Kilka wskazówek jak przetrwać trudny czas – radzi psycholog Warszawa

Pierwsze styczniowe doniesienia o nowym, tajemniczym wirusie który pojawił się w Chinach przyjmowaliśmy z niepokojem ale i dystansem. W końcu od państwa środka dzielą nas tysiące kilometrów i większość z nas nie przypuszczała, że już w połowie marca zmuszeni będziemy tak bardzo zmienić swoje życie. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zakazy kontaktowania się między sobą, tysiące osób na kwarantannie, przybywająca liczba chorych, doniesienia o ofiarach wirusa sprawiają, że u sporej części osób lęk który ma chronić przed zagrożeniem przeradza się w paraliżujące przerażenie. Negatywnie na dobrostan psychiczny wpływa również niepewność ekonomiczna i brak wiedzy, kiedy nasze życie wróci do normy. Szczególnie źle znoszą obecną sytuację osoby lękowe, depresyjne, należące do podwyższonej grupy ryzyka zakażeniem wirusem.

Jak funkcjonować w dzisiejszej rzeczywistości aby przetrwać ten trudny czas chroniąc swoje zdrowie a jednocześnie nie popadając w panikę?

Psycholog Warszawa Centrum Probalans oferuje specjalistyczną pomoc

Oto kilka wskazówek które mogą się przydać:

  1. Rozsądnie dawkuj sobie informacje płynące z mediów. Sytuacja jest dynamiczna więc dobrze być na bieżąco, ale śledzenie rosnących statystyk zachorowań będzie jedynie wzmagać strach. W natłoku informacji staraj się koncentrować na pozytywnych informacjach np. o tym, że Chiny poradziły sobie z epidemią a i u nas są osoby które wyzdrowiały.
  2. Staraj się nie tracić kontaktu z osobami bliskimi. Nie możesz się spotykać więc dzwoń do nich, pisz, rozmawiaj przez komunikatory. Dziel się z nimi swoimi przeżyciami, ale i bądź aktywnym odbiorcą. I, choć nie jest to łatwe, staraj się rozmawiać nie tylko o obecnej sytuacji: poleć dobrą książkę, film, serial. Może podziel się przepisem na coś smakowitego lub zaproponuj ciekawą aktywność.
  3. Pomimo odizolowania zachowuj dobowy rytm funkcjonowania. Staraj się chodzić spać i wstawać o stałej porze, pilnuj stałych pór posiłków. Regularny tryb życia dobrze wpływa na tak potrzebną nam odporność.
  4. Zdalna praca oznacza, że pracujesz poza miejscem pracy, ale nie oznacza że musisz pracować więcej. Wiele osób ulega presji, a czasem pokusie aby się wykazać i pracuje nawet kilka godzin więcej niż zwykle. Ten czas możesz poświęcić sobie albo na kontakt z bliskimi.
  5. Nadmiar czasu wykorzystuj na aktywności na które zawsze go brakowało: podszlifowanie języka obcego, ułożenie puzzli które dostałeś na ostatnie święta, przeczytanie książki która od miesięcy leży na półce, posegregowanie zdjęć, posprzątanie szpargałów w szufladach etc. Zajmiesz czymś pożytecznym głowę a jednocześnie nie będziesz mieć poczucia marnotrawienia czasu.
  6. Korzystaj z dobrodziejstw internetu. Można wziąć udział w przeróżnych kursach on-line, treningach, a nawet spektaklach i koncertach. Bez wychodzenia z domu można mieć frajdę z uczestniczenia w życiu społecznym.
  7. Zakaz kontaktu z innymi nie oznacza całkowitej izolacji (poza obowiązkiem kwarantanny!). Obecnie można iść na spacer, pobiegać – zawsze pamiętając o obowiązujących zasadach utrzymywania dystansu i zachowania higieny i noszenia maseczki zakrywającej nos i usta.
  8. Humor dobry na wszystko – szczególnie teraz powinniśmy szukać okazji do zdystansowania się od przygnębiającej rzeczywistości – obejrzenie zabawnej komedii czy spektaklu kabaretowego są świetną okazją do odreagowania lęku, smutku czy złości.
  9. Jeżeli czujesz że nie radzisz sobie z obecnie panującą sytuacją, a nie masz z kim porozmawiać zwróć się po wsparcie do psychologaKonsultacja psychologiczna on-line jest alternatywą dla spotkań w gabinecie. Nie zostawaj sam ze swoimi lękami – daj sobie pomóc!

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Agnieszka Szafrańska-Romanów

Psycholog – Psychoterapeuta Warszawa Centrum probalans