Psychologów wśród nas nie brakuje. Obecne czasy nie ułatwiają życia codziennego. Wielu ludzi, nie odnajdując się we współczesnym świecie, poszukuje pomocy specjalisty. Niestety nie każdy jest w stanie przyznać się do tego, że potrzebuje wsparcia psychologa, czy psychoterapeuty.

Wstyd, nieśmiałość i niskie poczucie wartości nie pomagają w podjęciu odpowiedniego leczenia.

Inną kwestią, która stała się niezwykle powszechna w naszych czasach, jest obecność ogromnej ilości pseudopsychologów. Kiedyś psycholog, stawał się w pełni wykształconym specjalistą, gdy ukończył studia w konkretnej dziedzinie nauki.

Aktualnie, zawód „psychologa” może wykonywać większość osób. Niezliczone ilości kursów i usług coachingowych, przyciągają rzesze ludzi. Najgorsze jednak jest to, że ludzie, którzy ukończyli tego rodzaju kursy, uważają, że posiadają pełną, kwalifikowaną wiedzę psychologiczną. Jest to oczywiście nieprawda i problem ten budzi szczególny niepokój.

Najbardziej niebezpieczny jest fakt, że nieposiadający odpowiednich umiejętności ludzie, mogą wyrządzić poważną krzywdę osobom, które naprawdę potrzebują fachowej pomocy psychologicznej. Mówimy bowiem o leczeniu ludzi, czasem z niezwykle ciężkich sytuacji życiowych.

Jeśli zatem masz jakiekolwiek wątpliwości, czy czujesz niepokój, co do poprawnego zachowania i podejścia danego „specjalisty”, w zakresie wiedzy psychologicznej, masz prawo zweryfikować jego doświadczenie i umiejętności.

Psychoterapia Warszawa Centrum probalans

Pamiętaj – najważniejsze jest Twoje zdrowie i komfort psychiczny! Nie zmuszaj się do niczego! Poszukuj tego, czego potrzebujesz!

Warto w tym miejscu, zastanowić się, kim jest konkretnie psycholog, czym się zajmuje, co jest jego cechą najistotniejszą oraz jakie powinien mieć podejście do klientów. Istotne jest również zrozumienie różnicy pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą.

Problemy, z jakimi przychodzimy do specjalisty, są różnorodne: uzależnienia, zaburzenia osobowości, kłopoty w relacjach międzyludzkich, problemy natury emocjonalnej, dlatego też warto poznać obie strony medalu.

Kim jest psycholog?

Psychologiem może stać się każda osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Kończąc studia, psycholodzy sami decydują o tym, czy chcą zostać psychoterapeutami. Mogą nimi zostać, ale nie muszą.

Psycholog sam podejmuje decyzję, czy chce się dalej kształcić w celu zdobycia uprawnień psychoterapeuty.

Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, iż psychologia, jako jeden z nielicznych kierunków w Polsce nie przeszła na system boloński. Wiele prywatnych uczelni (często mało znanych) proponuje ukończenie studiów psychologicznych w trzy, dwa lata, a nawet w rok! Samo to powinno zaalarmować potencjalnego zainteresowanego.

Niektóre uczelnie zachęcają również do rozmaitych szkoleń, rzekomo umożliwiających posługiwanie się tytułem psychologa po ich ukończeniu. Tego typu działania wprowadzają ludzi w poważny błąd.

Niemożliwe jest uzyskanie tytułu psychologa bez ukończenia pięcioletnich studiów magisterskich!

W trakcie studiów przyszli psycholodzy decydują o wyborze ścieżki i specjalności, którymi będą się zajmować, w swojej pracy. Psychologia to bardzo złożona dziedzina wiedzy z obszaru bio-psycho-społecznego, dlatego też możliwości rozwoju jest bardzo dużo.

Do wyboru jest cały szereg specjalizacji: psychologia kliniczna, psychologia rozwojowa, psychologia poznawcza, psychologia społeczna, psychologia dzieci, psychologia edukacji, psychologia biznesu, psychologia sądowa – to tylko niewielka część możliwości tej niesamowicie obszernej dziedziny wiedzy.

Skuteczna terapia dla par w Centrum probalans

Dzięki tak licznym sposobnościom przyszły psycholog wybiera interesującą go specjalizację i kształci Cię w jej kierunku, dzięki czemu jest później doskonale przygotowany do dawania pomocy psychologicznej potrzebującym ludziom.

