Matka jest najważniejszą osobą w życiu dziecka. Do pewnego momentu dla dziecka jest to absolutny autorytet, osoba bez żadnej skazy. Tymczasem okazuje się, że matki nie zawsze są idealne, ale o tym zdajemy sobie sprawę dopiero w dorosłym życiu. Relacje z mamą wpływają na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Bardzo często zdarza się, że nieprawidłowe relacje z matką piętnują nas na całe życie. Po czym poznać, że nasza relacja z własną matką jest dla nas toksyczna?

Czym są toksyczne relacje z rodzicem?

Toksyczne relacje z rodzicem tworzą znamię na psychice dziecka. Młody człowiek potrzebuje młody człowiek to szczerej, czystej i bezwarunkowej miłości do tego, aby wyrosnąć na szczęśliwego i pewnego siebie i swoich talentów człowieka. Niestety, nie każde dziecko może doświadczyć matczynej miłości.

Wielu dorosłym osobom rozpoznanie w swojej matce toksyczności zajmuje całe lata. Niektórzy całe życie tkwią w takiej relacji, ponieważ czują ogromne poczucie winy za każdym razem gdy próbują wywalczyć prawo do własnego zdania i życia zgodnego z własnym sumieniem. Niestety dla wielu osób wyzwolenie się z relacji z toksyczną matką udaje się dopiero w dniu jej śmierci.

Toksyczne matki są mistrzyniami emocjonalnej manipulacji. Nie chcą one, aby ich dzieci żyły własnym życiem. Chcąc zachować je przy sobie nieustannie wpędzają wszystkich w ciągłe poczucie winy, a ich toksyczne zachowania wywołują ogromne wyrzuty sumienia.

Skuteczna pomoc psychologa Warszawa w Centrum probalans

Dlaczego ludzie tworzą toksyczne relacje?

Warto pamiętać o tym, że toksyczne matki nie wyrządzają krzywdy swoim dzieciom świadomie. Toksyczna relacja między matką a dzieckiem bardzo często jest efektem tego, w jaki sposób nasi rodzice zostali wychowani przez swoje matki. W wielu domach własne, odmienne zdanie dziecka w niektórych sprawach traktowane było jako nieposłuszeństwo i bunt. Niestety złe relacje często przechodzą z jednego pokolenia na kolejne dopóty dopóki nie pojawi się osoba na tyle silna emocjonalnie, aby pokazać czym jest zdrowe stawianie granic.

Jak się okazuje toksycznym rodzicem zwykle staje się ta osoba, która została wychowana w podobnych warunkach. Dorastanie w toksycznej rodzinie może w pewien sposób ustandaryzować toksyczność matki jako coś całkowicie normalnego. Dorosłe dzieci toksycznych matek mogą powielać wyuczone schematy lub wręcz przeciwnie – przerwać błędne koło i wychować własne dzieci w pełnej akceptacji i z szacunkiem do tego, kim są.

Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie sam przerwać powtarzania schematów, skontaktuj się z psychologiem Warszawa, który z pewnością Ci pomoże. Skuteczna okazać się może terapia rodzina w Centrum probalans.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

 

Toksyczna matka – jakie są jej cechy?

Matka i dziecko tworzą jedną z najważniejszych relacji. Toksyczna matka będzie jednak dążyć do stałego budowania poczucia winy w psychice swojego dziecka. Dlaczego? Ponieważ uważa, że życie dziecka, również tego dorosłego, powinno wyglądać dokładnie jak, jak ona zaplanowała. Toksyczna matka uważa, że jej zachowania prowadzi do lepszego życia. Tymczasem jest wręcz przeciwnie. Dla dziecka stres związany z życiem z toksyczną matką trwa niekiedy całe jego życie.

Toksyczna relacja, z którą mamy do czynienia na co dzień sprawia, że nieustannie generujemy negatywne emocje, które z kolei utrudniają nam zdrowe relacje z innymi ludźmi. Rozpoznanie w swojej rodzicielce toksycznej matki bywa bardzo trudne i wyczerpujące. Jak się jednak okazuje, istnieją pewne mechanizmy działania, które jasno wskazują na to, że nasza relacja z matką jest niezdrowa.

