Chroniczne zmęczenie określane też jako zespół chronicznego zmęczenia lub CFS (z j. angielskiego chronic fatique syndrome) jest stanem określanym jako przewlekłe zmęczenie, które utrudnia codzienne, normalne funkcjonowanie.     

Zespół przewlekłego zmęczenia charakteryzuje się stanem długotrwałego, ciężkiego wyczerpania, które trwa najmniej pół roku i wiąże się z dodatkowymi objawami.     

Zaburzenia tego typu mogą występować w każdym wieku, w tym u młodych ludzi, a także u dzieci. Szacuje się, że chroniczne zmęczenie dotyka nawet 8% całej ludzkości, aczkolwiek częściej występuje u kobiet. I aż w 75%przypadków może całkowicie eliminować zdolność do podjęcia zatrudnienia i wykonywania codziennych czynności.     

Przyczyny chronicznego zmęczenia

Przyczyny zespołu chronicznego zmęczenia mogą mieć podłoże w infekcji wirusowej. Do najczęściej wymienianych źródeł CFS zalicza się:

 • infekcja wirusowa WZW typu C,
 • HHV-6, czyli wirus opryszczki ludzkiej
 • czy wirus EBV.   

Przyczyny mogą mieć też swoje źródło w przewlekłych chorobach bakteryjnych takich jak:

 • borelioza,
 • gruźlica
 • czy sarkoidoza.   

Siła sprawcza CFS może mieć też podłoże:

 • w przewlekłych chorobach płuc,
 • żołądkowo- jelitowych,
 • kardiologicznych
 • czy nowotworowych.
 • zalążkiem chronic fatique syndrome mogą być też choroby autoimmunologiczne.   

Chroniczne zmęczenie przyczyny może też inaugurować w wyniku przewlekłego stresu i zbyt szybkiego tempa życia, małej ilości snu, stosowania złej diety i życia pod ciągłą presją czy wypalenia zawodowego 

Skuteczna pomoc w leczeniu chronicznego zmęczenia w Centrum problans

Skuteczna pomoc w leczeniu chronicznego zmęczenia w Centrum problans

Objawy CFS, czyli zespołu chronicznego zmęczenia

Zespół chronicznego zmęczenia przeważnie pojawia się nagle i może mieć podłoże, jakim są grypopodobne infekcje wirusowe.     

Do charakterystycznych objawów zaburzenia należą między innymi:     

 • ogólne złe samopoczucie,     
 • skrajne poczucie zmęczenia wynikające ze źle przespanej nocy i wiążącym się z tym zmęczeniem towarzyszącym już od przebudzenia.      
 • częste bóle głowy o charakterze migrenowym,      
 • bóle mięśni i stawów,     
 • ból gardła,
 • powiększone węzły chłonne szyi lub gardła.     

Objawem choroby mogą być także problemy z pamięcią i zaburzenia koncentracji.      

Natężenie powyższych objawów może przybierać na sile z dnia na dzień. Przy czym faza lekkich symptomów nie wpływa w sposób znaczny na funkcjonowanie osoby chorej. Natomiast przybierające na sile objawy zespołu chronicznego zmęczenia mogą nawet, uniemożliwiać wstanie z łóżka.     

Zespół chronicznego zmęczenia – mniej znane objawy 

Chronic fatique syndrome objawia się też często mniej znanymi syndromami, do których należą: wzdęcia, bóle brzucha, biegunka, nadwrażliwość na niektóre pokarmy, nudności, utrata apetytu, zapachy, dźwięki i leki. Bóle klatki piersiowej, zawroty głowy, poty nocne, przewlekły kaszel. Zaburzenia snu, płytki oddech, zaburzenia rytmu serca, depresja i wewnętrzny niepokój.   

Skorzystaj z pomocy psychologa lub psychoterapeuty-  https://centrum-probalans.pl/psycholog-warszawa-praga-poludnie/

Zespół chronicznego zmęczenia może przybierać na intensywności u osób wykazujących predyspozycje do wystąpienia zaburzeń w wyniku dziedziczenia genetycznego lub przy istnieniu chorób współistniejących.    

