Jeżeli zdarzyło Ci się kiedyś wypowiedzieć lub choćby pomyśleć coś podobnego, ten artykuł jest dla Ciebie. Warto bowiem, abyś jak najszybciej to zmienił. 

Nie jesteś jedyny

Ogólnopolskie Badania Satysfakcji z Pracy przeprowadzone przez firmę Sedlak&Sedlak wskazują, że z pracy zadowolonych jest zaledwie 33% Polaków. Oznacza to zatem, że brak satysfakcji z wykonywanego zajęcia jest zjawiskiem powszechnym. Ludzie nie odnajdują się na współczesnym rynku zatrudnienia, praca nie daje im tego, czego by oczekiwali, a mimo to nie starają się niczego zmienić. Co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Otóż praca zawodowa jest przez nas traktowana głównie jako źródło dochodu. Nie zastanawiamy się nad tym czy jest zgodna z naszymi preferencjami i predyspozycjami, ważne żeby dawała poczucie bezpieczeństwa finansowego i pozwalała żyć na odpowiednim poziomie. Codziennie zagryzamy zęby idąc do miejsca, którego nie lubimy, robiąc rzeczy, które nas męczą i frustrują, by po kilku lub kilkunastu godzinach wrócić do domu podenerwowani, bez energii, pełni negatywnych emocji. Czujemy się wypaleni zawodowo, ale przynajmniej spokojni o to, że pod koniec miesiąca zobaczymy na koncie odpowiednią kwotę. 

Psycholog Warszawa radzi: warto to zmienić

Czy rzeczywiście musi tak być? Czy w zamian za poczucie bezpieczeństwa musimy godzić się na długie godziny niezadowolenia? Czemu praca oprócz comiesięcznego dochodu, nie może być również źródłem satysfakcji, spełnienia czy nawet radości? Cóż, chodzi właśnie o to, że może, jeżeli tylko będzie to praca odpowiednia dla nas. Tylko jaka praca jest tą odpowiednią? Najczęściej zamiast się nad tym zastanowić, męczymy się przez lata, bo tak jest łatwiej i bezpieczniej. Wolimy trzymać się tego co znamy. Zmiana oznaczałaby, że musimy wyjść ze swojej strefy komfortu, pokonać lęk przed nieznanym, nauczyć się czegoś nowego i włożyć w to wysiłek, a być może nawet zmierzyć się z porażkami. Cena za zmianę może być zatem wysoka, niestety za brak zmiany jeszcze wyższa. Depresja, nerwica, problemy zdrowotne, pogorszenie relacji interpersonalnych i ogólnej jakości życia to tylko niektóre z możliwych konsekwencji długotrwałego wykonywania nielubianej pracy.  Oczywiście nie wszystkich muszą one dotknąć. Warto jednak mieć ich świadomość. Warto również zdać sobie sprawę, że w pracy spędzamy ogromną część naszego życia i w związku z tym zadać sobie jedno proste pytanie: czy nie lepiej byłoby  ten czas spędzić w sposób dla nas przyjemny?

Centrum Probalans oferuje pomoc doradcy zawodowego

 

Określ przyczyny swojej niechęci

Co w takim razie zrobić jeżeli nasza praca wzbudza w nas niechęć? Przede wszystkim zastanowić się, co jest tego przyczyną. Dwuczynnikowy model Herzberga wyróżnia dwa rodzaje czynników, które wpływają na nasz poziom niezadowolenia / zadowolenia z wykonywanego zawodowo zajęcia. Są to tzw. czynniki higieny i motywatory. Do tych pierwszych możemy zaliczyć zarobki, warunki pracy, stosunki międzyludzkie oraz kulturę firmy. Wśród motywatorów natomiast wyróżniamy osiągnięcia, rozwój, awans oraz treść pracy czyli zakres wykonywanych czynności. Powyższa koncepcja zakłada, że niezadowolenie z pracy i brak zadowolenia to dwa odrębne aspekty.  I tak zaspokojenie potrzeb związanych z czynnikami higieny zapobiega odczuwaniu niezadowolenia z pracy, ale to dopiero zaspokojenie potrzeb związanych z motywatorami powoduje wzrost odczuwanego przez nas zadowolenia. A zatem, abyśmy lubili swoją pracę, musi ona zaspokajać potrzeby dwojakiego rodzaju, zarówno te związane z czynnikami higieny, jak i te związane z motywatorami. 