Nie szanuje zdania swoich dzieci

Toksyczna matka nie szanuje zdania swoich dzieci. Niestety takie zachowania bardzo często są efektem tego, co rodzic wyniósł ze swojego domu rodzinnego. Brak poszanowania dla własnego punktu widzenia są jednym z głównych elementów toksycznej relacji. Według toksycznej matki dziecko powinno nie tylko robić wszystko to, co mu się każde ale także lubić określoną muzykę, mieć wymyślone przez rodzica hobby czy wybranych przez matkę przyjaciół.

Toksyczne matki chcą kontrolować absolutnie każdy aspekt życia dziecka. Za wszelką cenę próbują narzucić swoje zdanie, a przypadku buntu, tradycyjnie wpędzają w poczucie winy. Toksyczni rodzice, którzy nie są w stanie zaakceptować postawy swojego dziecka wyrządzają mu ogromną krzywdę, z którą niestety trzeba będzie się zmierzyć w dorosłym życiu.

Psycholog dziecięcy Warszawa Centrum problans zaprasza na terapię

Nieustannie krytykuje

Jedną z głównych cech toksycznych matek jest nieustanne wyrażanie negatywnych opinii pod adresem własnego dziecka. W zdrowej relacji dziecko jest chwalone za dobre uczynki, a wszelkiego rodzaju błędy i niepowodzenia powinny być przedmiotem spokojnej dyskusji, która odbywa się w atmosferze pełnej akceptacji i bezwarunkowej miłości. Niestety z reguły toksyczna matka zauważa wyłącznie nasze niepowodzenia i porównuje własną rodzinę z innymi, co oczywiście wpędza wszystkich w poczucie winy.

Krytykowane dziecko czuje się niedowartościowane i niedoceniane. W niektórych przypadkach brak zainteresowania jego sukcesami sprawia, że przestaje się ono starać, bo przecież i tak na każdym kroku otrzymuje wyłącznie słowa krytyki, bez względu na to, jak bardzo się stara.

Stosuje szantaż emocjonalny

Toksyczna matka bardzo często stosuje szantaż emocjonalny i robi z siebie ofiarę nie akceptując tego, że jej dzieci mogą w dorosłym życiu kierować się własnymi zasadami. Ulubionym powiedzeniem toksycznej matki jest to, że całe życie poświęciła swoim dzieciom, podczas gdy one całkowicie się od niej odwracają. W zdrowej relacji z własną matką nie ma miejsca na tego typu szantaże. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, w toksycznej relacji zaborcza matka potrafi nawet symulować chorobę po to, aby jej dzieci zostały przy niej. Tak naprawdę wynika to z ogromnego strachu przed własną samotnością i samodzielnością dziecka.

Obwinia dziecko za własne niepowodzenia

Toksyczna matka leczy swoje kompleksy i obwinia dziecko o własne niepowodzenia. Warto pamiętać o tym, że dzieci nie są w żaden sposób odpowiedzialne za to, jak zachowują się i co robią ich rodzice. Toksyczną matkę łatwo rozpoznać po tym, że często robi wyrzuty nie tylko swoim dzieciom, ale wszystkim wokół o to, że nie odniosła żadnego sukcesu. Tymczasem toksyczne matki bardzo często tak mocno skupiają się na niezdrowym kontrolowaniu swojego dziecka, że zapominają o tym, że rodzicielstwo nie musi pochłaniać całego życia.

Zazdrości swojemu dziecku

Kiedy matka zauważa sukces dziecka i czuje wobec niego zazdrość, śmiało można stwierdzić, że mamy do czynienia z bardzo toksyczną osobą. Toksyczne matki mają tendencję do częstego wypominania swoim dzieciom ich niepowodzeń, a jednocześnie nie cieszą ich sukcesy własnych dzieci. Zazdrość w relacji z matką śmiało może pretendować do miana najbardziej destrukcyjnie działającej emocji.