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

Objawy zespołu chronicznego zmęczenia wynikające z istnienia chorób współistniejących  

Objawy CFS mogą też objawiać się w wyniku takich zaburzeń jak:      

 • niedoczynność tarczycy,     
 • zaburzenia łaknienia,      
 • mononukleoza,      
 • nowotwory,     
 • stwardnienie rozsiane,  
 • częste infekcje,     
 • aberracja o podłożu psychologicznym,     
 • zaburzenia psychiczne,  
 • choroba dwubiegunowa,  
 • schizofrenia,  
 • zbyt mała ilość nieprzerwanego snu,     
 • czy uzależnienie od narkotyków lub alkoholu.     

Bezsprzecznie należy jednak pamiętać, że przewlekłe zmęczenie i zespół przewlekłego zmęczenia to dwa zupełnie odmienne rodzaje zaburzeń. I nie należy ich określać jedną nazwą.  Przede wszystkim z uwagi na fakt, że zespół chronicznego zmęczenia nie stanowi pojedynczego schorzenia. Jest grupą zaburzeń wywołującą symptomy o zbliżonych następstwach. I przede wszystkim wpływa na zaburzenia układu odpornościowego.   

Zespół chronicznego zmęczenia – diagnostyka

Zdiagnozowanie CFS należy do trudnych zadań. Ponadto do dzisiaj nie ma zgodności co do faktu, czy zespołem przewlekłego zmęczenia jest odrębna jednostka chorobowa, czy jest ono wyłącznie następstwem innych chorób.   

Celem zdiagnozowania zespołu chronicznego zmęczenia przeprowadza się badania laboratoryjne pod kątem poziomu elektrolitów i białek. Poziomu wapnia, glukozy oraz funkcji wątroby i nerek.    

Ponadto wykonuje się morfologię krwi w celu wykluczenia potencjalnej niedokrwistości związanej z anomalią w budowie krwinek białych i czerwonych. OB, którego zadaniem jest wykluczenie bądź potwierdzenie stanu zapalnego. TSH i inne badania tarczycy pod kątem niedoczynności, która wykazuje objawy podobne do CTS. Badanie zawartości poziomu żelaza, celem wykluczenia niedoborów pierwiastka. I badania moczu pod kątem infekcji dróg moczowych, obecności cukru i białek.    

W przypadku niejasnego obrazu wyników badań przeprowadzane są dalsze badania, takie jak: test tuberkulinowy celem wykluczenia obecności prątków gruźlicy. Badania na obecność boleriozy i badania wykrywające obecność czynnika reumatoidalnego. Analizę poziomu kortyzolu oraz ewentualnie testy na obecność wirusa HIV.    

Psycholog, psychiatra i psychoterapeuta Warszawa zaprasza

Leczenie chronicznego zmęczenia

 W leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia nie ma jednej metody wpływającej na poprawę samopoczucia pacjenta. Terapia musi być prowadzona wielotorowo i dostosowana indywidualnie do chorego. Ponadto najczęściej stosowane metody polegają przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Podstawą w leczeniu zespołu chronicznego zmęczenia są: prawidłowa i regularna dieta, suplementacja niedoborów witamin i pierwiastków, terapia poznawczo- behawioralna i częste odpoczynki. Jako uzupełnienie procesu leczenia eksperci zalecają także kontrolowaną aktywność fizyczną, dostosowaną do aktualnych możliwości chorego i stopniowo zwiększaną. Zaleca się też techniki relaksacyjne, ćwiczenia oddechowe i jogę, które pomagają redukować stres.   

Ponadto, by leczyć chroniczne zmęczenie w sposób skuteczny, musi ono obejmować także terapię chorób współistniejących. Zwłaszcza w przypadku depresji, która wraz z rozwojem oddziałuje na zaburzenia snu, wpływające na uczucie zmęczenia.   

Terapia powinna być oczywiście prowadzona pod ścisłą kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami.   

Chroniczne zmęczenie – leczenie farmakologiczne

Ponieważ dzisiejsza medycyna nie posiada leku na CFS, leczenie farmakologiczne opiera się na stosowaniu takiej grupy leków jak:  

 • leki immunologiczne,  
 • przeciwwirusowe.  
 • środki przeciwdepresyjne  
 • oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.   

Zaleca się też terapię wspomagającą leczenie oparte na bazie mieszanki oleju z wiesiołka i oleju rybnego. I suplementację preparatami zawierającymi witaminę C, magnes bądź ekstrakt z korzenia białego żeń-szenia koreańskiego lub substrat z żeń-szenia indyjskiego.   

