Wszyscy z nas przechodzą przez to od czasu do czasu. Czujemy się tak, jakbyśmy byli obserwowani. Albo śledzeni… a może jesteśmy przekonani, że ludzie mówią o nas, że nami gardzą lub śmieją się z nas, naszej tuszy, czy wyglądu. Chociaż te myśli mogą wydawać się trochę głupie dla ciebie i mnie, mogą być czymś zupełnie innym. Urojenia mogą pojawiać się na różne sposoby: coś lub ktoś wydaje się inny; dni, miesiące lub lata wydają się mijać; rzeczy mają specjalne znaczenie lub życie ma dziwną, lub nierealną jakość. Urojenia mogą być niezwykle żywe — widoki, dźwięki, zapachy i inne wrażenia mogą wydawać się tak realne, że wprowadzają osobę cierpiącą w błąd co do ich realności. Urojenia dają osobie cierpiącej na tę chorobę bardzo wąskie spojrzenie na rzeczywistość i sprawiają, że wierzy ona, iż żyje we własnym świecie, w którym tylko jedna rzecz ma sens, tzn. to, co urojenie próbuje jej powiedzieć. To zabawne, ponieważ osoby z urojeniami nie identyfikują ich jako takich. W rzeczywistości ci, którzy zostali zdiagnozowani z zaburzeniem urojeniowym, będą często argumentować gwałtownie przeciwko ich halucynacjom, gdy powiedziano im, że nikt nie widzi/słyszy/myśli/czuje tego, co oni. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o urojeniach, czytaj dalej.
Czym są urojenia?
Urojenia są zaburzeniami myślenia i najczęstszym ze wszystkich objawów schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych. Na zaburzenia myślenia wpływa wiele czynników, dlatego urojenia są bardzo różne. Składają się z utrwalonego, fałszywego przekonania, na które nie mają wpływu racjonalne argumenty lub dowody przeciwne. Urojenia są zazwyczaj dziwaczne (dziwne), ale mogą być również niedziwaczne (zwyczajne).
Urojenia są zwykle utrzymywane z wielkim przekonaniem. Często są one logicznie niezgodne z tym, co ogólnie wiadomo o rzeczywistości, ale czasami mogą być logiczne, a nawet mogą mieć charakter religijny lub polityczny.
Urojenia mogą mieć charakter prześladowczy lub grandiozowy
Urojenia prześladowcze (zwane też paranoidalnymi) polegają na przekonaniu, że ktoś spiskuje, jest oszukiwany, szpiegowany, śledzony, zatruwany lub odurzany, złośliwie szykanowany, nękany lub utrudniany w dążeniu do osiągnięcia długoterminowych celów.
Urojenia grandiozalne to takie, w których osoba ma silnie utrzymywane przekonanie, że posiada niezwykłą zdolność lub moc, która jest wyraźnie nierealna (np. możliwość kontrolowania wydarzeń za pomocą umysłu).
Co powoduje urojenia?
Istnieje wiele przyczyn powstawania urojeń, w tym choroby psychiczne, takie jak schizofrenia i choroba dwubiegunowa, a także alkohol, narkotyki, dopalacze. Urojenia mogą być również spowodowane przez choroby fizyczne, takie jak demencja lub choroba Alzheimera. Urojenia są również czasami obserwowane u osób z trudnościami w uczeniu się lub zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).
Osoby z urojeniami często mają więcej niż jeden rodzaj urojenia w danym czasie, ale zazwyczaj mają tylko jedno dominujące urojenie w danym czasie. Oznacza to, że mogą wierzyć, że są śledzeni przez szpiegów lub są zatruwani przez swoje jedzenie, ale nie wierzą, że są prześladowani przez kosmitów lub opętani przez demony. Kiedy ten typ urojeń jest obecny, nazywa się to urojeniami monotematycznymi (mono oznacza „jeden”). Te rodzaje urojeń mogą się różnić w zależności od osoby, ale obejmują urojenia prześladowcze (przekonanie, że ktoś chce cię dopaść) lub urojenia wielkościowe.
Istnieje wiele przyczyn powstawania urojeń:
-
stosowanie substancji psychoaktywnych – alkohol, narkotyki
-
choroby – takie jak schizofrenia, choroba dwubiegunowa (depresja maniakalna), demencja i choroba Huntingtona
-
stany w dzieciństwie – takie jak zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD).
