Pozytywne myślenie to nie jest pusty frazes. Coraz częściej można natknąć się na porady, aby zacząć myśleć pozytywnie. Te hasło stosowane jest zarówno przez profesjonalistów jak i osoby obecne w naszym życiu na co dzień. Osoby, które wdrożyły zasadę pozytywnego myślenia i odrzuciły negatywne myślenie, rekomendują to jako klucz do sukcesu. Czy jednak w rzeczywistości jest tak jak mówią? Czy te rozwiązanie posiada swoje wady? Przedstawiamy jak jest naprawdę i czy warto być optymistą.
Pozytywne myślenie – co to jest?
W ostatnich latach pozytywne myślenie jest bardzo popularne, a nawet modne. Powstało całe mnóstwo poradników, które przestawiają sposoby na zmianę swoje życia właśnie za sprawy innego, optymistycznego nastawienia. Deklarują, że pozwalają odmienić codzienność aż o 180 stopni. Niektórzy wskazują, że myślenie pozytywne to sposób na osiągnięcie niemożliwego. Gwarantują, że jest to metoda umożliwiająca zrealizowanie marzeń, znalezienie wymarzonej pracy, a nawet odniesienie sukcesu także w życiu prywatnym. Specjaliści podkreślają, że sprzyja to powstaniu ideologii pozytywnego myślenia. Coraz częściej wyznawcy wierzą, że sukces jest na wyciągnięcie ręki i można go osiągnąć bez większych poświęceń czy trudności.
Analizowanie tematyki pozytywnego myślenia jest przedmiotem wielu badań specjalistów. Zajmują się tym zarówno psychologowie jak i psychoterapeuci. Guenter Scheich zauważył, że pozytywne myślenie musi być ukierunkowane na jakiś cel. Same zdolności i cechy osobowości w rzeczywistości nic nie zmieniają, poza poprawą humoru, jednak jest to krótkotrwałe.
Niekwestionowanym atutem pozytywnego myślenia jest ogromna motywacja do działania. Równolegle ułatwia naukę optymizmu, co jest trudne, choć możliwe. Optymizm można nabyć w ciągu kilku dni. Racjonalne podejście do nauki pozytywnego myślenia pozwala uzyskać szereg korzyści. Choć wysoce prawdopodobne jest to, że będą się rozmijały z deklaracjami autorów popularnych poradników, to jednak pozwala to na zmianę sposobu życia.
Jak zacząć myśleć pozytywnie? – radzi psycholog Warszawa
Sztuka pozytywnego myślenia wbrew pozorom nie jest taka prosta do opanowania. Sama zmiana nastawienia do życia jest skomplikowanym procesem. Każdy człowiek posiada swój bagaż doświadczeń, który ukształtował sposób reagowania w danych sytuacjach. Część społeczeństwa potrafi patrzeć na świat przez różowe okulary. Jest to dla nich w pełni naturalne i nie potrafią zrozumieć, że ktoś może odbierać świat inaczej. Po przeciwległej stronie znajdują się osoby, które patrzą na świat przez czarne okulary, które przedstawiają rzeczywistość w ponurych kolorach. W ich przypadku można dostrzec ogromną trudność w odnajdywaniu pozytywów w określonych sytuacjach.
W pierwszym przypadku mowa o optymistach, a w drugim o pesymistach. Udowodniono, że większe sukcesy w życiu osiągają optymiści. Dla nich trudności lub porażki są swoistymi wyzwaniami, dlatego potrafią je przezwyciężyć. Charakteryzują się zawziętością, która umożliwia dążenie do celu pomimo przeciwności losu. Ewentualne problemy lub nieszczęścia traktowane są jako stan przejściowy i nie doszukują się w tym swojej winy. Ich sposób postępowania jest całkowicie odmienny od pesymistów. Dodatkowo dostrzeżono, że optymiści ze względu na myślenie pozytywne są w o wiele mniejszym stopniu narażeni na rozwój depresji. Zatem jak stać się optymistą?