Fizjoterapia pomocą w walce z przewlekłym zmęczeniem

Fizjoterapia stosowana w leczeniu przewlekłego zmęczenia wpływa na zmniejszenie ograniczeń i sztywności mięśni i stawów. W dużym stopniu niweluje zatem dolegliwości bólowe stawów czy bóle mięśni.    

Jest też elementem w behawioralno-poznawczym modelu leczenia. W terapii tej  strefa poznawcza dotyczy bowiem pracy nad zmianą negatywnego myślenia. Zostają w niej wypracowane sposoby radzenia sobie z problemami osobistymi i społecznymi.   

Natomiast część behawioralna związana jest z opracowaniem i wykonywaniem zestawów ćwiczeń prowadzących do zwiększenia aktywności i umiejętności odprężania.   

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Chroniczne zmęczenie – psychoterapia podstawą leczenia 

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń określanych zespołem chronicznego zmęczenia jest terapia kognitywna nazywana również poznawczą. Według założeń tej metody leczenia, sposób ludzkiego myślenia zależy od wyuczonego wzorca reagowania na problemy i sytuacje.  

Terapia kognitywna oddziałuje na zmianę sposobu myślenia pacjenta o różnych sytuacjach, wpływając na stan emocjonalny, który modyfikuje sposób postrzegania danej sytuacji, przez co wywiera poprawę nastroju i zmianę sposobu postępowania. 

Terapia kognitywna zalecana jest w leczeniu zaburzeń lękowych, odżywiania czy depresji. Bardzo dobre rezultaty przynosi w leczeniu chronicznego zmęczenia. Osoby cierpiące z tytułu CFS pod wpływem terapii zmieniają tok myślenia i tryb życia. W związku z tym terapia w dużym stopniu pomaga im prawidłowo funkcjonować i uczy rozwiązywania problemów. 

Jedną z klinik niosących skuteczną pomoc w walce z zespołem chronicznego zmęczenia jest Centrum probalans. 

Centrum probalans – skuteczną pomocą

Klinika specjalizuje się w pomocy psychologicznej i psychoterapiach dla dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Prowadzi zajęcia psychoterapeutyczne dla małżeństw, osób uzależnionych, dotkniętych zaburzeniami odżywiania czy depresją.  

Psycholodzy i psychoterapeuci skutecznie wspierają walkę z CFS, nerwicą, stresem i negatywnymi emocjami. Konsultacje i terapie prowadzone są zarówno w sposób stacjonarny, jak i online. 

Centrum oprócz wszechstronnej opieki kadry specjalistów zawsze proponuje ciepłą atmosferę, przytulne pomieszczenia i konsultacje przy łyku dobrej kawy. Zespół lekarzy psychiatrów i psychologów Centrum probalans domową atmosferą czyni pierwszy, milowy krok do poprawy samopoczucia chorych. Ponadto pacjenci decydujący się na uzyskanie pomocy w klinice mają zagwarantowaną dyskrecję, komfort i poczucie bezpieczeństwa. 

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Centrum mieści się w Warszawie, na al. Solidarności 155, lok. 29. Na wizytę można się umówić: 

Wizytę można również samodzielnie zarezerwować na stronie: https://centrum-probalans.pl/rezerwacje24h/. 

Klinika pracuje od poniedziałku do soboty, w godzinach 10.00- 22.00. 

Warto leczyć chroniczne zmęczenie z pomocą wysoko wykwalifikowanej kadry psychologów Warszawa Centrum probalans. Nie ma bowiem nic cenniejszego jak pełne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz możliwość normalnego funkcjonowania. Specjaliści kliniki, niczym czarodzieje niosą pomoc cierpiącym na CFS w  powrocie do normalnego życia. Pomagają na nowo odkrywać radość w codzienności i „otwierają drzwi” do poznania własnej osobowości.  

Ponadto odkrycie własnej wartości i poznanie swoich wewnętrznych słabych stron przy pomocy specjalistów Centrum probalans stanowi doskonałe zabezpieczenie odporności psychicznej w przyszłości. 

Probalans to centrum, w którym zawsze można liczyć „na pomocną dłoń”. Warto zatem skorzystać z tej pomocy, by na powrót cieszyć się życiem i dobrym samopoczuciem.