Psychoterapia to jedna z metod leczenia zaburzeń psychicznych jak i wszelkich trudnych stanów emocjonalnych. Warto pamiętać, że rezultaty nie będą widoczne od razu. Wszystko to opiera się o czas, energię włożoną w rekonwalescencję jak i również systematyczne wizyty u psychologów. W rezultacie koszty finansowe zaczynają się potęgować. Przedstawiamy ile kosztuje wizyta u psychologa, która terapia jest najdroższa, a także czy można skorzystać z terapii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konsultacja psychologiczna na NFZ

Ceny psychoterapii mogą osiągać duże wartości. Szczególnie, że często w trakcie procesu leczenia konieczne jest przeprowadzenie nawet kilkudziesiesięciu sesji. Cena wizyty może wahać się w granicy nawet 200-250 zł. Zastanawiając się ile kosztuje wizyta u psychologa należy tę wartość pomnożyć przez ilość sesji. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaki będzie ostatecznie koszt, jednak z pewnością będzie to comiesięczne obciążenie dla domowego budżetu. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być świadczenia finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W ramach NFZ wizyta u psychologa jest bezpłatna, jednak należy przedstawić skierowanie od lekarza i niestety uzbroić się w cierpliwość.

Bezpłatna wizyta u psychologa odbywa się tylko w niektórych poradniach, które posiadają podpisaną umowę z NFZ. Przed wyborem miejsca prowadzenia terapii należy upewnić się o refundowanym zakresie usług. Nierzadko bezpłatnie oferowana jest wyłącznie konsultacja psychologiczna lub obowiązują limity darmowych sesji w trakcie miesiąca. Korzystanie z terapii refundowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia należy pamiętać o czasie oczekiwania w kolejce. W niektórych poradniach czas oczekiwania wynosi od kilku miesięcy do roku. Czas oczekiwania jest największa przeszkodą, ponieważ część pacjentów wymaga pilnej interwencji, np. w przypadku myśli samobójczych lub depresji.

W rezultacie pacjent, których chce móc zdecydować z kim będzie odbywał wizyty, powinien skorzystać z pomocy psychologa prywatnie. Z pewnością można ustać pierwsze spotkanie z o wiele szybszym terminem, a kolejne spotkania będą ustalane zgodnie z sugestią specjalisty i potrzebami pacjenta.

Skuteczny psycholog i psychiatra Warszawa z Centrum probalans zapraszaIle kosztuje terapia indywidualna u psychologa?

Najczęściej praktykowana jest psychoterapia indywidualna. Rekomendowana jest w szczególności dla osób, które posiadają problemy natury osobistej, zmagają się z zaburzeniami emocjonalnymi lub problemami psychicznymi. Spotkania indywidualne odbywają się w gabinecie psychoterapeuty w tempie ustalonym przez obie strony. Wpływ na to posiada przede wszystkim stan pacjenta jak i rekomendowana przez psychoterapeutę technika psychoterapeutyczna. Najczęściej obywa się jedno lub dwa spotkania w ciągu tygodnia. Średni ich czas trwania wynosi od 50 do 60 minut. Cena zależy od miejscowości i cennika ustalonego przez specjalistów. Zazwyczaj waha się w granicach od 180 do 250 zł za jedno spotkanie.

Choć wiemy ile kosztuje wizyta u psychologa, to jednak ostateczny koszt leczenia kształtuje się w zależności ilości spotkań. Krótsza terapia zazwyczaj obejmuje około 10 spotkań i stanowi wydatek poniżej 2000 zł. Terapia indywidualna może być dopasowana również do potrzeb i problemów przez dzieci. Mogą to być problemy wychowawcze jak i konieczność przepracowania trudnych sytuacji życiowych dziecka/nastolatka razem ze specjalistą.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa WarszawaIle kosztuje konsultacja psychologiczna dla par?

Coraz częściej osoby będące w związkach decydują się na terapię dla par. To propozycja dla małżeństw i osób pozostających w związkach partnerskich, które poszukują pomocy w rozwiązywaniu problemów w relacjach. Terapia par ma na celu rozładowanie napięć i przepracowanie konfliktów w gabinecie psychoterapeutycznym. Kluczowa jest tu obecność osoby obiektywnej, która analizuje problemy pod kątem posiadanego doświadczenia psychologicznego. W ramach NFZ tylko nieliczne ośrodki oferują terapię dla par jako bezpłatne świadczenie.

Jedno spotkanie może mieć różny czas trwania i różną formę. Zazwyczaj to, ile kosztuje wizyta jest zależne od tych czynników. Część specjalistów rekomenduje, aby trwała ona od 50 do 80 minut. Średnio wizyta u psychologa dla par to koszt od 250 do nawet 400 zł. Niekiedy terapia par prowadzona jest przez dwóch psychoterapeutów, co jest bardzo specyficznym rozwiązaniem. Średni czas trwania wynosi od 80 do 90 minut.

