Introwertyk to jeden z typów osobowości charakteryzujący się wieloma sprzecznościami. Jakie cechy ma introwertyk? Czy osoba nieśmiała musi im być? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Test osobowości: osoby nieśmiałe a cechy osobowości introwertycznej
Wielu osobom introwertyk kojarzy się z nieśmiałością. Poniekąd jest to prawda, ponieważ introwertycy bywają nieśmiali, ale nie każdy, kto nie jest pewny siebie musi mieć właśnie ten typ osobowości. To, że jesteś nieśmiały/-a wcale nie musi oznaczać, że jesteś introwertycznym typem osobowości. Być może trzeba przepracować dawne zranienia i blizny sprzed lat w gabinecie psychologicznym, może trzeba przejść psychoterapię, aby Twoja osobowość mogła ukazać się w pełni, a wtedy nieśmiałość zniknie.
Musisz pamiętać, że jedna cecha osobowości introwertyka wcale Cię nim nie czyni. Nie znaczy to jednak, że nie powinieneś/-aś poznać dokładnie jacy są introwertycy społeczni, gdyż takich osób w naszym społeczeństwie nie brakuje. Dzięki psychoedukacji na ten temat możesz lepiej zrozumieć otaczający Cię świat i reakcje różnych ludzi.
Jak introwertyk okazuje uczucia?
Skrytość to cecha osobowości introwertyka, która w praktyce często w poważny sposób utrudnia nawiązywanie nowych relacji. Osoba tego typu osobowości potrzebuje o wiele więcej czasu niż np. ekstrawertyk, aby nazwać kogoś prawdziwym przyjacielem, dziewczyną czy chłopakiem. Introwertycy społeczni nie lubią tłumów, więc trudno spotkać ich np. na koncercie czy dyskotece. Okazywanie i mówienie o uczuciach bywa dla takich osób trudne, choć często o wiele łatwiej jest pisać. Przelewanie swoich myśli na papier może być dobrym pomysłem, gdyż uczuciowe życie wewnętrzne tych osób jest naprawdę bogate.
Relacje introwertyka w pracy opierają się głównie na sprawach formalnych, ale jeżeli uda Ci się wspólnie z nim spędzać czas i poznać go lepiej, z pewnością okaże Ci więcej serdeczności. Introwertycy mają większy dystans do nowo poznawanych osób i nie ufają im, ale kiedy już zdobędą się na to (często po latach), mogą być dobrymi i wiernymi przyjaciółmi. Podobnie bywa w związkach romantycznych – introwertyk raczej nie jest typem osobowości spontanicznej, ale przy dłuższej znajomości, kiedy wie i czuje, że jest w pełni akceptowany i kochany, może pozwolić sobie na więcej. Mając wśród znajomych taką osobę, musisz pamiętać, że introwertycy potrzebują relacji.
Bycie introwertykiem w praktyce: najgorszy z typów osobowości?
U osób introwertycznych można znaleźć wiele wad, które bywają uciążliwe dla otoczenia. W dużej grupie osoby nieśmiałe oraz introwertycy zachowują się bardzo podobnie. Wycofanie, małomówność i konsternacja to bardzo częste zjawiska, choć człowiek każdego typu osobowości potrzebuje ludzi. W dzisiejszych czasach, kiedy jest duży nacisk na pracę zespołową cechy introwertyka takie jak tendencja do pracy w samotności, wrodzona skromność czy brak przebojowości mogą być odbierane jako wady.
Nawet jeżeli tak je potraktujesz, nie będzie to jednak koniec listy. Wiele spośród osób introwertycznych charakteryzuje również duża impulsywność oraz zmienność nastrojów. W ogromnej mierze jest to skutek tego, że ich świat wewnętrzny jest naprawdę bogaty, a do tego dochodzi też wrażliwość i uczuciowość. Introwertycy społeczni z domieszką choleryka w typie osobowości mogą mieć tendencję do dominacji, a nawet zachowań agresywnych. Bardzo uciążliwa dla otoczenia może być często pojawiająca się u osób introwertycznych tendencja do perfekcjonizmu oraz potrzeba kontrolowania. W grupie ludzi introwertyk często bywa nieufny, sprawia wrażenie nudnego samotnika i osoby jakby „z innego świata”.
Test osobowości: czy introwertyk ma też zalety?
Czy introwertyk jest typem osobowości, który ma same wady? Oczywiście, że nie! Bycie introwertykiem ma swoje plusy. Taka osoba często nie jest zbyt rozmowna i wylewna w trakcie dialogu, ale z drugiej strony introwertyk doskonale słucha. Jest to typ osobowości charakteryzujący osobę bardzo wrażliwą, empatyczną i niezwykle sumienną. Wytrwałość oraz silna wola introwertyków sprawiają, iż często nie ma dla nich celów nie do osiągnięcia.