Rodzaje urojeń
Istnieje wiele różnych rodzajów urojeń. Niektóre z nich są częściej kojarzone z konkretnym stanem niż inne.
Zaburzenia urojeniowe
Zaburzenie urojeniowe to stan zdrowia psychicznego, w którym ktoś konsekwentnie doświadcza urojeń bez żadnych podstawowych zaburzeń psychicznych lub choroby psychicznej. Główną cechą zaburzeń urojeniowych jest posiadanie jednego lub więcej urojeń bez innych objawów psychozy, takich jak halucynacje lub zdezorganizowana mowa. Uporczywe zaburzenia urojeniowe mogą być czasami trudne do zdiagnozowania, ponieważ ma podobne cechy do innych warunków, takich jak zaburzenia ze spektrum schizofrenii i zaburzenia nastroju, takie jak depresja i choroba dwubiegunowa.
Urojenia paranoiczne
Urojenia paranoidalne są najczęstszym rodzajem urojeń. Polegają one na przekonaniu, że jakaś osoba lub grupa celowo knuje przeciwko tobie. Osoba może wierzyć, że jest szpiegowana, otruta, śledzona lub odurzona. Urojenia te zazwyczaj dotyczą osoby trzeciej, która zazwyczaj nie jest znana osobie cierpiącej. W niektórych przypadkach osoby z urojeniami paranoicznymi mogą być agresywne i mogą być traktowane jako chore psychicznie zgodnie z ustawą o zdrowiu psychicznym, jeśli uważa się, że stanowią zagrożenie dla siebie lub innych.
Urojenia prześladowcze
Polegają na przekonaniu, że jest się prześladowanym, nękanym lub narażonym na niebezpieczeństwo przez inną osobę, lub grupę.
Jest to powszechne urojenie, dotykające około 1 na 20 osób w populacji ogólnej. Mogą być łagodne i nie powodować żadnych problemów, lub mogą być poważne i bardzo niepokojące.
Przyczyna urojeń prześladowczych nie jest na pewno znana. Może być związana ze stresem lub stanem medycznym, takim jak depresja, schizofrenia lub choroba dwubiegunowa. Może również wystąpić po zażyciu niektórych leków, takich jak kokaina lub LSD, lub z powodu odstawienia alkoholu.
Jeśli masz urojenia prześladowcze, ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy u lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ mogą one wskazywać na chorobę podstawową, która wymaga leczenia.
Urojenia owładnięcia, przytłoczenia
W tym typie urojenia czujesz się przytłoczony wymaganiami swojego życia. Nie możesz sobie z tym wszystkim poradzić i nie widzisz wyjścia. Możesz wierzyć, że masz zbyt wiele obowiązków lub że w Twoim życiu jest zbyt wiele osób, z którymi musisz sobie poradzić.
Osoba ta może wierzyć, że musi zrobić wszystko sama, albo zawiedzie w pracy i zostanie zwolniona. Mogą wierzyć, że muszą wykonać każde zadanie perfekcyjnie, bo inaczej ludzie wokół nich będą na nich źli. Mogą też wierzyć, że jeśli nie zrobią wszystkiego, to ktoś inny zawiedzie w pracy i zostanie zwolniony zamiast nich.
Osoba taka może również czuć, że ma zbyt wiele na głowie — zbyt wiele obowiązków i za mało czasu, aby wszystko zrobić. To może prowadzić do tego, że osoba ta czuje się przytłoczona i nie jest w stanie poradzić sobie z tym wszystkim, co dzieje się teraz w jej życiu.
Urojenia ksobne (odniesienia)
Urojenia ksobne przekonanie, że chory jest przedmiotem szczególnego zainteresowania otoczenia, myśli, że wszyscy ludzie skupiają się na niej, że o niej rozmawiają.
Urojenia odniesienia, znane również jako idee odniesienia, są rodzajem urojeń, w których dotknięta nimi osoba błędnie wierzy, że przypadkowe zdarzenia lub działania innych ludzi są skierowane konkretnie do niej. Urojenia te polegają zatem na błędzie polegającym na błędnym interpretowaniu nieszkodliwych uwag lub zdarzeń jako mających osobiste znaczenie.
Urojenia odniesienia można podzielić na dwa podtypy:
Urojenia erotomaniczne – występują wtedy, gdy osoba błędnie wierzy, że inna osoba jest w niej głęboko zakochana. Często zdarza się, to gdy ktoś przechodzi przez chorobę psychiczną, taką jak schizofrenia. Osoba z urojeniami erotomańskimi będzie często zbliżać się do celu swoich uczuć i próbować rozpocząć z nim związek.
