Lęk przed ciążą i porodem jest całkowicie naturalny i nie należy się go obawiać. Czasem jednak przybiera on skrajną formę określaną przez lekarzy jako takofobia. Jest to paniczny lęk przed ciążą i porodem, który wywołuje nie tylko zaburzenia łaknienia, ale i niepokojące stany psychotyczne. Dlatego też podpowiadamy, czym jest takofobia, oraz jak można pomóc kobiecie, która odczuwa silny lęk przed byciem w ciąży.

Tokofobia, czyli paniczny lęk przed ciążą – czym jest dokładnie?

Tokofobia (czasem określana również jako takofobia) to fobia, która wiążę się z odczuwaniem lęku przed zajściem w ciążę i porodem. Stan ten wywołuje u kobiet strach i poczucie niepokoju. Co więcej, szacuje się, że tokofobia dotyka od 6 do nawet 10% kobiet na całym świecie. Ten paniczny lęk przed posiadaniem potomstwa być związany z wyborem cesarskiego cięcia jako metody porodu bądź powikłań, jakie mogą wydarzyć się podczas akcji porodowej. W niektórych przypadkach takofobia ciężarnych może mieć także podłoże nerwicowe. Zdecydowana większość przypadków jest ona jednak spowodowana konkretnym wydarzeniem lub czynnikiem z życia kobiety. Dlatego też tokofobia jest zaliczana do grupy fobii specyficznych. Oznacza to, że pojawienie się tego czynnika nasila reakcję stresową, a niekiedy wywołuje nawet patologiczny strach przed ciążą i porodem.

Psycholog Warszawa Centrum probalans pomoże w stanach lękowych

Skąd bierze się lęk przed ciążą i porodem?

Lęk przed ciążą, podobnie jak i lęk przed porodem, może mieć kilka źródeł. Większość kobiet odczuwa je w związku z bólem, jaki związany jest z cudem narodzin. Poród to olbrzymi wysiłek dla ciała kobiety, w dodatku wiąże się z wieloma zmianami w budowie ciała. Przyczyny takofobii mogą być różne, aczkolwiek czasami strach ten może przybrać formę zaburzeń psychicznych. Szczególnie narażone są na nie kobiety, które mają za sobą traumatyczne przeżycia. Ich strach jest spowodowany m.in.:

  • Drastyczne i pełne bólu porody, które przydarzyły się komuś w rodzinie (np. własnej matki) lub wśród znajomych.
  • Złe doświadczenia związane z poprzednim porodem – a przede wszystkim ból, który spowodował niechęć do kolejnej ciąży lub powikłania, jakie doprowadził do wykonania cesarskiego cięcia.
  • Złe doświadczenia związane z poronieniem, narodzinami martwego urodzenia lub doświadczenie przemocy seksualnej.

 Za przyczyny tokofobii uważa się także:

  • Brak wsparcia ze strony bliskich i niską samooceną kobiety.
  • Słaba sytuacja finansowa i brak perspektyw na poprawę.
  • Lęk przed naturalnym porodem, doznaniem depresji poporodowej, bądź zmianami, jakie zachodzą w kobiecym ciele podczas ciąży (w tym m.in. tycie).

W tym miejscu warto również zwrócić uwagę, że tokofobia może pojawić się zarówno u kobiet, które jeszcze nigdy nie rodziły, jak i tych, które mają już za sobą jeden poród.

Psychoterapeuta Warszawa pomoże zwalczyć strach przed ciążą i porodem

Jakie są rodzaje tokofobii?

W zależności od przyczyny odczuwania lęku przed ciążą eksperci wyróżniają 2 rodzaje tokofobii. Są to:

  • Tokofobia pierwotna – dotyczy kobiet, które jeszcze nigdy nie były w ciąży. Może ona być spowodowana na skutek traumatycznych doświadczeń z przeszłości, niskiego poczucia własnej wartości, czy nawet i braku wsparcia ze strony bliskich. Bardzo często tokofobia pierwotna występuje również pod wpływem opowieści, jakich kobieta nasłucha się na temat porodu i tego, jak jest on bolesny.
  • Tokofobia wtórna – występuje u kobiet, które odbyły już poród, który był wyjątkowo trudny, a nawet i traumatyczny. Mogło to być spowodowane długim czasem trwania porodu, czy wyjątkowo silnym bólem w jego trakcie. Ponadto tokofobia wtórna może występować u pań, które doznały poronienia, lub po narodzinach martwego dziecka.

Niezależnie jednak od rodzaju, czy przyczyny tego stanu, nie należy lekceważyć jego objawów. Raz zlekceważone mogą stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

Objawy tokofobii

Najczęstszymi objawami tokofobii są:

  • Silny strach przed ciążą i porodem;
  • Koszmary senne, zaburzenia snu i bezsenność;
  • Dolegliwości somatyczne – w tym m.in. bóle brzucha i głowy oraz inne objawy jak u kobiety w ciąży (np. niepowściągliwe wymioty ciężarnych);
  • Problemy z koncentracją.

Objawów tych nie należy również lekceważyć. W najbardziej skrajnych formach mogą one prowadzić bowiem do depresji poporodowej lub poważnych zaburzeń psychicznych.

Skuteczna pomoc psychologa Centrum probalans w leczeniu depresji poporodowej

Paniczny lęk przed ciążą – czy można się go pozbyć?