Do niedawna pokutowały przekonania, że nie można nauczyć się bycia optymistą. Zakładano, że niektóre osoby są po prostu optymistami, a inne pesymistami i nie ma możliwości zmiany tej części osobowości. Podejście do tego zmieniło się na skutek obserwacji doktora Martina Seligmana. Na podstawie przeprowadzonych badań opracował skuteczną metodę, która umożliwia zmianę swojego nastawienia na optymistyczne. Aby włączyć pozytywne myślenie należy poświęcić bardzo dużo czasu. Konieczna jest zmiana posiadanych nawyków i obranie zupełnie innej perspektywy patrzenia na świat. Jest to trudne, ale możliwe.
Metoda doktora Martina Seligmana przedstawia, jak zyskać pozytywne nastawianie i równolegle pozytywne myślenie.
Czy istnieje moc pozytywnego myślenia?
Wiele osób zawzięcie wierzy w moc pozytywnego myślenia. Czy jednak jest to prawidłowe? W rzeczywistości okazuje się, że jest to zależne od sposobu interpretacji tego stwierdzenia. Osoby, które twierdzą, że przy pozytywnym myśleniu ich marzenia będą same się spełniały, mogą się rozczarować. Interpretowanie tego w ten sposób mogą same wyrządzić sobie krzywdę. Same pozytywne myśli, bez jakiegokolwiek wysiłku lub zaangażowania nie zmienią realnie życia.
W myśleniu pozytywnym bardzo ważne jest wizualizowanie sukcesów i w twojej głowie powinien powstać obraz osobowości, do której należy dążyć. Jednak osiągnięcie tego stanu wymaga poświęcenia i działania. Niekiedy trzeba wyjść ze strefy komfortu. Kluczowe jest podjęcie działań potrzebnych do zrealizowania celu. Brak zaangażowania przy jednoczesnym pozostaniu w strefie marzeń to prosta metoda na popadnięcie w zniechęcenie, a ostatecznie będzie utracona chęć do realnego poprawienia życia i dalszej pracy nad swoją osobowością.
Nie można jednak zakwestionować, że pozytywne myślenie posiada swoją moc, jednak należy ją prawidłowo interpretować. Pozytywne nastawienie pozwala na podniesienie samooceny, a także umożliwia patrzenie na świat z innej perspektywy. Równolegle, faktem jest, że optymiści posiadają łatwiejsze życie. W ich przypadku ryzyko zachorowania na depresję jest o wiele mniejsze niż u pesymistów. Wiele osób uparcie poszukuje rozwiązań i rezygnuje z bezradności. Poczucie szczęścia należy u siebie wzmacniać i regularnie wspomagać, jednak istotne jest racjonalne podejście do tego aspektu.
Myślenie pozytywne a psychologia
Optymizm powinien towarzyszyć nam na co dzień, jednak nie należy wdrażać go w każdej sytuacji w swoim życiu za wszelką cenę. Równolegle przesadny optymizm także nie jest pożądany. Pozytywne myślenie jest nurtem charakterystycznym dla czasów współczesnych. Przedstawia, że warto zacząć pozytywnie myśleć, jednak zachęca do przekraczania zdroworozsądkowych granic. W tej idei nie ma miejsca na negatywne myślenie. Jednocześnie, że silna chęć realizacji celu jest wystarczająca do osiągnięcia wszystkiego. Psychologia pozytywna wskazuje, że wszystkie negatywne myśli odpowiadają za trudne doświadczenia. W skrajnych przypadkach przypisywana jest im także zdolność do wywoływania chorób. Wskazują, że kwestie zdrowia fizycznego uzależnione są od tego czy ktoś myśli pozytywnie czy negatywnie. Nawarstwiające się złe myśli powodują rozwój choroby. Rzeczywistość wskazuje, że osoby posiadające pozytywne nastawienie posiadają większe szanse na wyzdrowienie lub dłuższe życie, jednak nie można wszystkiego przypisywać do posiadanej osobowości.
