Myśli samobójcze to sygnał alarmowy, który powinien niewątpliwie zaniepokoić i skłonić do natychmiastowego działania. Od myśli samobójczych do ich zrealizowania może być tylko jeden krok, dlatego nie należy ich bagatelizować ani się na nie godzić. Warto się przyjrzeć dokładniej, jakie bodźce mogą powodować powstanie takiego toku myślenia. Co może być przyczyną? Kogo mogą dotknąć myśli samobójcze i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Czym są myśli samobójcze?

Myśli samobójcze to nie tylko planowanie zakończenia życia, ale również widzenie samobójstwa, jako jedynego racjonalnego rozwiązania napotkanych w życiu problemów. Są one również fantazjowaniem na temat ulgi, jaką mogłaby przynieść śmierć. Myśli samobójcze w żadnym stopniu nie powinny być akceptowalne zarówno przez osoby, które ich doświadczają, jak i otoczenie, które zauważa, że problem ten dotyka bliskiej osoby.

Osoby, które mają myśli samobójcze, w różnym stopniu mogą dawać sygnały, że chcą popełnić samobójstwo. Istnieje także część osób, których pojawienie się myśli samobójczych jest nagłe (np. pod wpływem traumatycznego wydarzenia), wtedy niemal niemożliwym jest zdążenie z pomocą.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa zaprasza

Przyczyny powstania myśli samobójczych

Myśli samobójcze pojawiają się nie bez przyczyny. Powody ich powstania niekiedy są nagłe, ale czasami nawarstwiają się na przestrzeni lat. Stąd też tak ważne jest, by obserwując osoby, których życie wciąż doświadcza coraz to nowymi trudnościami, otoczyć troską, zainteresowaniem i pomocą. To niezwykle ważne. Udowodniono, że ludzie mający wsparcie swojego otoczenia oraz możliwość nieograniczonych rozmów, rzadziej doświadczają myśli samobójczych.

Myśli samobójcze zazwyczaj pojawiają się z powodu depresji. Nie zawsze łatwo ją rozpoznać, ponieważ maskowana może być uśmiechem, zaradnością życiową lub innymi pozorami. Depresję diagnozuje lekarz psychiatrii lub psycholog. Jeżeli obserwujesz u siebie lub u kogoś z Twojego środowiska choćby drobne sygnały świadczące o depresji — nie czekaj! Depresja jest poważną chorobą, która może być śmiertelna i niezwykle obciążająca. Ważna jest zatem szybka reakcja, która umożliwi otrzymanie profesjonalnej pomocy i wyjście z trudnej sytuacji.

Symptomy depresji

Podstawowe objawy depresji, którym niejednokrotnie towarzyszą myśli samobójcze to między innymi:

  • smutek,
  • przygnębienie,
  • niezdolność do wykonywania czynności dnia codziennego,
  • spadek apetytu,
  • obniżenie masy ciała,
  • wycofanie z życia towarzyskiego,
  • myśli samobójcze,
  • zaburzenia psychiczne,
  • lęk o własne życie,
  • obniżony nastrój,
  • brak energii,
  • poczucie beznadziei,
  • bezsenność;

Powyższych objawów nie wolno ignorować, ale starać się odnaleźć ich przyczynę, a także pomoc w leczeniu depresji.

Kolejną przyczyną myśli samobójczych mogą być traumatyczne wydarzenia takie, jak śmierć bliskiej osoby, molestowanie, doświadczenie przemocy w dzieciństwie, kłopoty finansowe, brak zrozumienia, hejt, nadużywanie alkoholu i narkotyków, niska samoocena, przemoc psychiczna lub fizyczna, wiadomość o zachorowaniu na ciężką chorobę.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Myśli samobójcze — objawy

Chociaż wydaje się, że myśli samobójcze toczą się wyłącznie w głowie osoby, która się z nimi zmaga, pewne objawy może zaobserwować również otoczenie. Pamiętaj, że jeżeli to właśnie Ty doświadczasz napływu myśli samobójczych, nie gódź się na nie. To nie jest normalny stan rzeczy. Pielęgnowanie fantazji samobójczych może doprowadzić do ich realizacji, a przecież w przypadku każdego problemu, można znaleźć skuteczne jego rozwiązanie.

Jeżeli pojawiła się w Twoim życiu chociaż raz myśl samobójcza, oznacza to, że problemy życia codziennego zaczynają brać górę, a Ty potrzebujesz czułego i fachowego wsparcia.

O tym, że ktoś bliski ma myśli samobójcze, można się dowiedzieć, obserwując jego zachowanie, a także różne znaki i działania.