Ponadto psycholog może prowadzić badania naukowe oraz zajmować się profilaktyką i diagnostyką pacjentów. To właśnie psycholog, przeprowadzając diagnostykę danego klienta, może skierować go na leczenie do psychiatry, czy też na terapię do psychoterapeuty.

Psycholog nie jest lekarzem, ale magistrem nauk. Lekarz medycyny to psychiatra, który ukończył studia medyczne, a później zrobił specjalizację w dziedzinie psychiatrii.

Pomimo tego, że psychologowie nie są lekarzami, mogą kształcić się w tym kierunku, wybierając, jako specjalizację psychologię kliniczną. Trwa ona cztery lata i kończy się egzaminem specjalizacyjnym.

Centrum probalans oferuje skuteczną pomoc psychologa Warszawa

Kim jest psychoterapeuta? Jakiej pomocy psychologicznej udziela?

Psychoterapeuta to osoba, która ukończyła studia magisterskie z zakresu nauk społecznych, humanistycznych lub medycznych. Kończąc studia, psycholodzy sami decydują o tym, czy chcą zostać psychoterapeutami. Mogą nimi zostać, ale nie muszą.

Ukończenie studiów wyższych to dopiero początek drogi do zostania specjalistą. Osoby w trakcie dalszej nauki określani są, jako „psychoterapeuci w trakcie certyfikacji”.

Psychoterapeuta jest wykwalifikowanym specjalistą, który ma wszystkie uprawnienia do leczenia pacjentów, ich diagnostyki oraz profilaktyki zaburzeń psychicznych. Pracuje w sposób bardziej ścisły niż psycholog.

Poza długim okresem nauki psychoterapeuta musi odbyć liczne staże kliniczne, poszerzać swoje doświadczenie oraz przechodzić przez superwizje. Takie całe przygotowanie do zostania certyfikowanym psychoterapeutą, łącznie ze studiami magisterskimi może potrwać nawet do piętnastu lat.

Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra w jednym miejscu - Centrum probalans

Czym konkretnie zajmuje się psychoterapeuta?

Terapia u psychoterapeuty może przebiegać w rozmaity sposób. Psychoterapeuci stosują starannie dobrane techniki i metody terapeutyczne, w zależności od określonego nurtu, którym podążają.

Pierwsza wizyta u psychoterapeuty polega na diagnostyce pacjenta, w celu określenia jego potrzeb, co do psychoterapii. Kolejne konsultacje ustalane są pomiędzy specjalistą a pacjentem. Wizyty odbywają się raz, czasami dwa razy w tygodniu, w zależności od tego, z jakim problemem i potrzebami, boryka się dana osoba.

Poza sesjami indywidualnymi u psychoterapeuty ważniejsza wydaje się czasem psychoterapia grupowa. Idąc w parze, obie formy terapii, dają często zaskakujący efekt!

Specjalistów na rynku nie brakuje, dlatego ważne jest to, aby dokładnie zapoznać się z doświadczeniem zawodowym terapeuty. Dobry specjalista będzie wiedział, w jaki sposób pomóc danej osobie.

Psychoterapeuci mają odpowiednią wiedzę, aby móc zauważyć, iż pacjent potrzebuje pomocy lekarza-psychiatry. Może więc skierować go na konsultacje. Psychiatra być może zastosuje u takiego klienta leczenie farmakologiczne.

Możliwych terapii jest naprawdę mnóstwo, dlatego w psychoterapii tak istotne jest konkretne ukierunkowanie w danym nurcie terapeutycznym.

Psychoterapeuta może zająć się psychoterapią poznawczo-behawioralną (analiza schematów własnych zachowań i ich zmiana), pójść w nurt psychodynamiczny (zrozumienie nieuświadomionych celów i potrzeb), psychoanalityczny (odczytanie wewnętrznych konfliktów i zdarzeń z przeszłości), czy też w terapię humanistyczną (poznanie swoich prawdziwych potrzeb i ich rozwój).

Są to tylko niektóre z możliwych nurtów psychoterapeutycznych. Ponadto specjaliści łączą ze sobą poszczególne z nich, w celu osiągnięcia lepszych efektów, w trakcie trudności z pacjentem.

Psychoterapia łącząca w sobie różne nurty terapeutyczne potrafi osiągnąć niezwykły efekt!