Specjaliści psychologii coraz częściej negują kwestię idei pozytywnego myślenia. Za szczególnie szkodliwe uważają liczne poradniki samopomocowe, seminaria i szkolenia motywacyjne. Organizowane są różne wydarzenia, które deklarują rozwój osobisty i naukę myśli pozytywnych.
Ludzie zaznajomieni z tą tematyką ostrzegają przed myśleniem pozytywnym, które może zostać obrócone przeciwko kursantowi. Zwalczanie kompleksów poprzez powtarzanie sobie, że tak nie jest,zwiększa wątpliwości i sprawia, że zaczynają się one potęgować. Równolegle posiadane przekonania o odniesionym sukcesie, którego w realnym świecie nie ma powoduje, że zmniejsza się motywacja do działania. Szkodliwe jest także nastawienie kogoś na realizację założonych celów, co umniejsza inne kwestie w życiu.
Już starożytni filozofowie podkreślali, że myśli negatywnie nacechowane są w pełni normalne i jest to zależne od kontekstu. Nawet analizowanie najgorszych, możliwych scenariuszy sprawia, że jesteśmy odpowiedzialni i poszukujemy najlepszego rozwiązania, aby zminimalizować skutki. W trudnych sytuacjach można odczuwać radość, szczęście i wdzięczność za osiągnięte dotychczas sukcesy.
Należy pamiętać, że specjaliści nie rekomendują bycia pesymistą. Po prostu popadanie w skrajność może być bardzo niebezpieczne. Nawet jeżeli spotykamy kogoś, kto twierdzi inaczej należy zachować zdrowy rozsądek. Trzeba posiadać świadomość określonych reali i skupić się na konsekwencjach.
Szukasz psychologa w dzielnicy Bielany, kliknij w link: https://centrum-probalans.pl/psycholog-warszawa-bielany/
Pozytywne myślenie – dobre czy złe?
Ostatnie lata przynoszą rozkwit psychologii pozytywnej. Świadczą o tym nieustannie wydawane poradniki wskazujące jak ważne jest pozytywne nastawianie i skupianie swojego życia wokół wyłącznie pozytywnych cech. Jednak brakuje tam wzmianki o szkodliwości takiego postępowania. Jedynie zawzięcie twierdzą, że jakość życia zależy wyłącznie od nas samych i w każdym momencie można zmienić swoje życie. Poruszane jest także przez nich prawo przyciągania, które umożliwia otaczanie się tym, co dajemy światu.
Bezdyskusyjnie, pozytywne myślenie pozostaje zarówno pożyteczne i motywuje do działania. Umożliwia zmianę podejścia do świata. Wiele osób za jego pomocą może zmienić słabe strony w mocne strony i czerpać z tego korzyści. Efekty pozwalają zmienić nastawienie do życia i ulepszyć stosunki z innymi. Istotne jest, aby wiele zagadnień stopniowo u siebie wypracować, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalistów, którzy przedstawią od czego zacząć. Psycholodzy z Centrum probalans z chęcią pomogą. Psychologia pozytywna wskazuje, że każdy może samodzielnie wszystko zmienić, jednak w wielu sytuacjach kluczowa jest pomoc innych osób, żeby nauczyć się żyć inaczej. Warto pamiętać, że na wiele rzeczy nie masz wpływu.
Wyznawanie, że pozytywne myśli to sposób na zmianę swojego życia w wielu sytuacjach może wyłącznie zaszkodzić. Do świata należy posiadać optymistyczne podejście, ale to musi być wsparte przez chęć do zmian i działania umożliwiające realizację założeń. Same myśli nie polepszą sytuacji, a wręcz przeciwnie – mogą ją pogorszyć. Może to także zaszkodzić najbliższym.
Myśl w sposób racjonalny a w pozytywnym myśleniu zachowaj umiar. Negatywne myśli są w pełni normalne, wystarczy nauczyć się czerpać z nich motywację do działania. Równolegle można wyćwiczyć ze specjalistami sposób na oczyszczenie się z nich, aby nadmiernie nie skupiać się na tych złych aspektach i słabych stronach.
Serdecznie zapraszamy do kontaktu.