Urojenia grandiozowe – urojenia grandiozowe różnią się od urojeń erotomańskich, ponieważ obejmują urojenia dotyczące posiadania ważnej pracy lub tytułu, a nie romantycznych uczuć do innej osoby.
Urojenia hipochondryczne
Urojenia hipochondryczne to przekonania o posiadaniu poważnej choroby. Osoba może wierzyć, że ma raka, AIDS lub jakąś inną chorobę. Mogą również wierzyć, że zostały otrute lub mają HIV z transfuzji krwi. Osoba ta zazwyczaj posiada wiele informacji na temat swojej rzekomej choroby i leczenia, które otrzymuje.
Osoba ta może niechętnie szukać pomocy medycznej, ponieważ wierzy, że będzie postrzegana jako szalona, jeśli to zrobi. Mogą nawet odmówić jakiejkolwiek opieki medycznej w ogóle z powodu swoich obaw. Może to prowadzić do śmierci, jeśli nie jest leczone.
Urojenia zazdrości
Urojona zazdrość to urojenie, że małżonek lub kochanek danej osoby jest niewierny, mimo że nie ma żadnych rzeczywistych dowodów na to przekonanie. Zazdrosna osoba wierzy, że ma konkretny dowód niewierności partnera i często staje się obsesją na punkcie udowodnienia tego innym.
Urojenia wielkościowe
Ten rodzaj urojeń wiąże się z nierealistycznymi przekonaniami na temat siebie i swoich możliwości. Na przykład, możesz myśleć, że jesteś sławną osobą, taką jak gwiazda filmowa lub gwiazda rocka, lub że masz specjalne moce. A może wierzysz, że inni myślą o tobie lub mówią o tobie za twoimi plecami.
Urojenia nihilistyczne
Urojenia nihilistyczne to przekonania, że życie nie ma sensu ani celu. Osoby z urojeniami nihilistycznymi mogą wierzyć, że nigdy nie wyzdrowieją z choroby lub że już nie żyją. Mogą również wierzyć, że nie mają duszy lub że popełniły jakąś straszną zbrodnię i zostaną za nią ukarane.
Urojenia nihilistyczne są objawem schizofrenii, paranoi i innych poważnych chorób psychicznych. Mogą być również spowodowane przez niektóre leki i poważne choroby, takie jak guz mózgu lub udar.
Skorzystaj z pomocy specjalisty w swojej dzielnicy- https://centrum-probalans.pl/psycholog-warszawa-wola/
Leczenie urojeń
Leczenie urojeń jest zarówno kontrowersyjne, jak i złożone. Pierwszym krokiem w leczeniu jest wykluczenie innych potencjalnych przyczyn objawów, takich jak nadużywanie leków lub stan medyczny.
Wykazano, że psychoterapia, w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT), pomaga w przypadku niektórych rodzajów urojeń. Jednak nie jest jasne, czy to podejście ma wystarczająco dużo dowodów, aby polecić go dla wszystkich osób ze schizofrenią.
Leki obejmują leki przeciwpsychotyczne, które mogą pomóc zmniejszyć nasilenie urojeń, ale nie leczą ich. Istnieje kilka różnych rodzajów leków przeciwpsychotycznych dostępnych, które mogą być stosowane samodzielnie lub w połączeniu ze sobą.
Psychoterapie mogą być również pomocne w zarządzaniu urojeniami. Terapia poznawczo-behawioralna ma na celu identyfikację i zmianę negatywnych wzorców myślowych, które przyczyniają się do powstawania niepokojących uczuć i zachowań, takich jak urojeń
Leczenie urojeń w Warszawie
Urojenia możesz wyleczyć w wielu miejscach w Polsce, w różnych gabinetach psychologicznych i psychiatrycznych, a także w zakładach zamkniętych. Jednym z miejsc w Polsce, gdzie leczy się urojenia, a także inne zaburzenia natury psychologicznej jest psycholog Warszawa — Centrum probalans.
Nasi psychologowie mają wieloletnie doświadczenie w leczeniu zaburzeń myślowych pacjentów, stosują innowacyjne psychoterapie, a także nowoczesne leki. Jeśli jesteś zainteresowany, zapraszamy do kontaktu.