Terapia z dwoma psychoterapeutami ma charakter dynamiczny. Dzięki niej możliwe jest głębsze przeanalizowanie problemów. Jest to rozwiązanie, które niweluje obawy o stronniczość specjalistów podczas oceniania problemów w relacji. Taką psychoterapię powinny zastosować osoby tkwiące w zaostrzonych konfliktach, jeżeli wcześniejsze rodzaje psychoterapii nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Nierzadko sami psycholodzy rekomendują takie rozwiązanie, ale wtedy koszt spotkania może się zwiększyć.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalansIle kosztuje psychoterapia grupowa?

Pacjent, dzięki terapii w grupie może spojrzeć inaczej na swoje problemy. Terapia grupowa umożliwia skonfrontowanie swoich trudności z problemami innych osób. Równolegle pacjenci poszerzają kompetencje społeczne. Grupy są tworzone zazwyczaj w oparciu o klasyfikację problemów. Grupa może być dla osób z depresją, zaburzeniami osobowości czy odżywiania. Bardzo popularne są grupy dla osób DDA. Psycholog może również prowadzić terapię grupową dla osób, które posiadają trudności z nawiązywaniem bliższych relacji.

Zazwyczaj spotkanie w ramach psychoterapii trwa od 2 do 3 godzin. Jej koszt zazwyczaj jest niższy i ceny na rynku rozpoczynają się od 70 zł/h. Grupy mogą być tworzone także w oparciu o wiek pacjentów, np. dla dzieci, dla dorosłych, dla młodzieży. Niektórzy psycholodzy oferują także grupową psychoterapię uzależnień.

Rolą grup wsparcia jest łączenie osób o podobnych problemach, np. mogą to być problemy wychowawcze, osoby zmagające się z żałobą, osób walczących z otyłością, osób niepełnosprawnych, osób chorujących na nowotwór, członków rodziny alkoholika (dzieci z syndromem DDA), członków rodziny osoby chorej psychicznie, czy chorych zmagających się z przewlekłym schorzeniem.

Psycholog Warszawa Centrum probalans zaprasza na terapie rodzinneJaki cennik posiada psycholog dziecięcy?

Zarówno dorośli jak i dzieci mogą zmagać się z problemami, które sprawiają, że konieczna jest pomoc specjalistów. Do psychologa dziecięcego warto się udać, kiedy dziecko zmaga się z nerwicą, fobią, posiada depresje lękowe czy też dostrzegalne są u niego inne problemy, które należy skonsultować ze specjalistą. Najczęściej psycholog dziecięcy pojawia się na horyzoncie, kiedy występuje okres bezsilności rodziców i brak umiejętności poradzenia sobie z problemami dziecka. Wizyty u psychologa dziecięcego rekomendowane są w trakcie rozstawania się/rozwodu rodziców. Konsultacja powinna mieć miejsce, gdy dziecko moczy się w nocy lub cierpi na ataki paniki lękowej. Specjaliści pozwalają na zrozumienie dziecku samego siebie, psycholog dziecięcy zapewnia mu wsparcie w danym okresie życia. Rolą psychologa dziecięcego jest nauczenie dziecka szukania nowych rozwiązań w posiadanych problemach.

Zatem ile kosztuje wizyta u psychologa dziecięcego? Zazwyczaj cena jednego spotkania to koszt od 180 do 250 zł.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscuOd czego zależy cennik psychologa / psychoterapeuty?

Ceny psychoterapii stanowią wypadkową bardzo wielu czynników. Przede wszystkim kluczowa jest dostępność specjalistów, a także wielkość danego miasta. Psycholog może uwzględnić posiadane doświadczenia jak i zakres proponowanych usług, terapii, wsparcia. Wizyta u psychologa będzie droższa, jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia dodatkowych badań.  Cena psychoterapii uzależniona jest również od tego w jakich kursach i szkoleniach specjalista brał udział dodatkowo. Nieustanne doszkalanie w tej specjalizacji jest nieuniknione, jednak ten znaczący koszt przekładany jest na pacjentów. W rezultacie ceny psychoterapii mogą być bardzo mocno zróżnicowane. Jednak nie zawsze najdroższy psycholog będzie odpowiedni dla pacjenta. Kluczowe jest odnalezienie wspólnego języka.

Należy wspomnieć, że często pierwsza wizyta jest droższa. Kiedy na pierwszej wizycie ustalany jest dalszy plan leczenia, to kolejne spotkania mogą odbywać się już po niższych cenach. Szczególnie w terapii długoterminowej możliwe jest wykupienie pakietu.

Psycholog i Psychoterapia w Warszawie i OnlineCzy psycholog może wypisywać receptę?

Nie warto iść na psychoterapię, aby uzyskać receptę na leki! Psycholog nie może wypisywać recept. Jest to kompetencja psychiatry. Tylko psychiatra decyduje o konieczności przyjmowania leków i ich ewentualnej dawce. Psycholog na spotkaniach zaleci wizytę u lekarza psychiatry, jeżeli stan zdrowia pacjenta będzie tego wymagał.