Centrum probalans oferuje możliwość terapii grupowej

Różnice pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą

Wiemy już, że samo znaczenie „psycholog” nie nadaje mu etykiety psychoterapeuty. Są to wyrazy bliskoznaczne, dlatego tak ważne jest zrozumienie ich pojęć.

W chwili obecnej w Polsce nie istnieje żadna ustawa o zawodzie psychoterapeuty. Jest to profesja niezależna.

Ośrodki, które kształcą specjalistę, towarzystwa naukowe oraz Polska Federacja Psychoterapii, same ustalają obszary i specjalizacje, według których będzie kształcony przyszły psychoterapeuta. Przekazują swoją wiedzę, w rozmaity sposób, dlatego dobry specjalista, korzysta z wielu różnorodnych kierunków edukacji.

Podstawową różnicą pomiędzy psychologiem a psychoterapeutą są ukończone studia wyższe. Drugą kwestią jest dalszy rozwój. Można powiedzieć, że psychoterapeuta jest bardziej doświadczonym specjalistą.

Najnowsze dane w Polsce zwracają szczególną uwagę na oszustów, którzy podają się za psychoterapeutów, którzy nie posiadają odpowiednich kwalifikacji do wykonywania tego zawodu.

Na podstawie danych Polskiej Rady Psychoterapii, w naszym kraju potencjalny psychoterapeuta może wybierać spośród ponad dwudziestu nurtów psychoterapeutycznych.

Psychoterapeuta Warszawa Centrum probalans zaprasza

Do kogo się udać? Psychoterapeuty czy psychologa?

Na samym początku warto podkreślić, iż obie formy wsparcia będą pierwszym krokiem do poszukiwania pomocy. W wypadku, gdy czujesz, że dzieje się z Tobą lub z Twoim dzieckiem coś niedobrego, skorzystaj z pomocy psychologa. Posiada on odpowiednie kwalifikacje do przeprowadzenia diagnozy pacjenta.

Gdy podczas konsultacji, psycholog uzna, że jest taka potrzeba, skieruje pacjenta do psychoterapeuty lub psychiatry.

Nie ma żadnego znaczenia, czy pierwsza wizyta, odbędzie się od razu u psychoterapeuty. Umów wizytę, gdy potrzebujesz nie tylko diagnozy, ale jesteś zdecydowany na psychoterapię.

Z reguły pierwsze dostępne terminy są szybsze u psychologa. Wynika to z tego, że niektórzy psychologowie nie prowadzą długoterminowych psychoterapii i mają więcej wolnych terminów.

Psychoterapeuta Warszawa zaprasza do Centrum probalans

W wypadku, gdy zależy Ci na szybkim rozpoczęciu psychoterapii, a nie ma żadnych dostępnych terminów, udaj się do psychologa. Będziesz już pod opieką specjalistów!

Będąc już na terapii, człowiek może odnaleźć siebie na nowo. Kłopoty z danym problemem, z jakim przyszedł do specjalisty, zostaną rozwiązane. Dodatkowo może lepiej zrozumieć samego siebie, poznać przyczynę wielu swoich niezrozumiałych zachowań.

Gdy zadajemy sobie pytania: „Czy udać się do psychologa?”, „Może źródło problemów nie leży we mnie?”, czy też „Może dam sobie radę sam?”, warto już wtedy zastanowić się, czemu takie myśli przychodzą do naszej głowy.

Ludzki mózg jest niesamowicie mądry! Nie jesteśmy w stanie oszukać samych siebie!

Zastanawiając się do kogo się udać, należy zadać sobie pytania: „Czego potrzebuję?”, „O czym myślę?”, „Co sprawia mi kłopoty?”. Dostępnych sług jest naprawdę wiele, więc każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie.

Jeśli potrzebujesz diagnozy, czy zaświadczenia, skorzystaj z pomocy psychologa. Jeśli chcesz rozpocząć terapię – udaj się do psychoterapeuty.

W każdym dużym mieście znajdziesz pomoc specjalistów. Centrum probalans w Warszawie oferuje urozmaiconą pomoc psychologiczną. W placówce pracują wykwalifikowani psychoterapeuci oraz psychiatrzy. Centrum terapii w Warszawie oferuje pomoc zarówno dla dorosłych, jak i dla młodzieży.

Centrum probalans w Warszawie łączy szkoły psychoterapii, dzięki czemu uzyskasz pomoc na najwyższym poziomie!