Najczęstsze działania, jakie podejmuje osoba mająca myśli samobójcze

Coraz częściej osoby, które mają myśli samobójcze, starają się wyszukać w Internecie różne metody na zakończenie życia. Szukają sposobów na szybką i bezbolesną śmierć, która rozwiąże ich wszystkie problemy i da upragnioną ulgę i odpoczynek od zmartwień.

centrum probalans oferuje pomoc psychologa, psychoterapeuty i psychiatry

Poczynania osób planujących samobójstwo

Ludzie, którzy mają myśli samobójcze, powoli i starannie decydują się na szybkie zamknięcie i dokończenie spraw finansowych, biznesowych i rodzinnych. Nierzadko spisują testament, zamykają kredyty, sprzedają nieruchomości lub przepisują wszystkie dobra na współmałżonka, lub dzieci. Dodatkowo takie osoby, które mają myśli samobójcze, mogą kompletować różnego rodzaju recepty na środki nasenne lub odurzające, albo też odwiedzać rodzinę bliższą lub dalszą starając się wyjaśniać dawniejsze spory.

Myśli samobójcze — kogo najczęściej dotykają?

Myśli samobójcze mogą dotknąć człowieka na każdym etapie życia. Kolejne badania w tej dziedzinie potwierdzają, że z myślami samobójczymi mierzą się zarówno seniorzy, osoby w sile wieku, nastolatkowie, jak i dzieci. Nie można zatem bagatelizować problemów i objawów związanych z myślami samobójczymi niezależnie od grupy wiekowej, w której osoba się znajduje. Myśli samobójcze są pewnego rodzaju stanem chorobowym, który wymaga interwencji, pomocy i kompetentnego wsparcia. Jeżeli nie wiesz, jak pomóc osobie, która ma myśli samobójcze, szukaj pomocy dalej — być może pobliski ośrodek wsparcia psychologicznego będzie mógł doradzić, w jaki sposób interweniować.

Myśli samobójcze u dzieci — dlaczego się pojawiają?

Niewinność i bezbronność dzieci pozwalają rozwinąć u nich przewlekły stres w wyniku jakiegoś zdarzenia życiowego. Myśli samobójcze, które toczą się w ich głowach, często nigdy nie wychodzą na światło dzienne. Stąd też tak ważna rola rodziców i opiekunów, którzy na co dzień widzą i obserwują zachowania dziecka. Jeżeli się coś w nich zmieniło, należy poszukać źródła problemu.

Myśli samobójcze u najmłodszych pojawiają się zwykle w związku ze stosowaną wobec nich przemocą. Takiej przemocy mogą dokonywać dorośli, a także rówieśnicy. Właśnie dlatego należy być bacznym obserwatorem. Dzieci doświadczające nękania, bicia i molestowania, często są zastraszane i właśnie dlatego boją się powiedzieć od kogo doświadczają przemocy. Tłumione w sobie lęki, przerażenie, poczucie winy, a także brak mechanizmów obronnych, skutkują u nich pojawieniem się myśli samobójczych.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa dziecięcego

Myśli samobójcze u nastolatków — skąd się biorą?

Wiek dojrzewania to bardzo trudny czas, któremu towarzyszą zmiany hormonalne, bunt, a także chęć samodzielności i wolności. To właśnie w tym czasie nastolatkowie doświadczają myśli samobójczych, których powodami są w dużej mierze:

  • zawody miłosne,
  • czynniki biologiczne,
  • gnębienie i hejt rówieśniczy,
  • sięganie po substancje odurzające,
  • kompleksy, niskie poczucie własnej wartości,
  • odrzucenie społeczne,
  • przewlekły stres związany z sytuacją rodzinną;

Każda z powyższych przyczyn może prowadzić do tego, że nastolatek będzie miał myśli samobójcze. Wtedy potrzebna jest interwencja rodziców i wyrozumiałe potraktowanie problemów.

Skuteczna terapia dzieci i młodzieży w Centrum Probalans

 

Osoby w sile wieku — dlaczego to właśnie je dotykają myśli samobójcze? Jakie są najczęstsze przyczyny?

U osób między 30-45 rokiem życia także w dużym stopniu pojawiają się myśli samobójcze. Zazwyczaj przyczynami są:

  • rozpad związku,
  • niski status społeczny,
  • niepowodzenia,
  • utrata pracy,
  • utrata bliskiej osoby,
  • problemy finansowe,
  • bankructwo swojego przedsiębiorstwa,
  • poczucie zagrożenia,
  • depresja,
  • diagnoza o ciężkiej chorobie;

Jeżeli Ty również doświadczasz powyższych problemów, powiedz o tym bliskiej i zaufanej osobie. Z każdej sytuacji można znaleźć bezpieczne wyjście i uniknąć śmierci.