Psycholog Warszawa pomoże poradzić sobie z toksycznymi relacjami

Manipuluje faktami

Toksyczna matka zawsze będzie twierdzić, że jej zachowanie wynika z troski o własne dziecko. Będzie ona wmawiać sobie i innym, że prowadzi swoje dziecko drogą do lepszego życia. Toksyczna mama uważa, że jej dziecko nie wie co dla niego dobre. Że nie rozumie na czym polega życie. Toksyczna matka manipuluje na każdym kroku. Taka osoba przez całe życie kreuje się na niewinną ofiarę, której intencje zostały źle odczytane.

Toksycznej matki nie da się przekonać do tego, że być może nie ma racji. Toksyczne matki uważają się za osoby nieomylne, a jeśli ktoś się im przeciwstawi, to najpewniej niczego nie zrozumiał. Zdecydowanie najbardziej toksyczną matka jest ta, która uważa, że jej ciągłe wpędzanie dziecka w poczucie winy ma nauczyć go bycia odpornym na zranienia w dorosłym życiu.

Dzieci toksycznych rodziców niejednokrotnie potrzebują pomocy psychologa dziecięcego.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa dziecięcego

Nie angażuje się emocjonalnie w życie swoich dzieci

Co ciekawe, toksyczne matki bardzo często odbierane są przez społeczeństwo jako matki idealne. Przecież gotują pyszne zdrowe obiady, codziennie odwożą dzieci do szkoły, planują zajęcia pozalekcyjne, dbają o to, aby ich dzieci miały możliwość rozwijania się w różnych kierunkach. Toksyczna matka może całe życie nie zdawać sobie sprawy z tego, że nie sprawdza się w roli rodzica, pomimo tego, że robi tak wiele. Oczywiście wszyscy będą podziwiać matkę, która robi tak wiele dla swojego dziecka.

Warto jednak przyjrzeć się temu, czy dziecko czuje się z tym wszystkim szczęśliwe. Zabiegani rodzice często myślą, że nadmiar zajęć zrekompensuje dziecku brak zaangażowania emocjonalnego w ich życie. Tymczasem niejednokrotnie widzimy dzieci, które z utęsknieniem wypatrują wzruszonych rodziców na szkolnym przedstawieniu. Bardzo często jednak na ich twarzach pojawia się wyraz ogromnego rozczarowania.

Toksyczna matka nie zdaje sobie sprawy z tego, że dziecku nie wystarczy idealna obsługa. Że drogie zajęcia pozalekcyjne i codzienne odwożenie do szkoły nawet najbardziej luksusowym samochodem nie zrekompensuje braku emocjonalnego zaangażowania w ich życie.

Psycholog dziecięcy Warszawa Centrum probalans

Trudno przewidzieć jej zachowanie

W domu dziecka powinny panować warunki sprzyjające jego prawidłowemu rozwojowi. Niestety takich warunków nie da się stworzyć w domu toksycznej matki. Toksyczną matkę łatwo rozpoznać po jej nieprzewidywalnym zachowaniu. Niestety takie osoby często bywają niezrównoważone emocjonalnie, toteż reakcje toksycznej matki mogą zaskoczyć.

Kiedy w życiu dziecka pojawia się strach przed tym, w jakim stanie zastanie swoją matkę po powrocie ze szkoły, jest to jasny komunikat, że mamy do czynienia z toksyczną matką. Relacja matka dziecko powinna być stabilna. Każda rodzina powinna mieć osobę, do której zawsze może się zwrócić w sytuacji kryzysowej. W zdrowej relacji z matką nie ma miejsca na wątpliwości co do tego, kiedy nastąpi odpowiedni moment na rozmowę. Czasami dzieci potrzebują mamy tu i teraz bez względu na okoliczności.

Toksyczna matka w relacji z dorosłym synem

Relacje toksycznej matki z synem nie należą do najłatwiejszych. Toksyczna matka pozostaje taką dla swojego dziecka przez całe życie. Niestety bywają przypadki, w których to właśnie mama jest tą osobą, która stoi na przeszkodzie do naszego usamodzielnienia. Toksyczna relacja z dzieckiem jest czymś zupełnie innym niż relacja z dzieckiem, które stało się dorosłym człowiekiem. Syn pozostający w zdrowej relacji z matką może liczyć na jej pomoc i wsparcie w momencie zakładania własnej rodziny.

