Kilka wskazówek jak przetrwać trudny czas – radzi psycholog Warszawa
Pierwsze styczniowe doniesienia o nowym, tajemniczym wirusie który pojawił się w Chinach przyjmowaliśmy z niepokojem ale i dystansem. W końcu od państwa środka dzielą nas tysiące kilometrów i większość z nas nie przypuszczała, że już w połowie marca zmuszeni będziemy tak bardzo zmienić swoje życie. Ograniczenia w przemieszczaniu się, zakazy kontaktowania się między sobą, tysiące osób na kwarantannie, przybywająca liczba chorych, doniesienia o ofiarach wirusa sprawiają, że u sporej części osób lęk który ma chronić przed zagrożeniem przeradza się w paraliżujące przerażenie. Negatywnie na dobrostan psychiczny wpływa również niepewność ekonomiczna i brak wiedzy, kiedy nasze życie wróci do normy. Szczególnie źle znoszą obecną sytuację osoby lękowe, depresyjne, należące do podwyższonej grupy ryzyka zakażeniem wirusem.
Jak funkcjonować w dzisiejszej rzeczywistości aby przetrwać ten trudny czas chroniąc swoje zdrowie a jednocześnie nie popadając w panikę?
Oto kilka wskazówek które mogą się przydać:
- Rozsądnie dawkuj sobie informacje płynące z mediów. Sytuacja jest dynamiczna więc dobrze być na bieżąco, ale śledzenie rosnących statystyk zachorowań będzie jedynie wzmagać strach. W natłoku informacji staraj się koncentrować na pozytywnych informacjach np. o tym, że Chiny poradziły sobie z epidemią a i u nas są osoby które wyzdrowiały.
- Staraj się nie tracić kontaktu z osobami bliskimi. Nie możesz się spotykać więc dzwoń do nich, pisz, rozmawiaj przez komunikatory. Dziel się z nimi swoimi przeżyciami, ale i bądź aktywnym odbiorcą. I, choć nie jest to łatwe, staraj się rozmawiać nie tylko o obecnej sytuacji: poleć dobrą książkę, film, serial. Może podziel się przepisem na coś smakowitego lub zaproponuj ciekawą aktywność.
- Pomimo odizolowania zachowuj dobowy rytm funkcjonowania. Staraj się chodzić spać i wstawać o stałej porze, pilnuj stałych pór posiłków. Regularny tryb życia dobrze wpływa na tak potrzebną nam odporność.
- Zdalna praca oznacza, że pracujesz poza miejscem pracy, ale nie oznacza że musisz pracować więcej. Wiele osób ulega presji, a czasem pokusie aby się wykazać i pracuje nawet kilka godzin więcej niż zwykle. Ten czas możesz poświęcić sobie albo na kontakt z bliskimi.
- Nadmiar czasu wykorzystuj na aktywności na które zawsze go brakowało: podszlifowanie języka obcego, ułożenie puzzli które dostałeś na ostatnie święta, przeczytanie książki która od miesięcy leży na półce, posegregowanie zdjęć, posprzątanie szpargałów w szufladach etc. Zajmiesz czymś pożytecznym głowę a jednocześnie nie będziesz mieć poczucia marnotrawienia czasu.
- Korzystaj z dobrodziejstw internetu. Można wziąć udział w przeróżnych kursach on-line, treningach, a nawet spektaklach i koncertach. Bez wychodzenia z domu można mieć frajdę z uczestniczenia w życiu społecznym.
- Zakaz kontaktu z innymi nie oznacza całkowitej izolacji (poza obowiązkiem kwarantanny!). Obecnie można iść na spacer, pobiegać – zawsze pamiętając o obowiązujących zasadach utrzymywania dystansu i zachowania higieny i noszenia maseczki zakrywającej nos i usta.
- Humor dobry na wszystko – szczególnie teraz powinniśmy szukać okazji do zdystansowania się od przygnębiającej rzeczywistości – obejrzenie zabawnej komedii czy spektaklu kabaretowego są świetną okazją do odreagowania lęku, smutku czy złości.
- Jeżeli czujesz że nie radzisz sobie z obecnie panującą sytuacją, a nie masz z kim porozmawiać zwróć się po wsparcie do psychologa. Konsultacja psychologiczna on-line jest alternatywą dla spotkań w gabinecie. Nie zostawaj sam ze swoimi lękami – daj sobie pomóc!
Agnieszka Szafrańska-Romanów
Psycholog – Psychoterapeuta Warszawa Centrum probalans