Jak wiele osób doświadcza myśli samobójczych w jesieni życia?

Jak się okazuje, myśli samobójcze coraz częściej dotykają osoby starsze. Warto mieć zatem uważność na seniorów i obserwować ich zachowania, by w porę zareagować na ich problemy i pomóc im w ich rozwiązaniu.  Osoby starsze w dużej mierze mają tendencje samobójcze przez ogromne poczucie bezradności, braku samodzielności, ale przede wszystkim samotności. Niejednokrotnie myśli samobójcze są również skutkiem wyrzutów sumienia za błędy popełnione w młodości.

Osoby starsze mają myśli samobójcze również przez ciężką sytuację finansową, lęk przed śmiercią, a także przez poczucie bycia ciężarem dla bliskich. Często dręczy ich poczucie winy. Niekiedy także chcą skrócić swoje cierpienie związane z niedomaganiem i chronicznym odczuwaniem bólu.

Czy myśli samobójczych i prób samobójczych można uniknąć?

Z każdej sytuacji jest wyjście, dlatego nie warto upatrywać rozwiązania w podejmowaniu próby samobójczej. Jeżeli cierpisz lub myślisz, że jedynym dobrym wyjściem jest odejście z tego świata, wiedz, że istnieje wiele osób, które pomogą Ci przebrnąć nawet przez najbardziej skomplikowane problemy.

Z każdego zakrętu życiowego można wyjść na prostą drogę, która prowadzi do spokoju i szczęścia. Jeżeli Ty lub osoba Ci bliska potrzebuje pomocy, zgłoś się do lekarza psychiatry lub ośrodka wsparcia psychologicznego, by uzyskać pomoc. Akt samobójczy nie jest wyjściem.

Skuteczny psycholog Warszawa z Centrum probalans zaprasza

Metody uniknięcia prób samobójczych

Myśli samobójcze to groźne zjawisko, które na przestrzeni czasu może prowadzić do podjęcia skutecznej próby samobójczej. Właśnie dlatego należy sięgnąć po pomoc, jaką niewątpliwie jest psychoterapia, czyli regularne spotkania u lekarza psychiatry lub u psychologa. Mają one na celu pomoc w rozwiązaniu problemów i uporaniu się z myślami samobójczymi. Skuteczność takich terapii jest wysoka, ponieważ oparta jest na najnowocześniejszych metodach radzenia sobie z bezradnością, lękiem, poczuciem odrzucenia, stresem, beznadzieją oraz fantazjami na temat śmierci.

Leki przeciwdepresyjne

Uzupełnieniem terapii psychologicznych często są również leki antydepresyjne. Antydepresanty mają na celu uspokojenie i zrównoważenie emocji w stosunku do napotykanych problemów życiowych. Te leki skutecznie wspierają inne metody radzenia sobie z myślami samobójczymi, a także minimalizują ryzyko podjęcia prób samobójczych.

Jak wspierać osobę, która ma myśli samobójcze?

Będąc przy osobie, która ma na myśli samobójstwo, należy wykazać się empatią i zrozumieniem. Koniecznie należy dużo przebywać z taką osobą, poświęcić jej uwagę i mówić pozytywnie o przyszłości. Dobrze jest również delikatnie odwrócić jej uwagę od cierpienia i skupić się na spokojnym tłumaczeniu, że jej życie ma sens, jest ważne i wartościowe. Z taką osobą powinno rozmawiać się spokojnie i bez nacisku, by nie czuła się przytłoczona i osaczona.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Do kogo udać się z myślami samobójczymi?

Jak wcześniej wielokrotnie wspomniano, z myślami samobójczymi nie należy się godzić. Nie są one naturalnym zjawiskiem, więc nie należy ich pielęgnować. Myśli samobójcze wymagają fachowej pomocy, którą można uzyskać między innymi w Centrum probalans, gdzie dla swoich podopiecznych dostępny jest wykwalifikowany i empatyczny personel, który gwarantuje poufność i kompleksowe wsparcie. W tym miejscu można zasięgnąć pomocy psychiatry, psychoterapeuty oraz otrzymać potrzebną opiekę.

Pamiętaj, że z każdym problemem można się zmierzyć z odpowiednim wsparciem i skutecznie go rozwiązać. W każdym momencie życia możesz zgłosić się z problemem do Centrum probalans, zadzwonić na telefon zaufania lub skorzystać z grupy wsparcia.