Zaburzenia odżywiania Warszawa

Zaburzenia odżywiania to problem, który dotyka coraz większą ilość osób w różnym wieku, szczególnie narażeni są jednak nastolatkowie będący w okresie dojrzewania. Ze statystyk wynika, że dziewczęta i kobiety są bardziej podatne na wystąpienie któregoś z zaburzeń, niż mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że ci wcale nie chorują, szacuje się, że od 5 do 15 % ludzi cierpiących na anoreksję lub bulimię to właśnie mężczyźni. Wskaźnik ten jest wyższy w przypadku kompulsywnego objadania się, prowadzącego do otyłości, ponieważ może on wynosić nawet 40%. Nasuwa się więc wniosek, że poszczególne zaburzenia odżywiania mogą dotyczyć każdego, bez względu na wiek i płeć, dlatego warto wiedzieć jak odpowiednio reagować oraz kiedy należy zgłosić się do specjalisty- psychologa/ psychoterapeuty.

Skuteczne leczenie z anoreksji / bulimii –  Centrum probalans w Warszawie

Do najczęściej występujących zaburzeń odżywiania zalicza się: anoreksję (anorexia nervosa),

bulimię (bulimia nervosa) oraz obsesyjno-kompulsywne objadanie się (binge eating disorder, compulsive overeating). Każda z tych chorób charakteryzuje się nieco innymi objawami, które dokładniej zostały opisane w artykule: https://centrum-probalans.pl/niezdrowa-relacja-z-jedzeniem-jak-sobie-radzic/

 

Kiedy i dlaczego warto zgłosić się na psychoterapię?

 Na terapię najlepiej zgłosić się jak najwcześniej, od razu, kiedy problem zostaje zauważony, ponieważ, interwencja specjalisty zwiększa szanse na szybsze i całkowite wyleczenie.

Psychoterapia jest kluczem do odkrycia czynników leżących u podłoża problemu, specjalista zwraca uwagę na szczegółowe aspekty, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niezwiązane bezpośrednio z zaburzeniami odżywiania. Ponadto badania wskazują, że prawie 50% zmagających się z zaburzeniami odżywiania, może cierpieć również na depresję.

 

Psycholodzy i psychoterapeuci z Centrum probalans w Warszawie, dzięki zdobytej wiedzy

i doświadczeniu oferują profesjonalną pomoc w rozwiązaniu trudności związanych z zaburzeniami odżywiania. Jedną z opcji jest psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, gdzie chory uczy się jak śledzić, rozpoznawać i zmieniać swój sposób odżywiania się i złe nawyki oraz jak kontrolować swoje emocje. Oferujemy również inne formy terapii oraz narzędzia stosowane podczas indywidualnych sesji psychoterapeutycznych. Pozwalają one pacjentom zbudować pozytywny obraz samego siebie, odzyskać kontrolę nad własnym życiem, spojrzeć z innej perspektywy na swoje „Ja” i relacje z bliskimi osobami oraz dokonać potrzebnych zmian w obszarach problemowych.

Zaburzenia odżywiania tj. obsesyjno-kompulsywne objadanie się, bulimia, anoreksja, to poważne choroby o podłożu psychicznym. Obowiązujący we współczesnym świecie „wzorzec piękna”  często popycha, szczególnie młode kobiety, do stosowania drakońskich diet, będących wyzwalaczem dla zaburzeń odżywiania.

Choroby te uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie, a czasem są niebezpieczne dla życia. Psychoterapia zaburzeń odżywiania (bulimia, anoreksja) jest długotrwała, ale przynosi pozytywne rezultaty.  

Możesz  cierpieć na zaburzenia  odżywiania, jeżeli obserwujesz u siebie:

 • silny lęk przed przybraniem na wadze, nawet jeżeli masz niedowagę,
 • zaburzony indeks masy ciała (tzw. BMI),
 • „zajadanie emocji” – m.in. objadanie się po przykrych zdarzeniach (generujących np. złość, smutek, lęk), po czym następujące poczucie winy,
 • odmawianie sobie jedzenia, ukrywanie tego faktu przed innymi,
 • napadowe objadanie się, po czym prowokowanie m.in. wymiotów w celu usunięcia spożytych pokarmów,
 • obsesyjne interesowanie się tematyką związaną z kalorycznością pokarmów, zawartością tłuszczu, bulimią, anoreksją itp.

Korzyści z psychoterapii zaburzeń odżywiania:

 • możliwość opowiedzenia o swoim bardzo intymnym, uważanym za wstydliwy, problemie psychologowi doświadczonemu w pracy z osobami z zaburzeniami odżywiania,
 • dotarcie do przyczyny problemu- do tego, co powoduje destrukcyjne objawy,
 • umiejętność przeżywania i radzenia sobie z trudnymi emocjami,
 • nauczenie się konstruktywnych zachowań żywieniowych,
 • odzyskanie kontroli nad własnym życiem i pozbycie się poczucia winy,
 • budowanie pozytywnego obrazu siebie, akceptacja własnej osoby,
 • odzyskanie radości życia.

Artykuł na temat zaburzeń odżywiania: TUTAJ

Nasi psychoterapeuci, którzy Ci pomogą:

Miejsce wizyt: Centrum probalans 

Monika Matuszewicz, Ewa Korzeniecka

Cena: od 200.00 zł/50 min.

Rezerwacja online

Potrzebujesz pomocy psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, doradcy zawodowego w Warszawie i online?

Skontaktuj się z nami.

Kontakt