Niestety toksyczna matka dąży do tego, aby udowodnić dorosłemu synowi, że każda wybrana bez niego kobieta jest tą złą. Toksyczną matkę łatwo rozpoznać po tym, że rości sobie ona prawo do decydowania o życiu dziecka w każdym aspekcie.

Niestety kobiety będące w związku z synem toksycznej matki nie mają łatwego życia. Nieustannie muszą walczyć o prywatność i prawo do własnego życia. Syn pozostający w relacji z matką, która przejawia toksyczne zachowania musi pamiętać o stałym stawianiu zdrowych granic w związku z organizacją własnego życia i życia kobiety, z którą chce się związać.

Niestety toksyczna matka może być przyczyną kryzysów i trudności osobistych w życiu dorosłym jej dziecka. Często w takiej sytuacji konieczna jest pomoc psychologa.

Pomoc psychologa Warszawa dla dorosłych

Toksyczna matka w relacji z dorosłą córką

Matka przez bardzo długi czas jest najważniejszą osobą w życiu córki. Tak naprawdę matka może uczynić ze swojej córki pewną siebie kobietę, która szanuje siebie i doskonale wie, że ma prawo dl własnego życia. Niestety córki, które miały toksyczną matkę cierpią przez całe życie. Ułożenie sobie życia wedle własnych reguł może być wyjątkowo trudne w przypadku córki, której mama jest toksyczną matką.

Jak się okazuje, toksyczna matka jest dużo bardziej szkodliwa dla swojej córki niż dla syna. Wobec powszechnej opinii od dziewczynek wymaga się zdecydowanie więcej, toteż toksyczna matka będzie za wszelką cenę starała się sprostać wymaganiom społeczeństwa, nawet kosztem szczęścia i zdrowia własnej córki.

Toksyczna matka intensyfikuje swoje cechy w momencie gdy zauważa, że traci kontrolę nad życiem dorosłej córki. Toksyczna matka nie uważa tego etapu za coś całkowicie normalnego i naturalnego. Toksyczna matka chciałaby, aby jej córka na zawsze pozostała małą i niczego nieświadomą dziewczynką. Taka matka nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wielką krzywdę wyrządza własnemu dziecku.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

Jak uwolnić się z toksycznej relacji z matką?

Toksyczna matka tkwi w przekonaniu o tym, że jej dzieci pozostaną na zawsze przy niej. Toksyczna matka nie zauważa, kiedy jej małe córki zmieniają się w dorosłe kobiety. Według toksycznej matki jej dziecku jest najlepiej przy niej, a ona sama jest absolutnie najlepszą matką na świecie. Bycie dzieckiem toksycznej matki jest naprawdę trudne. Dzieci dorastające z toksyczną matką muszą wykonać kawał pracy, aby wyjść z niezdrowych relacji.

Kobiety, które niegdyś były dzieckiem toksycznej matki muszą samodzielnie pracować nad budowaniem własnej wartości, zwłaszcza jeśli same widzą siebie w roli matki. Z kolei dorośli synowie, wychowywani przez matkę o toksycznych cechach, muszą robić wszystko co w ich mocy, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje i kobiety, z którą chcą spędzić życie.

Bywa, że relacja z matką jest tak silna, że trudno się z nie uwolnić lub naprowadzić ją na prawidłowe tory. Dzieci, które miały toksyczną matkę często pozostają dziećmi całe życie. Warto jednak pamiętać, że istnieją osoby i instytucje, które pomogą nam wyjść z każdej psychologicznej pułapki. Absolutnie nie należy z tym zwlekać. Specjaliści z Centrum probalans to osoby, które doskonale znają mechanizmu działania osób toksycznych i ofiar toksycznych relacji. Jeśli czujemy, że nie mamy kontroli nad własnym życiem, warto zasięgnąć porady eksperta jak najszybciej. W Centrum probalans możesz również skorzystać z pomocy psychologa w formie online. Zapraszamy!

 

Psycholog – psychoterapeutka Monika Matuszewicz