Dąż do zmian

Gdy zatem zidentyfikujemy już co nam w naszej pracy nie odpowiada, należałoby się zastanowić, jak to możemy zmienić. A rozwiązaniem nie zawsze musi być zmiana pracy. Najpierw warto się zastanowić, czy jesteśmy w stanie wyeliminować w naszym obecnym miejscu zatrudnienia te czynniki, które negatywnie wpływają na odczuwaną przez nas motywacje lub wprowadzić te, których brakuje żeby motywacja była odpowiednia. Przykładowo, jeżeli jesteśmy niezadowoleni ze swoich zarobków, być może prośba o podwyżkę będzie w stanie to zmienić. Szef się nie zgadza? Wykażmy się, dołóżmy wszelkich starań aby zauważył nasze zaangażowanie i ponadprzeciętne wyniki, a w rezultacie aby mógł wyrazić swoje uznanie, jeżeli nie podwyżką, to przynajmniej jakąś premią. Frustruje nas brak możliwości awansu? Czy aby na pewno ich nie mamy? Porozmawiajmy o tym z kierownikiem. Zapytajmy o perspektywy i o to co musielibyśmy zrobić aby awans był możliwy. Jeżeli nasze wyniki będą wskazywały na to, że jesteśmy pracownikami, których warto awansować, może nawet uda się stworzyć dla nas jakieś nowe stanowisko?

Doradca zawodowy Warszawa oferuje swoje usługi

 

Szukaj możliwości z doradcą zawodowym z Centrum Probalans

A co jeżeli nie odpowiada nam zakres wykonywanych obowiązków? Zastanówmy się czy jesteśmy w stanie w jakiś sposób go zmienić. Może  jest szansa objęcia w firmie innego stanowiska, które akurat się zwolniło, ale szef nie ma pojęcia, że moglibyśmy być nim zainteresowani? Porozmawiajmy z nim. A może udałoby się nieco zmienić nasze obowiązki na obecnym stanowisku? Bo czy rzeczywiście jest tak, że nie lubimy absolutnie wszystkich zadań, które do nas należą? Być może tylko niektóre czynności wzbudzają w nas niechęć i brak konieczności ich wykonywania znacząco podniósł by naszą satysfakcję z pracy. Może nasza koleżanka z działu jest rewelacyjna w wykonywaniu obliczeń, których my tak nie znosimy i nie dość na tym, bardzo to lubi. My z kolei uwielbiamy kontakt z Klientem, który u niej powoduje ogromny stres.  Zaproponujmy szefowi, żeby to ona od tej pory wzięła na siebie wszystkie sprawy rachunkowe, a my przejmiemy kontakty z Klientami. Warto przecież aby każdy zajmował się tym co potrafi i lubi, a przecież mamy  różne upodobania i zdolności. Czy nie lepiej jest przydzielać obowiązki zgodnie z nimi? 

Centrum probalans oferuje profesjonalne i skuteczne doradztwo zawodowe

Zmieniasz pracę? Rób to z głową!

Oczywiście może się zdarzyć, że wszystkie próby wprowadzenia zmian w dotychczasowym miejscu pracy zawiodą, albo analiza naszej sytuacji zawodowej od razu jasno wykaże, że jedynym dobrym dla nas rozwiązaniem jest zmiana pracy, a wówczas warto ją zmienić. Trzeba to jednak zrobić w sposób przemyślany. Co z tego jeżeli zmienimy pracę na lepiej płatną, dającą możliwości rozwoju i awansu, jeżeli nadal będziemy robić to czego nie lubimy? Szybko pojawi się u nas chęć kolejnej zmiany. A przecież nie o to chodzi. To dlatego tak duże znaczenie ma zdiagnozowanie co jest dla nas w pracy ważne i co sprawi, że naszą pracę będziemy lubili. Posiłkując się przytoczonym wyżej modelem Herzberga warto się zatem zastanowić, jakie są nasze, związane z aktywnością zawodową potrzeby, a następnie, jaka praca będzie w stanie je zaspokoić.

Psycholog Warszawa Centrum Probalans pomoże w sytuacji wypalenia zawodowego

 