Co więcej, introwertyk może być niezwykle otwarty i ekspresyjny, ale jedynie w gronie znanych osób, co do których ma pewność, że go akceptują i przyjmują. Nieśmiały, ale czasami całkiem otwarty – te przeciwstawne sobie cechy osobowości doskonale pokazują, że kiedy introwertyk ma zaspokojone potrzeby związane z bliskimi relacjami i dobrze się czuje, jego nieśmiałość znika. Jest to dowód na to, iż nie zawsze osoby nieśmiałe muszą być koniecznie osobowością introwertyczną.
Jak spędzać czas z introwertykiem? Oto nasze propozycje
Introwertyk raczej sam nie zaproponuje wyjścia na dużą imprezę masową, prawda? W takim razie nie trzeba go do tego namawiać czy też zmuszać. Osoba tego typu osobowości potrzebuje więcej spokoju, więc czyż takie działanie byłoby zasadne? Oczywiście, że nie.
Introwertyk to taki typ osobowości człowieka, który preferuje kameralne miejsca i towarzystwo jednej, dwóch, co najwyżej trzech osób. Małe grupki znanych ludzi, którzy kochają i akceptują to najlepsze otoczenie, dlatego w takim właśnie gronie możecie wyjść do cichej kawiarni czy sprawdzonej restauracji. Romantyczny wieczór tylko we dwoje to znakomita propozycja, która z pewnością jest godna uwagi. Równie dobrze brzmi spacer, wspólna wyprawa na rowery czy wycieczka za miasto samochodem.
Czego introwertycy potrzebują w pracy?
Gdyby introwertycy mieli czas na wszystko, z pewnością każda praca, jaką wykonują byłaby sprawdzona kilkukrotnie. Wrodzony perfekcjonizm sprawia, że prawie każdy introwertyk ceni sobie pięknie uporządkowane wnętrza biura i dostęp do nowych technologii. Sumienny pracownik, który zawsze terminowo oddaje prace, skupia się na rzetelnym spełnianiu obowiązków i unika plotkowania – ideał pracownika, prawda?
Niestety, introwertycy skupiają w sobie również trochę negatywnych cech – np. skłonność do samokrytyki, depresyjności, nadinterpretacji wielu zdarzeń i słów czy pracoholizmu. Zarówno introwertycy, jak i osoby nieśmiałe wolą dzwonić lub pisać maile niż spotykać się twarzą w twarz, a w pracy potrzebują pochwał i uznania swojej pracy za ważną. Jesteś szefem introwertyka? Postaraj się go docenić.
Wskazówki dla introwertyków: weź je pod uwagę
Odkrywasz siebie w tym artykule? Jeżeli większość Twoich wad oraz zalet, a nawet typów zachowań się zgadza, jest duża szansa, iż jesteś właśnie introwertykiem. I co teraz? Wiele zależy od tego jak się z tym czujesz. Jeżeli chcesz, możesz zastosować się do kilku naszych porad, które ulepszą Twoje życie. Jako introwertyk postaraj się:
- unikać nadinterpretowań rzeczywistości – Twoja wyobraźnia ciągle pracuje, ale nie staraj się w każdym zdaniu szukać drugiego dna, bo wtedy sam/-a siebie nakręcasz i to często negatywnie;
- nie wymagać zbyt wiele od innych – Twój perfekcjonizm może zniechęcać ludzi do Ciebie i sprawiać, że uznają Cię za osobę bardzo surową, a nawet wrogo do nich nastawioną;
- odrzucać od siebie negatywne, depresyjne myśli – one w niczym Ci nie pomagają, a jedynie szkodzą. Kiedy Cię nachodzą, bądź stanowczy/-a i odrzucaj je z miejsca, a jeżeli masz z tym problemy, skorzystaj z porady specjalisty.
Jak radzić sobie, będąc introwertykiem?
Pomimo, że niektórzy introwertycy świetnie sobie radzą, należy pamiętać, że ten typ osobowości może mieć większą skłonność do depresji niż np. ekstrawertycy. Oczywiście, są różne typy introwertyków, ale kiedy zauważasz, że bycie introwertykiem wydaje się trudne i nie do zniesienia, warto sięgnąć po pomoc. Spotkanie w poradni psychologicznej może pomóc Ci lepiej spojrzeć na siebie.
Relacje introwertyka często bywają trudne, ale to nie znaczy, że musi być tak zawsze. Na co introwertycy powinni zwrócić uwagę? Jeżeli źle czujesz się w dużej grupie ludzi, nie możesz odnaleźć się w swojej pracy lub masz inne problemy, koniecznie odwiedź Centrum probalans i spróbuj porozmawiać o tym z ekspertem. Wejdź na centrum-probalans.pl i koniecznie sprawdź ofertę.