względem siebie,
  • podejście do rodziny jako do całości.

 

Terapia rodzinna – co to jest i na czym polega? – artykuł psychoterapeutki Małgorzaty Kosińskiej.

Nasi psychoterapeuci, którzy Wam pomogą w Centrum probalans Warszawa:

dr Hanna Elżanowska, Milena Goncerz

Cena: od 350 zł / do 80 min.

Rezerwacja online

Potrzebujesz pomocy psychologa, psychoterapeuty, doradcy zawodowego w Warszawie i online?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt