Żyjemy w czasach niezwykle trudnych. Codzienny stres generowany przez pracę, poczucie niezrozumienia najbliższej rodziny, a do tego jeszcze COVID, sytuacja polityczna, rosnące ceny z powodu inflacji… Z tego powodu coraz więcej osób potrzebuje konsultacji u specjalisty od zdrowia psychicznego. Czy wiesz, ile kosztuje wizyta u psychiatry? Dziś podpowiemy Ci, na co się nastawić, jak się zarejestrować, a także jak długo trzeba czekać.

Ile kosztuje pierwsza wizyta u specjalisty?

Koszt wizyty u lekarzy różnej specjalizacji mogą się od siebie różnić w zależności od samej profesji, jak również od tego, czy jest to Twoja pierwsza, czy już kolejna wizyta. W przypadku przychodni NFZ koszt jest niezmiennie ten sam – lekarz przyjmuje nieodpłatnie. Jednak musisz wówczas liczyć się z tym, że czas oczekiwania na wizytę będzie zdecydowanie dłuższy, niż w przypadku prywatnych klinik.

Jeśli konsultacja jest Ci potrzebna szybko, warto rozpocząć leczenie prywatnie. Pierwsza wizyta będzie niestety droższa – za kolejne zapłacisz już mniej. Jeśli chodzi o konkretne kwoty – każda klinika ma swój indywidualny cennik, dlatego najlepiej zapytać bezpośrednio u źródła.

Warto pamiętać o tym, że w koszt całej wizyty należy jeszcze wliczyć wykupienie leków – jeśli okaże się, że Twoja terapia tego wymaga.

Skuteczny psycholog Warszawa z Centrum probalans zapraszaJak zarejestrować się do psychiatry?

Dziś niemal każda poradnia zdrowia psychicznego posiada swoją stronę internetową, na której możesz sprawdzić nie tylko, ile kosztuje wizyta u psychiatry, ale również zarejestrować się do konkretnego lekarza za pomocą intuicyjnego formularza.

Najczęściej kiedy to zrobisz, kontaktuje się z Tobą pracownik rejestracji w danej przychodni, aby potwierdzić dzień wizyty. I gotowe! W wielu przypadkach otrzymasz również przypomnienie np. w formie wiadomości SMS, że zbliża się termin Twojej konsultacji.

W podobny sposób możesz zarejestrować do innych specjalistów, takich jak np. psycholog, seksuolog, czy też psychoterapeuta. W dobie pandemii wielu lekarzy udostępnia również konsultację zdalną np. przez telefon lub online. Większość pacjentów woli jednak wybrać się do gabinetu, w którym panuje atmosfera intymności i poufności – w takich warunkach dużo łatwiej mówić o swoich problemach.

Jeśli już zarejestrowałeś się do specjalisty – możesz sobie pogratulować. Jest to bardzo ważny krok, którego wiele osób decyduje się nie podejmować. Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że ze swoimi problemami każdy powinien radzić sobie sam. Na szczęście takie nastawienie odchodzi już do lamusa i coraz więcej osób wybiera się po pomoc do wykwalifikowanego specjalisty.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa dziecięcegoPsychiatra dzieci i młodzieży – koszt wizyty i czas oczekiwania

Nie tylko dorośli potrzebują wsparcia – naszym dzieciom również nie jest w tych czasach łatwo. Jeśli zauważasz u swojej pociechy niepokojące symptomy, warto od razu wybrać się do poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Porada udzielona przez specjalistę – psychiatrę czy psychologa – to znakomite wsparcie dla wielu rodziców.

Młodzi pacjenci często mają problemy z zaufaniem lekarzowi, dlatego warto wybrać się z pociechą na wizytę i w razie potrzeby być blisko. W przypadku bardzo małych dzieci lekarze pozwalają na obecność rodzica w gabinecie, jednak starsze maluchy powinny zostać ze specjalistą same. Dlaczego? Zdarza się, że opiekun sugeruje dziecku poprawne odpowiedzi na pytania, lub nawet udziela odpowiedzi w imieniu dziecka. Jest to czynnik, który często uniemożliwia prawidłowy przebieg badania, czy terapii.

Ile kosztuje wizyta?

W przypadku dzieci i młodzieży pierwsza konsultacja również będzie droższa w stosunku do kolejnych. Wstępne konsultacje to koszt nawet kilkadziesiąt złotych wyższy – na szczęście później będzie już taniej. Czasem należy także doliczyć do tego leki.

Jak długo należy czekać na wizytę? Jeżeli idziemy do lekarza psychiatry prywatnie, czas oczekiwania jest bardzo krótki – często możemy umówić się na wizytę nawet na następny dzień lub jeszcze w tym samym tygodniu. W przypadku placówki NFZ jest to niestety niemożliwe – tu poczekamy już zdecydowanie dłużej.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalansKiedy warto spotkać się z psychiatrą?

Lekarz psychiatra to specjalista, do którego możesz pójść z własnej inicjatywy, kiedy obawiasz się o stan Twojego zdrowia psychicznego. Jeśli uczęszczasz już na psychoterapię, możesz otrzymać sugestię od Twojego psychoterapeuty, że warto dodatkowo wspomóc terapię lekami. Ponieważ psychoterapeuta nie może wystawić Ci na nie recepty, pokieruje Cię do gabinetu psychiatry lub psychologa, który posiada takie uprawnienia.