Na temat ciąży krąży wiele krwawych, a nawet i mrożących krew w żyłach opowieści. Warto więc pamiętać o tym, by podchodzić z dystansem do tego, co się słyszy lub czyta. Poleca się również korzystać z rzetelnych źródeł wiedzy na temat ciąży i porodu. Paniom, które rozważają poród naturalny, poleca się wcześniej porozmawiać z położną. Pomoże to opracować plan działania na wypadek, gdyby podczas porodu doszło do powikłań lub niezbędne okazało się cesarskie cięcie. Aby zniwelować strach, warto również znaleźć wśród bliskich kogoś, kto będzie się opiekował młodą mamą w połogu.

Znacznie ciężej jest pokonać ten strach, jeżeli jest on spowodowany wcześniejszymi złymi doświadczeniami. Poronienie, śmierć dziecka, czy przemoc seksualna odciska ogromne piętno na psychice kobiety. Niezwykle pomocne w tej sytuacji staje się wsparcie bliskich. Gdy strach ten się nasila, warto sięgnąć po wsparcie. Mowa tu nie tylko o psychologu, ale i grupach wsparcia, jakie są organizowane dla kobiet z tą przypadłością.

Poznaj nasz zespół. Jesteśmy aby Ci pomóc.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Lęk przed porodem, a pomoc strony specjalisty psychologa Warszawa

Kiedy zwykłe obawy przeradzają się w paniczny strach przed porodem i ciąża, warto rozważyć wizytę u specjalisty. Zwłaszcza jeżeli objawy tokofobii utrudniają codzienne funkcjonowanie. Niezwykle skuteczna w tym przypadku jest m.in. psychoterapia. Rozmowy z terapeutą to remedium na strach, z jakim kobieta sobie nie radzi. Ponadto są one źródłem wsparcia emocjonalnego, które ta potrzebuje w trakcie przygotowywania się do roli matki.

Czasami bywa również i tak, że objawy tokofobii nasilają się dopiero na końcowy etapie ciąży. W takim przypadku zawsze można poprosić o pomoc lekarza prowadzącego. Całkiem możliwe, że może on polecić lekarza psychiatrę, który ma doświadczenie w rozpoznaniu i leczeniu tokofobii. Po pomoc do specjalisty należy się także udać, gdy lęk przed ciążą doprowadza do odwlekania decyzji o byciu mamą. Z pomocą psychologa można się uporać z tymi obawami.

Warto również pamiętać o tym, że lekarz psychiatra może wystawić ciężarnej kobiecie zaświadczenie o rozpoznaniu tokofobii. Dokument ten jest podstawą do wykonania u kobiety cesarskiego cięcia. Jeżeli wiec tokofobia jest spowodowana obawami przed porodem naturalnym – dobrze jest mieć takie zaświadczenie. Dzięki temu zyska się pewność, że ciężarna zostanie skierowana prosto na cesarskie cięcie.

Psycholog Warszawa pomoże zwalczyć paniczny lęk związany z takofobią

Paniczny lęk przed ciążą – czy można się go pozbyć?

Na temat ciąży krąży wiele krwawych a nawet i mrożących krew w żyłach opowieści. Warto więc pamiętać o tym, by podchodzić z dystansem do tego, co się słyszy lub czyta. Poleca się również korzystać z rzetelnych źródeł wiedzy na temat ciąży i porodu. Paniom, które rozważają poród naturalny, poleca się wcześniej porozmawiać z położną. Pomoże to opracować plan działania na wypadek, gdyby podczas porodu doszło do powikłań lub niezbędne okazało się cesarskie cięcie. Aby zniwelować strach warto również znaleźć wśród bliskich kogoś, kto będzie się opiekował młodą mamą w połogu.

Znacznie ciężej jest pokonać ten strach, jeżeli jest on spowodowany wcześniejszymi złymi doświadczeniami. Poronienie, śmierć dziecka, czy przemoc seksualna odciska ogromne piętno na psychice kobiety. Niezwykle pomocne w tej sytuacji staje się wsparcie bliskich. Gdy strach ten się nasila, warto sięgnąć po wsparcie. Mowa tu nie tylko o psychologu, ale i grupach wsparcia, jakie są organizowane dla kobiet z tą przypadłością.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Jak wygląda leczenie tokofobii?

Na końcu warto również powiedzieć kilka słów o tym, jak wygląda leczenie tokofobii. Przede wszystkim odbywa się ono za pomocą psychoterapii, a niekiedy nawet i leczenia farmakologicznego. Oczywiście, jeżeli kobieta nie jest jeszcze w ciąży. Leki stosuje się także w sytuacjach, gdy stany lękowe utrudniają codzienne funkcjonowanie, bądź zagrażają zdrowiu matki i dziecka. Przyjmowanie leków przywraca kobiecie normalne funkcjonowanie, a tym samym sprawia, że lęki ustępują. Co więcej, leki można podawać również kobietom, u których tokofobię rozpoznano przed okresem ciąży. Należy jednak pamiętać, że robi się to w sytuacji, gdy u ciężarnej wystąpiły zaburzenia psychiki, w tym m.in. depresja.

Z kolei w przypadku „mniejszych” objawów najczęściej stosowana jest psychoterapia poznawczo–behawioralna. Polega ona na tym, że ciężarna kobieta jest konfrontowana z wszystkimi faktami, a nawet i danymi statystycznymi, które dowodzą, że powikłania w trakcie ciąży i porodu zdarzają się stosunkowo rzadko. Kobieta jest więc uświadamiana o tym, jakie są zalety porodu siłami natury oraz dlaczego nie należy się go obawiać. Głównym argumentem jest oczywiście to, że kobiety rodzą w ten sposób od tysięcy lat. Równie skuteczne co terapia okazują się wizyty w szkole rodzenia lub rozmowy z lekarzem prowadzącym oraz położną.

Zapraszamy do kontaktu.