Nieoceniona pomoc doradcy zawodowego

O ile najczęściej potrafimy ocenić jakie zarobki i warunki pracy byłyby dla nas satysfakcjonujące, wśród jakich ludzi chcielibyśmy pracować i w jakiej kulturze organizacyjnej, a także sprecyzować nasze oczekiwani względem oferowanych przez firmę możliwości rozwoju czy awansu, o tyle kwestią, którą najtrudniej jest nam jednoznacznie określić, jest charakter pracy, którą chcielibyśmy wykonywać. Faktem jest, że bardzo często przyczyną niechęci do wykonywanych zadań jest robienie nie tego, do czego jest się stworzonym. Niestety faktem jest też to, że często po prostu nie wiemy, co jest naszym powołaniem. To dlatego tak nam trudno trafnie wybrać zawód. Na początku drogi zawodowej nie zastanawiamy się czy dana praca będzie nam sprawiała przyjemność, ważne żeby byłą dobrze płatna i dawała perspektywy. Później obejmujemy kolejne stanowiska i cieszymy się, ze zdobywanych pozycji, w dalszym ciągu  nie zastanawiając się nad tym czy to jest aby na pewno „to”. Przypadkowość wyborów towarzyszy nam często już a na etapie wyboru studiów. W wieku 19 czy 20 lat w gruncie rzeczy nie mamy pojęcia, co chcielibyśmy w życiu robić. Nie mamy świadomości stojących przed nami perspektyw. Posiadamy obraz jedynie małego wycinka rynku pracy, nakreślonego przez rodziców, nauczycieli czy media, trudno więc nam dokonać w pełni świadomego wyboru. Kierujemy się radami bliskich nam osób, modą, doniesieniami o „opłacalności” studiowania określonych kierunków. A potem trafiamy do określonej branży, na dane stanowisko i to dopiero pierwsze doświadczenia zawodowe dają nam realny obraz pracy w danym obszarze. Niestety często okazuje się, że nie jest to obszar dla nas. Co zatem robić gdy już dojdziemy do takiego wniosku? Zmienić „azymut” na odpowiedni. Tylko na jaki? Jeśli masz problem z określeniem, jaka praca będzie Cię satysfakcjonować skontaktuj się z doradcą zawodowym z Centrum Probalans.

Psycholog Warszawa doradzi w sprawach zawodowych

 

Zacznij od autoanalizy

Określenie, co tak naprawdę powinniśmy w życiu robić, to dla wielu z nas nie lada wyzwanie. A zasada w gruncie rzeczy jest prosta: aby to co robimy sprawiało nam satysfakcję, musimy to lubić, musimy to umieć i musi to być dla nas ważne. Tylko jak tę zasadę przełożyć na trafność wyboru zawodu? Z pewnością warto zacząć od autoanalizy. A zatem, w pierwszej kolejności pomyślmy nad tym, co lubimy robić. Przypomnijmy sobie jakie zadania, w wykonywanej przez nas pracy, obecnej lub wcześniejszej, sprawiały nam największą przyjemność. Możemy również wrócić pamięcią do czasów studiów, liceum czy nawet podstawówki. Zastanówmy się też nad tym co lubimy robić w czasie wolnym. Jakie czynności chętnie podejmujemy sami z siebie, a jakie absorbują nas tak, że nie zwracamy uwagi na upływający czas? Warto abyśmy przemyśleli również to, czego nie lubimy robić. Świadomość tego, jakich czynności absolutnie nie chcielibyśmy wykonywać w pracy, również może być bardzo pomocna przy jej wyborze. Po drugie, zastanówmy się jakie są nasze mocne strony. W czym jesteśmy dobrzy, do czego mamy talent, predyspozycje. Czy są takie rzeczy, które wychodzą nam bez większego wysiłku? Określmy swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Przypomnijmy sobie największe sukcesy. Dzięki jakim cechom je osiągnęliśmy? Za co jesteśmy chwaleni? Zapytajmy bliskich i znajomych, co cenią w nas najbardziej. Wreszcie, po trzecie, pomyślmy co jest dla nas ważne. Odpowiedzmy sobie na kilka pytań. Jakie są nasze wartości? Jak je rozumiemy i dlaczego przypisujemy im takie znaczenie? Które z nich możemy realizować w pracy i w jaki sposób? Myśląc o swojej pracy zawodowej, które działania uważamy za najbardziej wartościowe? Co daje nam radość i poczucie spełnienia? Jakie działania dają nam poczucie sensu? Co chcielibyśmy dać od siebie innym?

Znając odpowiedzi na powyższe pytania dużo łatwiej będzie nam obrać właściwą dla siebie drogę zawodową. Po ich uzyskaniu musimy tylko zastanowić się, gdzie na rynku będziemy mogli wykorzystać nasze mocne strony, jakie zadania będą zgodne z naszymi preferencjami, a pełnienie jakich funkcji będzie pozwalać na realizowanie wyznawanych przez nas wartości. W aplikowaniu na nowe miejsce pracy potrzebne będzie Ci CV i list motywacyjny. Skorzystaj z pomocy specjalistów z Centrum Probalans.

Psycholog i psychoterapeuta Warszawa w jednym miejscu

Skorzystaj ze wsparcia doradcy zawodowego

Samodzielne dokonanie takiej analizy często bywa trudne i właśnie w tym momencie pomocny może okazać się doradca zawodowy. Wesprze nas zarówno w dokonaniu właściwej autoanalizy, jak również w wyciągnięciu wniosków z uzyskanych odpowiedzi, a następnie w przełożeniu ich na konkretne działania, mające pomóc nam odnaleźć się na rynku pracy. Zachęcam zatem wszystkich będących w podobnej sytuacji do skorzystania z oferty Doradztwa Zawodowego w Centrum Probalans

Autor: Dominika Markowska – Doradca Zawodowy / Coach Zawodowy  Centrum Probalans Warszawa

Serdecznie zapraszamy do kontaktu.