Kiedy warto odwiedzić gabinet specjalisty? Czasem potrzebna jest wyłącznie profesjonalna porada, która uspokoi Cię, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Czasami jednak okazuje się, że na jednej wizycie się nie skończy i należy wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Jak długo trwa leczenie u lekarza psychiatry?

Wszystko zależy od indywidualnych przypadków. Zdarza się, że pacjenci z podobnymi symptomami są leczeni w zupełnie inny sposób, ponieważ zadecydowały o tym inne doświadczenia oraz okoliczności, które doprowadziły do choroby bądź zaburzeń psychicznych. Dlatego zawsze należy spojrzeć kompleksowo zarówno na objawy, jak też na wszelkie inne czynniki.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile może potrwać Twoja terapia, musimy Cię nieco zmartwić – najczęściej bowiem wszystko okazuje się dopiero w toku leczenia. Choć pierwsza konsultacja dostarczy Ci cennych informacji o Twoim stanie zdrowia psychicznego, dopiero kolejne wizyty pozwolą potwierdzić wstępną diagnozę. Często też w przypadku wdrożenia farmakoterapii, samo dobranie leków do pacjenta oraz optymalnych dawek, wymaga nieraz czasu.

Dużo zależy również od diagnozy. Przyjmuje się, że leczenie takich chorób, jak depresja, powinno trwać co najmniej pół roku – jednak często zajmuje znacznie więcej czasu.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscuNie tylko psychiatra – co jeszcze musisz wiedzieć?

W naszym Centrum probalans oferujemy usługi dopasowane do wielu życiowych sytuacji, a także potrzeb naszych klientów. Kompleksowe terapie dla par pomagają w kryzysowych momentach w związku. Możliwe jest również przyjście na spotkanie z psychologiem wraz z całą rodziną, gdy np. problem dotyczy wspólnych relacji.

Terapia indywidualna realizowana w naszym gabinecie może odbywać się nie tylko u psychiatry. Warto wybierać gabinety, które umożliwiają łatwy dostęp do różnych specjalistów. Na co możesz się zdecydować?

Terapia u psychoterapeuty pomaga w rozwiązywaniu problemów, których przyczyny często sięgają przeszłości – nawet czasów dzieciństwa. Leczenie polega na regularnych spotkaniach, czyli tak zwanych sesjach, w trakcie których pacjent odpowiada na pytania psychoterapeuty, a także dzieli się swoimi przemyśleniami, spostrzeżeniami i odczuciami. Na tej podstawie może lepiej poznać samego siebie, kierujące nim mechanizmy oraz schematy, które nie zawsze mu służą. Uświadomienie sobie tego jest pierwszym krokiem do wprowadzenia zmian na lepsze.

Spotkania z coachem to rozwiązanie dla osób, które potrzebują konkretnej porady i pokierowania np. w sytuacjach kryzysowych. Mentor lub coach może pomóc Ci w kwestiach zawodowych, ale także podpowiedzieć, jakie cechy Twojego charakteru warto wzmocnić, jak rozwijać Twoje pasje i sprawić, aby żyło Ci się lepiej.

Spotkania z psychiatrą najczęściej potrzebujesz wtedy, gdy do odbywanej psychoterapii u psychologa lub psychoterapeuty należy dołączyć również farmakoterapię. Wówczas lekarz psychiatra prowadzi Twoje leczenie wspomagające psychoterapię.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa WarszawaJak dbać o zdrowie psychiczne?

Troska o własne zdrowie psychiczne nie musi odbywać się z pomocą lekarzy specjalistów. Często na kozetkę trafiamy w momencie, gdy organizm rozpaczliwie domaga się naszej uwagi i podjęcia konkretnych działań. Najczęściej dzieje się tak w sytuacji, gdy zamiatamy nasze problemy pod dywan całymi latami i w ogóle nie przyglądamy się sobie oraz temu, co się z nami dzieje. Kiedy pozwalamy toksycznym ludziom na obecność w naszym życiu, a nie usiłujemy bronić naszych granic – usłyszymy w naszej głowie krzyk rozpaczy. A wtedy pomocą może być już tylko specjalistyczna konsultacja.

Tacy specjaliści, jak psycholog, psychiatra, psychoterapeuta, czy coach są osobami, z których wiedzy warto korzystać – nie tylko w kryzysowych sytuacjach. Jednak równocześnie należy pamiętać o tym, że do takich kryzysów nie musi wcale dochodzić. Bądźmy uważni na siebie i nasze emocje. Kiedy czujemy dyskomfort związany z jakąś sytuacją lub osobą obecną w naszym życiu, zróbmy wszystko, aby ten problem rozwiązać. Często wystarczy jedna szczera rozmowa, by obyło się bez całej masy niedopowiedzeń oraz konfliktów.

Jeżeli frustruje nas nasza praca – warto pomyśleć nad zmianą pracodawcy. Spędzamy w tym miejscu pokaźny kawałek życia i wcale nie musimy się poświęcać, jeśli przebywamy w toksycznym środowisku. Choć proces uwolnienia może być skomplikowany i trwać długo (nie zawsze możemy znaleźć nową pracę od zaraz), warto podjąć takie kroki. Nasz organizm nam za to z pewnością podziękuje!