Trauma DDA/DDD czyli jak być uwięzionym we własnym w dzieciństwie.
Dzieciństwo powinno kojarzyć się z beztroską, radością, niewinnością. Jeżeli jako dorośli mamy takie wspomnienia to są one naszym posagiem, potencjałem na dalsze etapy życia. Niestety nie wszyscy mają to szczęście. Rodziny dysfunkcyjne serwują swoim najmłodszym wspomnienia, których nie chce się pamiętać. A często lepiej nie pamiętać, bo to są traumy, koszmary, rany na duszy i ciele. I poczucie ogromnego chaosu – brak rozeznania co jest dobre a co złe, kogo kochać, a od kogo uciekać. Dzieciństwo to często więzienie, do którego klucz ktoś dawno temu zapodział. Ale można go odnaleźć i uwolnić się od emocjonalnych kazamatów.
Psychoterapia traumy dzieciństwa, czyli terapia DDA / DDD
Terapia traumy dzieciństwa może być symbolicznym kluczem do wolności, do znalezienia sensu w życiu tym osobistym ale i tym zawodowym. Czasem trzeba zaufać komuś kto pomoże nam znaleźć światło w mrokach przeszłości. Tym kimś może być przyjaciel, krewny, ale może to być terapeuta – profesjonalista który na początku terapii jest człowiekiem obcym, ale z czasem na mocy przymierza terapeutycznego staje się osobą zaufaną, która w bezpieczny sposób pomoże dotrzeć ponownie do tego co jest bolesne a jednocześnie blokujące dalszy rozwój.
DDA/DDD
Jak sama nazwa wskazuje Dorosłe Dzieci z Rodziny Dysfunkcyjnej (najczęściej są to Dorosłe Dzieci z Rodziny Alkoholowej) – to osoby dorosłe, metrykalnie dojrzałe, ale emocjonalnie wciąż czujące się małymi, skrzywdzonymi dziećmi. Nie tymi dziećmi z pierwiastkiem beztroski i młodzieńczej radości, które wystawiają twarz do słońca i cieszą się pięknem świata, ale tymi z lękiem przed pijanym rodzicem, poniżeniem przez narcystyczną matkę, czującymi się wiecznie niewystarczające, gorsze, głupsze, brzydsze… Ludzie z traumą dysfunkcjonalnego domu rodzinnego byli za poważni by być dziećmi (często dotyczyło ich zjawisko parentyfikacji – musieli wziąć odpowiedzialność za rodzinę i rodziców) i są zbyt niedojrzali być sprawczymi dorosłymi co czyni ich wiecznie nieszczęśliwymi. Są uwięzieni miedzy dzieciństwem a dorosłością i w efekcie czują się do niczego nie pasujący.
Gdy brak pomocnej dłoni
Dziecko powinno kroczyć przez dzieciństwo prowadzone przez dorosłych. To oni, a dokładnie matka i ojciec pokazują dziecku świat, uczą podstawowych rzeczy, zaspokajają jego potrzeby niezbędne do prawidłowego rozwoju, wprowadzają w świat emocji, uczą relacji. To wszystko sprawia, że dorosły z takimi zasobami jest pewnym siebie, ufającym światu człowiekiem. A co jeśli tego „dobrego dorosłego” kochającego bez zbędnych warunków wprowadzającego w życie brakuje? Takie dorosłe dziecko miota się, gubi, nie rozumie siebie ani reguł jakie rządzą światem. To zagubienie, deficyty w zaspokajaniu potrzeb także tych emocjonalnych skutkują problemami psychicznymi, emocjonalnymi często pojawiającymi się już w dzieciństwie i nastoletniości. Przemoc fizyczna, ale i ta emocjonalna, nawet w „białych rękawiczkach” zostawia ślady na psychice w postaci zaburzeń depresyjnych, lękowych, zachowań autodestrukcyjnych, zaburzeń odżywiania, zaburzeń osobowości.
Droga ku wolności
Przepracowanie traum z dzieciństwa jest możliwe, a wiara w zmianę jest pierwszym krokiem aby zdrowo dojrzeć emocjonalnie do bycia dorosłym. Wiele osób z rodzin dysfunkcyjnych (DDA/DDD) boi się podejmować odpowiedzialne decyzje życiowe: „Nie chcę poważnego związku bo jeszcze ją/jego skrzywdzę”, „Nie chcę dziecka bo boję się że będę taki sam jak matka/ojciec”. Osoby z rodzin dysfunkcyjnych często podejmują zatrudnienie poniżej swoich możliwości, mimo, że są ambitne rezygnują z lęku przed porażką, uważają że na nic w życiu nie zasługują. Terapia i dobra, zdrowa relacja z psychoterapeutą oparta na zaufaniu daje szansę na uwolnienie się z dziecięcych traum.
W Centrum probalans mamy bogate, kilkunastoletnie doświadczenie w pracy psychoterapeutycznej z osobami z traumatycznym, dysfunkcjonalnym dzieciństwem, czyli w terapia dda / ddd. Dorosłe Dzieci z Rodzin Alkoholowych (DDA) i DDD-Dorosłe Dzieci z Rodzin Dysfunkcyjnych (rodziny przemocowe fizycznie, emocjonalnie, manipulujące, poniżające, traktujące siebie bez szacunku i godności) to ogromna liczba naszych Klientów. Wiemy jak trudne jest życie dorosłe, gdy brakuje dobrego dzieciństwa, jak brakuje wsparcia, autorytetu, miłości, akceptacji. Wiemy także, że dorosłym z trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa można pomóc – można pomóc odnaleźć symboliczny klucz otwierający celę w której zostali uwięzieni przez dysfunkcyjną rodzinę.
Autorka: Agnieszka Szafrańska – Romanów psycholog – psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem prowadzenia terapii DDA / DDD w Centrum probalans Warszawa.